Na Zemi zbývá jen 2,8 % nedotčené přírody, tvrdí vědec

NÁZOR - Jen málo věcí vzrušuje biology tak jako úvahy o těch částech světa, které jsou stále relativně nepoškozeny lidmi, konstatuje Andrew Plumptre v komentáři pro server The Conversation. Vědec z Cambridgeské univerzity uvádí, že jeho kolegové snažící se chránit pozemskou biodiverzitu v uplynulých třech desetiletích usilovali o zachování a následné rozšíření těchto oblastí divočiny.

"Ale co je ve skutečnosti divočina a jak poznáme, že jsme ji našli?" táže se odborník. Poukazuje, že většina lidí divočinou nazývá jakékoliv odlehlé a málo obydlené místo, avšak pro vědce je otázka komplikovanější.

Většina vědeckých definic divočiny se zaměřuje na koncept nedotčenosti, vysvětluje autor komentáře. Dodává, že pokud je základní struktura biotopu, například lesa, nedotčená a nevykazuje známky lidských zásahů, pak je zpravidla považován za divočinu.

Studie z posledního desetiletí se snažily za pomoci satelitních snímků zmapovat, kolik ekosystémů je v globálním měřítku nedotčených, nastiňuje Plumptre. Konstatuje, že odhady hovoří o tom, že 20 - 40 % souše na Zemi lze považovat za ekologicky nedotčených, ale satelitní snímky již nedokážou zjistit, jak "divoké" tyto biotopy ve skutečnosti jsou.

Pod zdánlivě nedotčeným příkrovem dochází k vymírání velkých savců a ptáků v důsledku lovu a nástupu invazivních druhů a nemocí, které snižují biodiverzitu ve světové divočině, varuje expert. Podílel se na nové studii, která vycházela z jiné definice nedotčeného ekosystému a brala v potaz, zda jsou v něm všechny známé typické živočišné druhy přítomné natolik, že dokážou dostatečně plnit svou ekologickou roli, jako je například predace či přenos semen.

Jako měřítko byl nastaven rok 1500, což znamená, že divočinu studie považovala pouze ty části dnešního světa, které svou ekologickou nedotčeností - tedy stejným složením druhů o stejné míře důležitosti - odpovídají době před pěti sty lety, uvádí Plumptre. Konstatuje, že této definici nyní odpovídá jen 2,8 % suchozemského povrchu planety.

Tato pásma o velikosti alespoň 10 tisíc kilometrů čtverečních, jsou roztříštěny na různých místech světa a zahrnují národní parky Nouabale-Ndoki v Kongu, Serengeti-Ngorongoro v Tanzanii, domorodé území Alto Rio Negro v Amazonii, velké sibiřské polynie na severu Ruska či národní park Kawésqar v jižním Chile, nastiňuje vědec. Upozorňuje, že jde o velmi vzácná a mimořádná místa na Zemi, která si zaslouží maximální ochranu, ale jen 11 % tamního území je považováno za chráněné.

Desetiletí obnovy

"Jen malý zlomek pozemských suchozemských ekosystému je tak nedotčený, jako byl před pěti sty lety," deklaruje odborník. Táže se, jak by je bylo možné obnovit.

Je jasné, že tam, kde druhy zcela vyhynuly, již nelze původní divočinu obnovit, ale pro místa, kde druhy vymřely pouze lokálně a přežily jinde, existuje naděje obnovy integrity ekosystému skrze opětovné zanesení těchto druhů, poukazuje Plumptre. Přiznává, že to by vyžadovalo značný závazek států a nadnárodních institucí, jelikož takový proces je drahý a obtížný a pro zajištění úspěchu je třeba odstranit původní hrozbu pro divoký život.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Autor komentáře a jeho kolegové předvídají, že lze obnovit až 20 % suchozemské divočiny na historickou úroveň rozmanitosti druhů a jejich významu. Vysvětluje, že na základě satelitních záběrů oblastí, které vypadají nedotčeně, lze identifikovat místa, kde došlo k vymizení maximálně pěti velkých živočišných druhů, které by šlo do přírody v dohledné době vrátit.

Jako příklad uvádí expert Konžskou pánev, která přišla o lesní slony, ale stále jde o velkou a dostatečně odlehlou oblast s velmi nedotčeným biotopem, aby v něm tento druh přežil. Zdůrazňuje, že návrat slonů může být úspěšný, pokud se podaří dostat pod kontrolu jejich lov.

Jak svět přemýšlí o novém rámci pro ochranu biodiverzity, integrita ekosystémů se ukazuje jako důležitý cíl, vyzdvihuje Plumptre. Připomíná, že OSN označila 20. léta našeho století za "desetiletí obnovy", kdy by se úsilí jednotlivých států mělo zaměřit na obnovu poškozených oblastí.

"Obnova nejvíce poškozených oblastí světa je nepochybně důležitá, ale existuje příležitost obnovit relativně nedotčené oblasti, aby přibližně připomínaly svou někdejší slávu," píše vědec. Jejich pouhé zakonzervování považuje za málo ambiciózní a doporučuje pokusit se rozšířit tyto vzácné a nedotčené pásy skrze opětovné zavádění dávno ztracených druhů. Pokud uspějeme, tato místa mohou sloužit jako nevyčíslitelně cenná připomínka toho, co zbytek světa ztratil, a jako užitečné měřítko, co je skutečná divočina, dodává Plumptre.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 25 minutami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 1 hodinou

před 7 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

UNRWA po žhářských útocích zavírá pobočku v Jeruzalémě

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) oznámil, že dočasně uzavřel svou pobočku ve východním Jeruzalémě kvůli sérii útoků židovských osadníků. Informovala o tom agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy