Proč lidé v Bělorusku protestují? Nejde pouze o volební výsledky, tvrdí ekonom

NÁZOR - Masové protesty v Bělorusku nadále zpochybňují výsledky posledních voleb v zemi, podle kterých drtivě zvítězil dlouhodobý vůdce Alexander Lukašenko, připomíná Jeržan Tokbolat v komentáři pro server National Interest. Ekonom z Queen's University Belfast ovšem podotýká, že nejde o první případ během Lukašenkových šesti funkčních období, kdy lidé vyšli do ulic.

Současné protesty jsou živeny množstvím ekonomických faktorů, které se v letech 2001, 2006 a 2010 neprojevovaly, vyzdvihuje odborník. Vysvětluje, že hlubokou ekonomickou krizi vyvolanou rozpadem Sovětského svazu v roce 1991, kterou dále prohloubila ruská finanční krize z roku 1998, vystřídalo desetiletí hospodářského růstu.

Pak ale přišla finanční krize z roku 2008 a v Bělorusku vrátily se vzpomínky na 90. léta, uvádí Tokbolat. Dodává, že před rokem 2011 zemi zasáhla celková ekonomická krize, která vyvolala masové protesty, stejně jako měnová krize z roku 2014 a zdanění "sociálních parazitů" z roku 2015 vedly k celostátním demonstracím v roce 2017.

Ekonom na základě více než stovky rozhovorů s běžnými Bělorusy odvysílanými na nestátních kanálech během prezidentské kampaně i následného vývoje soudí, že jádrem protestů proti Lukašenkovu znovuzvolení je právě dekáda ekonomické stagnace a malá víra ve schopnost současného vládce problém vyřešit.  

Neudržitelný ekonomický systém

Ekonomický růst Běloruska po roce 2000 poháněly příznivé vnější faktory, nikoliv Lukašenkův "tržní socialismus", který je podle mnoha ekonomů neudržitelný, tvrdí autor komentáře. Podotýká, že zatímco sousední Polsko a bývalé sovětské pobaltské republiky zahájily přechod k tržní ekonomice, Lukašenko neprojevoval velké nadšení z takových reforem.

"Hlavním důvodem jsou těsné vztahy země s Ruskem coby dlouhodobým poskytovatelem levné ropy a plynu a dalších surovin výměnou za běloruskou integraci do 'unitárního státu' se svým sousedem," píše expert. Vyzdvihuje, že Lukašenkovi se ale nepovedlo přeměnit tuto výhodu k zisku nového zdroje příjmů.

Vztahy mezi Běloruskem a jeho největšími obchodními partnery jsou v poslední době napjaté a Lukašenko nedávno pocítil, že Rusko a jeho prezident Vladimir Putin hrají se svými dodávkami tvrdou hru, poukazuje ekonom. Dodává, že to se spojilo s propadem růstu HDP z předkrizových 8 % na pokrizová 2 %.

Dalším chybným rozhodnutím Lukašenkovy vlády v posledních letech bylo zvýení průměrné mzdu v zemi v přepočtu na 500 dolarů (zhruba 11 tisíc korun, poz. redaktora), ale tohoto předvolebního slibu z roku 2010 bylo dosaženo jen dotiskem peněz, upozorňuje Tokbolat. Konstatuje, že to přispělo k měnové krizi a propadu hodnoty běloruského rublu o více než 60 % v následujícím roce.

Inflace tehdy dosáhla 109 % a reálná průměrná mzda poklesla z 530 dolarů na 330 dolarů (necelých 7,5 tisíce korun), navíc pokračoval propad běloruské měny, nastiňuje expert. Za další nepopulární Lukašenkovo rozhodnutí označuje zdanění nezaměstnaných z roku 2015, které mělo za cíl zamezit daňovým únikům a práci načerno, ale termín pro zaplacení daně v roce 2017 dodrželo jen 11,5 %  z 470 tisíc lidí.

"(Běloruská) ekonomika tedy paběrkovala ještě před úderem koronaviru," pokračuje odborník. Vyzdvihuje, že Světová banka navíc předvídá velký otřes tamního hospodářství v důsledku pandemie, přičemž Lukašenkova reakce - doporučení chodit do sauny a pít vodku - nedopadla nejlépe.

Co chystá budoucnost

Bělorusko bylo jednou z nejvíce prosperujících částí poválečného Sovětského svazu a v době jeho kolapsu představovalo druhý nejrozvinutější nezávislý stát co do HDP na hlavu, uvádí ekonom. Dodává, že v zemi žilo mnoho vzdělaných lidí a existovala dobře rozvinutá průmyslová a zemědělská základna, avšak propadající se ekonomika vedla mnoho osob k emigraci a zbavila Bělorusko jeho hlavního trumfu.

Úspěch technologické společnosti H-Tech Park založené Valerijem Cepkalem, který chtěl kandidovat v posledních volbách, ale bylo mu to zakázáno, považuje autor komentáře za důkaz, že ekonomické reformy byl mohly zužitkovat lidský kapitál v Bělorusku, kde velkou část HDP vytvářejí mezinárodně úspěšné aplikace jako Flo či Viber, oblíbené videohry jako World of Tanks - země je ostatně jedním z největším útočištěm zahraničních IT společností v Evropě.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Po desetiletí ekonomické stagnace a koronavirovým omezením dochází lidem trpělivost, a to je důvod, proč protestují, tvrdí Tokbolat. Poukazuje, že i pracovníci velkých státních podniků, kteří byli tradičním pilířem Lukašenkova ekonomického modelu, nyní vyslyšeli opoziční výzvy ke stávkám, a přestože je to krátkodobě finančně poškodí, doufají v nastolení lepší ekonomiky v dlouhodobém horizontu.

Ke stávkám se připojují další odvětví, včetně novinářů a úředníků, tudíž Lukašenkovi docházejí možnosti, zdůrazňuje expert. Připomíná, že lidé v zemi čekají ve frontách u směnáren a vybírají peníze z bankovních účtů, a tak se Bělorusko přibližuje nové měnové krizi, které může Lukašenko zamezit pouze penězi.

Získat peníze bude ovšem pro Lukašenka obtížné, protože nesplnil reformy, na které kývnul Mezinárodnímu měnovému fondu při posledním úvěru z roku 2011, zatímco půjčky od Ruska a Číny nepovedou k žádným reformám, ale pouze větší závislosti Běloruska na těchto státech, upozorňuje akademik. Domnívá se, že v případě neúspěchu stávajících protestů dále poroste hněv kvůli hluboce zakořeněným ekonomický problémům, v důsledku čehož nebude mít Lukašenkova vláda velký prostor pro manévrování.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Ekonomika demonstrace v Bělorusku Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy