Obyvatelé Ruska by měli vědět, co se na Ukrajině děje, říká expert

Uplatnění principu kolektivní viny na základě etnicity je nepřijatelné, velká část Rusů však nese politickou odpovědnost za podporu agresivní politiky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho spolupracovníků. V rozhovoru to řekl historik a filozof Petr Hlaváček z badatelské skupiny Collegium Europaeum.

Akademie věd ČR (AV) rozhovor poskytla médiím. Podle Hlaváčka by také měli Evropané obyvatele Ruska "bombardovat" slovy a informacemi, aby měli zprávy o tom, co se děje.

Současné dění v Rusku Hlaváček popsal jako vyvrcholení procesu, kde se spojily ruský šovinismus a ruský imperialismus se sovětskou nostalgií, kterou prezentuje právě Putin. "Jsem ve spojení i se svobodomyslnými Rusy, třeba s profesorem (Andrejem) Zubovem. V Rusku jsou v ulicích tisíce lidí, statisíce lidí podepisují petice, jenže Rusko má 140 milionů obyvatel a dvě třetiny lidí jsou závislí na sledování státní televize. Takže tu situaci je třeba vidět i z té druhé perspektivy," řekl historik.

Hlaváček také uvedl, že Rusko se naplno vrátilo na dráhu svého "imperiálního orbitu" v agresivní formě. "Ukrajina je jeho obětí, no a i ruská elita a velká část ruské společnosti za to nesou určitý druh odpovědnosti," podotkl badatel.

Zároveň však zdůraznil, že aplikace kolektivní viny v etnickém slova smyslu je něco nepřijatelného. "Na druhou stranu hovořím o tom, (...) že nelze ani obráceně aplikovat nějakou automatickou kolektivní nevinu. Tady nám vlastně může být ku pomoci minimálně Karl Jaspers, který velmi výrazně přispěl k německé reflexi nacionálního socialismu po druhé světové válce," upozornil Hlaváček.

"Takže jestli Jaspers hovoří o vině kriminální, politické, morální a metafyzické, tak i v těchto aspektech bychom ji mohli aplikovat i na Ruskou federaci. Tu kriminální vinu rozhodně nese Vladimir Putin a jeho okolí. Jsou to, dovolím si to tak říci, váleční zločinci. A to nikoliv od války na Ukrajině, ale vzpomeňme si na druhou válku v Čečensku, na napadení Gruzie a tak dále, řekl Hlaváček.

"Ovšem je tady i ta politická odpovědnost. Velká část Rusů tleskala Putinově agresivní politice, tleskala anexi Krymu. A teď je i na nich, je to velký úkol pro ně, nejen pro intelektuály, aby tváří v tvář té hrůze, kterou Putin rozpoutal a která se dotýká i jich samotných, provedli nějakou sebereflexi," zdůraznil historik.

"Když bych chtěl být trochu patetický, tak bych vyzval nás Evropany, abychom slovy a informacemi bombardovali Ruskou federaci. Aby tam lidé měli co nejvíce zpráv, co se skutečně děje, protože ve státní ruské televizi se lže. Já ji totiž sleduji. (...) Je to katastrofa, jaká propaganda se tam servíruje (...) To nemohlo zůstat bez následků," zdůraznil Hlaváček s tím, že je nicméně část jazykově vybavených Rusů, kteří sledují i zahraniční média.

Související

Více souvisejících

Rusko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy