Macron přijel do Londýna. Připomene si slavný projev Charlese de Gaullea

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zavítal do Londýna, kde si společně s princem Charlesem připomene 80. výročí projevu Charlese de Gaullea. V něm generál vyzval Francouze k boji proti německé okupaci. Macron se setká také s britským premiérem Borisem Johnsonem, s nímž bude jednat o boji s pandemií i o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Macron už dopoledne dorazil do pařížské Invalidovny a poté do památníku Mont Valérien nedaleko Paříže, který sloužil za druhé světové války německým okupantům jako popraviště. Poté vyrazil prezident do Londýna.

Od okamžiku, kdy generál Charles de Gaulle z londýnského exilu pronesl na vlnách BBC výzvu "Všem Francouzům", dnes uplynulo 80 let. Krajany vyzval, aby bojovali po boku spojenců za osvobození Francie od nacistické okupace. Třetí říše zaútočila na Francii 10. května 1940, 22. června podepsala Francie kapitulaci.

Následník britského trůnu, princ Charles, a jeho manželka Camilla přivítali francouzského prezidenta ve svém sídle v Clarence House. Při setkání Macron udělí Londýnu Řád čestné legie, který chce ocenit roli města v druhé světové válce. Británie na oplátku udělí vyznamenání čtyřem francouzským odbojářům, kteří se ale dnešní akce neúčastní.

Později se Macron setkal také s premiérem Johnsonem, přičemž už uvítání francouzského prezidenta v Downing Street, které mělo kvůli koronaviru a nutnosti dodržovat na veřejnosti bezpečnou vzdálenost poměrně složitou choreografii, předznamenalo jedno z témat jednání. Politici podle BBC hovořili například o možném uvolnění povinné dvoutýdenní karantény, která nyní v Británii platí pro všechny, kdo do země přijedou ze zahraničí.

Jednání se točilo i kolem brexitu, přičemž Johnson znovu zopakoval, že nevidí důvod prodlužovat současná jednání o dohodě o budoucích vztazích s EU do podzimu a uvítal, že rozhovory budou v červenci inzenzivnější. Macron naproti tomu zdůraznil, že Francie stojí o dohodu a plně podporuje postup unijního vyjednavače Michela Barniera.

Ve Francii se má celý letošní rok nést ve znamení vzpomínek na válečného hrdinu a pozdějšího prezidenta de Gaullea, kterého současný šéf Elysejského paláce považuje za svůj vzor. Série oslav má vyvrcholit v listopadu u příležitosti 130. výročí de Gaulleova narození a 50. výročí jeho smrti.

Už v polovině května Macron navštívil památník v Dizy-le-Gros v departementu Aisne, aby uctil 60.000 padlých z bitvy u Montcornetu, do níž vedl 17. května 1940 tehdy ještě neznámý plukovník de Gaulle tankovou divizi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního…

12.07.2020 21:14 Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie došlo k vojenskému konfliktu. Nejméně…

12.07.2020 18:37 Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie se dnes odehrál ozbrojený konflikt, který si podle Baku mezi…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy