Norsko podezírá ruské hackery z kyberútoku na parlament

Za kybernetickým útokem na norský parlament z letošního léta byli pravděpodobně ruští hackeři napojení na ruskou vojenskou rozvědku GRU. Podle agentury AP to dnes uvedla norská tajná služba PST. Moskva zatím na zprávu nereagovala, ruští představitelé ale zapojení Ruska do jakýchkoli hackerských útoků opakovaně odmítají.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Hackeři 24. srpna na určitou dobu získali přístup do elektronické komunikace některých norských poslanců a jejich asistentů. Rusko jako podezřelého pachatele označila už v říjnu norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová. Ruské velvyslanectví v Oslu tehdy obvinění odsoudilo jako provokaci.

Norská tajná služba PST dnes podle AP oznámila, že útok pravděpodobně provedla ruská hackerská skupina známá jako APT28 či Fancy Bear. "Tento subjekt je spojen s ruskou vojenskou rozvědkou GRU," napsala norská tajná služba v prohlášení. Zdůraznila přitom, že informace v e-mailovém systému norských poslanců jsou "předmětem velkého zájmu tajných služeb několika států".

Podle norské tajné služby byl kybernetický útok na norský parlament "součástí širší kampaně, která začala přinejmenším v roce 2019". PST ale tento závěr nijak neupřesnila. Vyšetřování neposkytlo dostatečné důkazy, aby mohlo být vzneseno obvinění, dodala PST.

Norsko je členem Severoatlantické aliance a v oblasti Arktidy sdílí s Ruskem téměř 200 kilometrů dlouhou společnou pozemní hranici. V posledních měsících mezi oběma zeměmi vzrostlo napětí. V létě si Moskva a Oslo vzájemně vyhostily jednoho diplomata poté, co byl v Norsku zatčen norský občan s obviněním z průmyslové špionáže ve prospěch Ruska.

Loni byl v Rusku odsouzen ke 14 rokům vězení bývalý norský pohraničník Frode Berg za shromažďování informací o ruských jaderných ponorkách pro norskou rozvědku. Později byl v rámci výměny špionů předán Norsku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

19.01.2021 13:04 Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního…

Británie vede žebříček průměrného počtu koronavirových úmrtí

19.01.2021 12:10 Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama