Pompeo se v Bělorusku setkal s Lukašenkem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes navštívil Bělorusko, kde se setkal i s prezidentem Alexandrem Lukašenkem a kde podle agentury Reuters usiloval o normalizaci vztahů mezi USA a Běloruskem. Pompeo autoritářského vůdce ujistil, že USA podporují nezávislost země, ale zároveň si jsou vědomy dlouhodobých vazeb Běloruska na Rusko. Šéf americké diplomacie přitom východoevropský stát navštívil v době rozepří mezi Minskem a Moskvou, která podle některých spekulací usiluje o spojení Ruska se sousední zemí.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Mike Pompeo
doporučujeme

Spojené státy a Evropská unie často kritizují autoritářskou vládu a stav lidských práv v Bělorusku, v jehož čele Lukašenko stojí od roku 1994. Západní mocnosti však mezitím zrušily většinu sankcí uvalených na Bělorusko poté, co režim propustil politické vězně a zaujal tolerantnější postoj vůči opozici.

Vztahy Běloruska se Západem se zlepšily také po ruské anexi ukrajinského Krymského poloostrova v roce 2014. Bělorusko tento krok neuznalo. Minsk a Washington nyní chtějí na své posty po deseti letech vrátit své velvyslance v druhé zemi.

Pompeo je nejvýše postaveným americkým politikem v Bělorusku za poslední více než dvě desetiletí. "Nehovoříme o volbě mezi námi a jimi (Ruskem). Hovoříme o diplomatických vztazích," prohlásil Pompeo na dnešním setkání s běloruskou hlavou státu. Dodal, že Washington jmenuje svého nového velvyslance v zemi brzy.

Vztahy mezi Běloruskem a Ruskem se v poslední době zakalily mimo jiné kvůli sporům o dodávky ropy pro tento rok. Rozepře přerostla ve větší roztržku, během níž Lukašenko obvinil Moskvu ze snahy vnutit Bělorusku spojení s Ruskem.

Washington dal najevo vstřícnost vůči Bělorusku i tím, že ho nezařadil ze seznam zemí, jejichž občané nesmí cestovat do USA, ačkoli tím původně hrozil.

"Je velmi dobře, že jste se po všech možných nedorozuměních ve vztazích mezi Běloruskem a Spojenými státy, naprosto neopodstatněných nedorozuměních, odvážil přijet do Minsku a podívat se na tuto zemi," řekl Lukašenko Pompeovi.

Běloruský prezident rovněž potvrdil, že vedl s USA i dalšími zeměmi rozhovory o dodávkách ropy jakožto alternativě vůči surovině z Ruska.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson je rasista? Předávání Brit Awards bylo letos vyhrocené

19.02.2020 12:56 Aktualizováno Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi…

Británie přitvrdí. Úřady budou vybodovávat migranty, plánuje vláda

19.02.2020 12:03 Britská vláda v úterý večer představila nová imigrační pravidla, která mají po dokončení brexitu do…

Cenzura na Ukrajině: Filmy s "nežádoucími herci" zakázány, v jednom…

19.02.2020 08:40 Ukrajinské úřady loni zakázaly promítání pěti zahraničních filmů kvůli "nežádoucím" hercům. V…

Rusko kvůli koronavioru zavírá hranice s Čínou

18.02.2020 22:13 Rusko od čtvrtka z obavy před novým koronavirem dočasně zakáže do země vstup čínským občanům.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama