Po Novém roce přijde další plošný lockdown, varují ekonomové na příkladu Anglie

NÁZOR - Anglie nedávno ukončila čtyřtýdenní lockdown a započala sérii odstupňovaných omezení, připomínají ekonomové Peter Sivey a James Gaughan z Univerzity v Yorku. V komentáři pro server The Conversation za dobrou zprávu označují, že bylo schváleno první schválení vakcíny proti nemoci covid-19 a ta začala být aplikována, pokládají ale otázku, zda po uvolnění restrikcí při vysokém počtu nakažených a pomalém průběhu očkování nehrozí počátkem roku 2021 další, třetí lockdown.

Druhý lockdown v Anglii byl devastační pro firmy v maloobchodu a pohostinství, avšak zafungoval a koronavirová čísla snížil téměř o polovinu oproti jejich vrcholu, konstatují autoři komentáře. Dodávají, že poklesl sice počet lidí přijímaných do nemocnic, ale britskému veřejnému zdravotnictví (NHS) se výrazně neulevilo.  

"Počty pacientů v nemocnici s covidem-19 se během listopadu pouze o něco oploštily, což sotva poskytuje dodatečnou kapacitu, která by zvládala kombinovaný dopad uvolnění restrikcí a normálního zimního tlaku na NHS," píšou ekonomové. Za klíčový rozdíl mezi druhou vlnou koronaviru v Anglii a první vlnou z března a dubna označují to, že NHS se nyní snaží co nejvíce zachovat i běžné služby, například životně důležité onkologické a kardiovaskulární operace.

Sivey a Gaughan pokládají otázku, jak tedy běžně NHS funguje v zimě a zda má kapacitu, aby zvládlo více než 10 tisíc pacientů s koronavirem souběžně s běžnou péčí.

Konec zimního boje

Zima je pro NHS obdobím největšího tlaku, jelikož nízké teploty korelují s vysokými počty urgentních příjmů do nemocnic, navíc tito pacienti zůstávají v nemocnicích delší dobu, což zvyšuje obsazenost lůžek, poukazují odborníci. Vysvětlují, že starší pacienti s respiračními onemocněními a dalšími problémy jsou trvale nízkými teplotami postiženi nejvíce, a to i během mírných zim.

Zvýšený tlak se projevuje poklesem klíčové schopnosti zajistit dostatečný tok klíčových pacientů, typicky vyčíslený poměrem mezi přijímanými, přemisťovanými a propouštěnými pacienty jednotek intenzivní péče za čtyři hodiny, uvádějí akademici. Upozorňují, že tento sezónní nárůst lze očekávat i díky dlouhodobým demografickým trendům, které vedou k větší zaplněnosti jednotek urgentní medicíny pacienty s komplikovanějšími požadavky na péči.

"Také jednotky intenzitní péče v Anglii fungují během zimních měsíců při vysoké míře obsazenosti," pokračují autoři komentáře. Podotýkají, že mezi prosincem 2019 a únorem 2020 bylo obsazeno až 82 % z 3.730 lůžek na těchto jednotkách, což znamená, že k dispozici bylo jen 670 volných.  

Počet pacientů s covidem-19 na anglických jednotkách intenzivní péče činil na konci listopadu zhruba 1.500, uvádějí ekonomové. Připouštějí, že kapacity NHS pro koronavirové pacienty posílily provizorní nemocnice a omezení sociálních kontaktů zmírňuje tradiční zimní tlak chřipky, varují však, že situace není ani zdaleka dobrá.

V posledních letech anglické nemocnice reagovaly na zimní tlak odkladem zbytných procedur, aby si rozšířily kapacity, což se ale projevuje v obecném trendu, kdy pacienti čekají delší dobu nejen na neakutní zákroky, ale například i na onkologickou léčbu, upozorňují Sivey a Gaughan. Situace podle nich také naznačuje, že možnost flexibilně reagovat na nárůst koronavirových případů je ve srovnání s letními měsíci malá.

Očkování se neprojeví ihned

Autoři komentáře sice považují za skvělou zprávu, že došlo ke schválení prvních vakcín, ale obávají se, že z několika důvodů očkování tlak na NHS jen tak neodstraní. "Zaprvé, Spojené království má k dispozici velmi omezený počet vakcín, s nimiž může začít, a v posledních týdnech prosince a začátkem ledna je bude používat pomalu," píšou ekonomové. Dodávají, že u očkovaných navíc trvá dva až čtyři týdny, než se vytvoří imunita.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nejdůležitější ovšem je, že očkováni budou prioritně ti, kterým hrozí nejvíce úmrtí - nejprve osoby starší 80 let, nikoliv ti, kteří tvoří největší počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, tedy lidé ve věku 50-79 let, deklarují Sivey a Gaughan. Upozorňují, že v Anglii je polovina pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče mladší 62 let a může trvat mnoho měsíců, než bude úspěšně očkována velká část osob středního věku a jednotkám intenzivní péče se uleví.

Tlak může přijít koncem ledna

Odstupňovaný systém restrikcí, který v Anglii nahradil plošný lockdown, je tvrdší než opatření před ním a stupeň 2 nyní z velké části odpovídá předchozímu stupni 3, konstatují ekonomové. Zdůrazňují, že i tak panuje velká nejistota, jak efektivní budou takto odstupňovaná opatření při zvládání počtu nákaz.

Britská vláda se navíc rozhodla část opatření uvolnit přes vánoce, aby umožnila větší setkávání osob žijících v různých domácnostech, což pravděpodobně začátkem ledna povede k nárůstu počtu nakažených, očekávají autoři komentáře. Obávají se, že v druhé polovině ledna tak může zvýšený počet nákaz z vánočního období začít ovlivňovat příjem do nemocnic a postupně zvyšovat počty hospitalizovaných s covidem-19.

Existující zimní tlak a vysoký počet koronavirových pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče může začít ohrožovat zdroje potřebné k plánovaným operacím a jiné intenzivní péči, varují Sivey a Gaughan. "Vláda tak nemusí mít na výběr a bude muset reagovat dalším plošným lockdownem v Anglii," uzavírají.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy