Plynovod Nord Stream 2 je pod tlakem. K přepravě plynu možná jen tak nedojde

Plynovod Nord Stream 2 je pod tlakem. Alespoň první dokončené rameno dvojpotrubí. Podle provozovatele je v soustavě kolem 177 milionů metrů krychlových plynu - k první přepravě plynu z Ruska přes Baltské moře do Německa je vše připraveno. Než k tomu však dojde, může to chvíli trvat.

plynovod Nord Stream 2

Zatímco politici komentují klady a zápory zprovoznění plynovodu, je nyní řada na úřadech, aby jednaly. Ale do věci by se mohly vložit i soudy, píše agentura DPA.

Technicky schválil první potrubí do provozu před několika týdny příslušný báňský úřad ve Stralsundu. Přeprava plynu na německý vnitřní trh ale není v současné době povolena, protože se stále čeká na certifikaci Spolkové agentury pro sítě, která sídlí v Bonnu. Bez ní hrozí pokuty.

Úřad v současné době prověřuje, zda jsou od sebe provoz plynovodu a prodej plynu dostatečně odděleny tak, jak stanoví směrnice Evropské unie o plynu. Akciová společnost Nord Stream 2 AG požádala o certifikaci jako nezávislý provozovatel přepravní sítě. Podle úřadu zvolila model, kdy Nord Stream 2 může zůstat ve skupině Gazprom a být tedy součástí dodavatele plynu. Jako ukazatele nezávislosti se hodnotí například organizační struktura nebo personál.

Podle bonnského úřadu se jedná o správní, nikoli o politické řízení. "Existuje zavedená praxe se zavedenými standardy, které uplatňujeme. Toto není první řízení tohoto druhu, které provádíme," sdělil úřad DPA. Spolková agentura pro sítě má čas do začátku ledna a uvedla, že bude postupovat, jak nejrychleji bude moct.

Nord Stream 2 naznačil, že na certifikační řízení počká. Zřejmě zde tedy došlo k přehodnocení, podotýká DPA, protože ještě v září Gazprom oznámil, že hodlá touto cestou pumpovat plyn do Evropy už letos. Ale i kdyby Spolková agentura pro sítě dala projektu zelenou, neodstranily by se tím všechny překážky.

Současná unijní směrnice o plynu určuje, že před konečnou certifikací musí provést revizi Evropská komise. Na její zpracování a na závěrečné prohlášení má Brusel až čtyři měsíce. Teprve poté může podle směrnice vydat konečné rozhodnutí národní regulační úřad.

Rozhodnutí národního úřadu se teoreticky může lišit od názoru komise. Pak by Německu hrozila žaloba u Soudního dvora Evropské unie. Poté by bylo na lucemburských soudcích, aby rozhodli, zda je německé rozhodnutí o certifikaci v souladu s právem EU.

Evropská komise zřejmě vyčerpá lhůtu pro vypracování stanoviska i proto, že politický tlak odpůrců plynovodu je velký. Nord Stream 2 "není projektem společného evropského zájmu“, řekl mluvčí Evropské komise agentuře DPA. Po vydání stanoviska z Bruselu má Spolková agentura pro sítě na případnou certifikaci opět dva měsíce.

Akciová společnost Nord Stream 2 AG by si tento postup jistě ráda ušetřila, píše DPA. Kromě jiného i proto, že by mohl vést i ke snížení ziskovosti provozu plynovodu. Firma by se navíc musela podřídit pravidlům německého trhu s plynem a platit fixní poplatek za dovoz plynu.

Společnost příslušná pravidla nebo jejich uplatňování na plynovod napadla u Spolkového soudního dvora, u arbitrážního soudu a u Soudního dvora Evropské unie. Mimo jiné argumentuje tím, že novela směrnice, která vstoupila v platnost v roce 2019 - tedy po zahájení výstavby - cílí konkrétně na Nord Stream 2, a porušuje tak právní zásady EU o rovném zacházení a přiměřenosti. A Soudní dvůr Evropské unie skutečně nedávno vydal nezávazné stanovisko, které souhlasí s tím, že ve skutečnosti byl novelou směrnice zasažen pouze Nord Stream 2. Na rozhodnutí se stále čeká.

Plynovod ale zaměstnává ještě další soudy. Německý svaz ochrany přírody Naturschutzbund Deutschland (Nabu) a ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) žalují u správního soudu v Hamburku a u vyššího správního soudu v Greifswaldu Spolkovou námořní a hydrografickou agenturu a báňský úřad ve Stralsundu jakožto schvalovací orgány.

Výkonný ředitel DUH Sascha Müller-Kraenner si úspěch slibuje zejména od procesu v Greifswaldu. Součástí stavebního a provozního povolení od báňského úřadu ve Stralsundu bylo totiž posouzení vlivu plynovodu na životní prostředí, a to i s ohledem na uhlíkovou stopu. Pokud by se objevily nějaké zásadní nové poznatky, povolení by bylo nutné přezkoumat. Nová data ukázala, že uhlíková stopa plynu je horší, než se dříve předpokládalo, například kvůli emisím metanu při těžbě a přepravě. Soudní líčení je naplánováno na polovinu listopadu. Podle DPA by to v žádném případě neměl být poslední termín ohledně otázky, zda a kdy smí plyn začít plynovodem Nord Stream 2 proudit.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdí vlaky

01.12.2021 15:40 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zelenskyj vyzval k přímému jednání s Moskvou o konfliktu na Ukrajině

01.12.2021 12:48 Aktualizováno Ukrajina potřebuje přímé rozhovory s Moskvou, aby mohla v oblasti Donbasu na východě země ukončit…

Norsko hlásí první dva případy varianty omikron u lidí, kteří byli v JAR

01.12.2021 12:24 Norsko je další evropskou zemí, kde byla odhalena nová koronavirová varianta omikron. O dvou…

Británie hlásí už 22 případů varianty omikron, očekává se odhalení dalších

01.12.2021 09:40 V Británii je celkem 22 potvrzených případů koronavirové varianty omikron a čeká se odhalení…

Lukašenko označil Krym za ruské území, chce vyřešit migrační krizi do…

30.11.2021 20:49 Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil…

Švýcarsko plánuje zpřísnit opatření proti šíření koronaviru

30.11.2021 20:35 Švýcarsko chce po dlouhém váhání poprvé od začátku čtvrté vlny pandemie covidu-19 zpřísnit opatření…

Šéf WHO varoval před přehnanými reakcemi na koronavirovou variantu omikron

30.11.2021 18:31 Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes uvedl, že nejsou nezbytné…

V Anglii jsou opět povinné roušky v obchodech a MHD

30.11.2021 17:18 Aktualizováno V Anglii dnes začala platit povinnost mít zakrytá ústa a nos v obchodech, prostředcích veřejné…

Švédský parlament znovu zvolil premiérkou sociální demokratku Anderssonovou

29.11.2021 20:46 Aktualizováno Švédský parlament dnes opět schválil sociální demokratku Magdalenu Anderssonovou jako premiérku.…

Británie nabídne očkování třetí posilující dávkou všem dospělým

29.11.2021 18:15 Británie nabídne všem dospělým třetí posilující dávku očkování proti onemocnění covid-19,…

WHO: Omikron se začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje "velmi…

29.11.2021 17:54 Aktualizováno Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a…

Související:

Právě se děje

reklama