Navalnyj je ve vězeňské kolonii, kde panuje striktní režim

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj popsal své současné vězení jako "skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy". V novém příspěvku na svém instagramovém účtu potvrdil, že se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu ve Vladimirské oblasti. Věznice je podle agentury Reuters známá striktním režimem, který v ní panuje. Známý kritik Kremlu si tam v současné době odpykává 2,5letý trest za údajnou zpronevěru.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Všude jsou videokamery. Všechny sledují a nejmenší porušení hlásí. Zdá se mi, že někdo nahoře četl Orwellův (román) 1984 a řekl: Aha, paráda. Pojďme to udělat. Výchova skrze odlidštění. Ale pokud ke všemu přistupujete s humorem, můžete žít. Takže celkově je u mě vše v pořádku," píše se v příspěvku na Navalného instagramu. Ten se na jeho profilu objevil krátce poté, co ho ve vězení navštívili jeho obhájci, podotkla agentura Reuters s tím, že Navalnyj smí se světem mimo věznici komunikovat pouze skrze své právníky. Společně s textem se na instagramu objevila rovněž Navalného fotografie s ostříhanými vlasy.

"Musím přiznat, že mě ruský vězeňský systém dokázal překvapit. Nepředstavoval jsem si, že je možné vybudovat skutečný koncentrační tábor 100 kilometrů od Moskvy. Zatím jsem neviděl žádné násilí, ani jeho náznak. I když vzhledem k napjatému postoji odsouzených, kteří stojí v pozoru a bojí se znovu otočit hlavu, snadno věřím četným příběhům, že zde v IK-2 v Pokrovu docela nedávno málem ubili lidi dřevěnými kladivy. Nyní se metody změnily. A upřímně, nepamatuji si místo, kde všichni mluví tak zdvořile," uvádí se v příspěvku Navalného, podle něhož je zakázáno v tomto vězení klít.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj se v lednu vrátil do Ruska z Berlína, kde se několik měsíců léčil po otravě jedovatou látkou ze skupičny novičok. Opoziční předák otravu klade za vinu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ruské tajné službě FSB, Kreml vše odmítá. Policie ho zatkla krátce po návratu do vlasti na letišti v Moskvě a soud mu v únoru změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že opozičník porušil podmínku hlásit se pravidelně probačnímu úředníkovi.

Koncem února Navalného převezli z vazební věznice v Moskvě do podobného zařízení Kolčugino. Jeho obhájce v pátek oznámil, že opoziční předák byl převezen neznámo kam. Agentura TASS v týž den s odvoláním na informovaný zdroj napsala, že opozičník se nachází ve vězeňské kolonii IK-2 v Pokrovu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama