Proč vypukla pandemie? Svět ignoroval četná varování, zjistil panel WHO

NÁZOR - Proč koronavirová epidemie, která vypukla v čínském Wu-chanu, tak rychle přerostla v ničivou celosvětovou pandemii? Tuto otázku klade editorial serveru Washington Post. Prestižní deník v té souvislosti připomíná, že od poslední velké epidemie onemocnění SARS v roce 2003, která si vyžádala během šesti měsíců 774 obětí, bylo vydáno několik varování, abychom se připravili na mnohem horší pohromu.

Poslední zpráva Nezávislého panelu Světové zdravotnické organizace (WHO) jasně deklaruje, že tato varování byla ignorována, vyzdvihuje americký server. Poukazuje, že zpráva označuje stávající pandemii za "děsivý budíček" a volá po tom, aby se svět "probudil". 

Třináctičlenný Nezávislý panel pro připravenost a reakci na pandemii vedený někdejší liberijskou prezidentkou Ellen Johnson Sirleafovou a bývalou novozélandskou premiérkou Helen Clarkovou vznikl loni v květnu na základě kritiky odpovědi WHO a jejích členských států na nástup nového koronaviru, nastiňuje washingtonský deník. Dodává, že panel hodnotil, co bylo špatně, a vydal doporučení do budoucna.

"Jeho verdikt je jízlivý, ačkoliv neuvádí konkrétní jména," pokračuje renomovaný server. Odkazuje na tvrzení panelu, že po pandemii tzv. prasečí chřipky v roce 2009 vydalo nejméně 11 jiných vysoce kvalifikovaných panelů celkem 16 zpráv s doporučeními, jak zlepšit připravenost na další globální pandemii, která však nebyla nikdy realizována.    

Stávající panel zjistil, že na přelomu let 2019 a 2020 část lékařů ve Wu-chanu zareagovala na epidemii nové nemoci "poctivě", rekapituluje editorial. Připomíná, že byl rychle sekvencován genom viru, ale přední čínští politici jeho existenci několik týdnů tajili před veřejností, stejně jako informaci, že se může šířit z člověka na člověka.

Chronologie událostí zmapovaná panelem končí u WHO, jejíž varovný systém v klíčovém momentu předával světu "jankovité" informace, upozorňuje Washington Post. Vysvětluje, že WHO se důsledně držela právně závazných pravidel z roku 2005, které jednotlivé kroky podmiňují pečlivým ověřováním, což brzdilo akci v době, kdy klíčová byla rychlost.   

Panel dospěl k závěru, že již v momentě, kdy existovaly předběžné závěry, měla WHO podniknout rychlou preventivní akci, uvádí americký deník. Podotýká, že ve chvíli, kdy organizace konečně vyhlásila 30. ledna 2020 globální stav zdravotní nouze, většina zemí zaujala rezervovaný postoj.

Co se stalo ve Wu-chanu, nezůstalo ve Wu-chanu

"Únor byl 'dlouhým měsícem' protože státy nevěděly, co dělat, nebo se rozhodly 'počkat, až se ukáže'," píše washingtonský server. Podotýká, že právě v únoru 2020 tehdejší americký prezident Donald Trump čtyřikrát zopakoval, že virus zmizí.

Aniž by panel přímo jmenoval Spojené státy, jasně uvádí, že nejvíce byly zasaženy ty země, které odmítaly vědu, zlehčovaly potenciální dopad pandemie, odkládaly komplexní akci a dovolily, aby snahy o řešení narušila nedůvěra obyvatel, shrnuje vlivný deník. Doplňuje, že panel vyzval WHO, aby si zajistila nové, větší pravomoci a udržitelnější financování.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

WHO je koneckonců členská organizace při OSN a nemá rozhodující pravomoc, zdůrazňuje Washington Post. Zmiňuje doporučení panelu, že organizace by v budoucnu měla mít alespoň možnost zveřejňovat informace bez předchozího souhlasu vlád členských států a nárokovat si rychlý přístup do oblasti vzniku ohniska nákazy. 

Panel také volá po vzniku nového globálního systému sledování nemocí a včasného varování před nimi, který by byl založen na naprosté transparentnosti všech stran a nejmodernější digitálních prostředcích, například pátrání po vznikajících ohniscích při využití otevřených zdrojů a zapojení nejnovějších poznatků genomiky při sledování šíření patogenů, uvádí editorial. Deklaruje, že světu již dlouho chybí pomyslný radar infekčních nemocí.

"To, co se stalo ve Wu-chanu, nezůstalo ve Wu-chanu, jak ukazuje posledních 17 měsíců," nebere si servítky americký deník. Vyjadřuje naději, že volání panelu po změnách nebude schováno "do šuplíku" a zapomenuto.  

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy