Ruská invaze na Ukrajinu nejde podle plánu. Tanky mají vadu, o níž Západ ví už od Zálivu

Ruské tanky, jimž odlétávají jejich horní části, jsou poslední známkou toho, že ruská invaze na Ukrajinu nejde podle plánu. Počet zničených ruských tanků od začátku ofenzivy může být i několik set. Britský ministr obrany Ben Wallace tento týden odhadl, že Rusko jich ztratilo až 580, napsal web americké televize CNN.

Ruská armáda, ilustrační foto

Válečné záběry a fotografie podle expertů ukazují, že ruské tanky mají vadu, o níž západní armády ví už po desetiletí a mluví o ní jako o "efektu čertíka v krabičce". Podle expertů měla Moskva tento problém předvídat.

Problém tkví ve způsobu skladování munice v tancích. Na rozdíl od západních vozidel ruské tanky svoji munici vozí v dělových věžích, kvůli čemuž jsou velmi zranitelné. I nepřímý zásah totiž může způsobit řetězovou reakci a následnou explozi celého zásobníku o až 40 střelách. Tlaková vlna takového výbuchu může být dost silná na to, aby vystřelila věž tanku do výšky dvoupatrového domu.

"Pozorujeme vývojovou vadu ruských tanků," uvedl Sam Bendett z programu ruských studií při výzkumném centru Nová americká bezpečnost. "Každý úspěšný zásah... způsobí vznícení munice a následnou ohromnou explozi, která doslova odpálí věž," řekl.

"Tato vada dělá z tankové posádky, která běžně čítá tři muže, velmi snadný terč," popsal Nicholas Drummond, obranný analytik, který se specializuje na pozemní boj, a bývalý britský armádní důstojník. "Když se nedostanete v první sekundě ven, jste nahraní," řekl.

Vada se dostala do povědomí západních armád během první a druhé války v Perském zálivu v letech 1991 a 2003, kdy množství iráckých tanků T-72 ruské výroby potkal stejný osud - věže odstřelené od korby tanku po zásahu protitankovou střelou.

Rusko se podle Drummonda z Iráku nepoučilo a mnoho jeho tanků na Ukrajině trpí stejnou vadou. Když v roce 1992 přišel do služby tank T-90, následník tanku T-72, jeho pancíř byl vylepšený, ale systém přebíjení zůstal stejný, což z tanku dělá vozidlo stejně zranitelné, jako byl jeho předchůdce. Výjimkou není ani verze T-80, která je také nasazená na Ukrajině.

Sam Bendett podotýká, že toto provedení tanku má ale i své výhody. Rusko podle něj tento systém zvolilo, jelikož ušetří místo, tank je díky němu nižší a je obtížnější zasáhnout v boji. Pro západní armády byl nicméně Irák zkušeností a "poučily se, že munici v tanku je třeba oddělit", řekl Drummond a poukázal na příklad amerického bojového vozidla Stryker vyvinutého po první válce v Zálivu. "Má na vrchu kanón i s municí, který nijak nezasahuje do kabiny posádky. Takže i když dostane zásah a vybuchne, posádka je dole stále v bezpečí. To je chytrý design," dodal.

Americký tank M1 Abrams využívaný Spojenými státy i dalšími spojenci má munici v uzavřeném zásobníku, odkud ji bere čtvrtý člen posádky a přebíjí kanón. Dvířka mezi zásobníkem munice a kabinou posádky jsou tak vždy otevřená jen na krátkou dobu, a pokud je tank zasažen, ve věži exploduje jen jedna tanková střela.

"Přesný zásah může tank poškodit, ale nemusí nutně zabít posádku," vysvětluje Bendett. Drummond pak dodal, že munice ve výzbroji západních armád někdy začne hořet pod vlivem tepla ze zásahu nepřátelskou střelou, ale vybuchnout nemusí.

Zjistit, kolik přesně ruských tanků bylo na Ukrajině zničeno, není jednoduché. Podle zpravodajského pozorovacího webu Oryx jich k 28. dubnu bylo zničeno 300 a dalších 279 buď poškozeno, opuštěno, nebo se jejich posádka vzdala. Web nicméně započítává jen případy, u nichž má obrazový důkaz, celkové číslo tedy může být vyšší.

Když britský ministr obrany Wallace uvedl svůj odhad 580 zničených ruských tanků na Ukrajině, hovořil také o 15.000 zabitých ruských vojácích. Je obtížné odhadnout, kolik z nich tvoří posádky tanků. Pochyb ale není o tom, že nahradit posádky není jednoduché.

Tankistický výcvik může trvat až 12 měsíců, řekl CNN Aleksi Roinila, bývalý člen tankové posádky finských ozbrojených sil. "A to je ještě rychlé," dodal.

Nahradit stovky posádek je proto pro Rusko těžký úkol. Zejména když tanky, které pak mají používat, jsou takovýmto způsobem vadné.

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Extrémní bouřky udeřily i v Česku, popadané stromy komplikovaly provoz…

21.05.2022 10:35 Přes část Česka v pátek večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Opičí neštovice se dál šíří. První případ hlásí Švýcarsko a Izrael

21.05.2022 21:27 Aktualizováno Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové případy…

Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí, řekl…

21.05.2022 19:04 Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to…

ON-LINE 87. den války: Ruské síly se chystají na nový útok přes řeku…

21.05.2022 17:41 Aktualizováno Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Moskva zakázala vstup tisícovce Američanů do Ruska. Včetně Bidena i…

21.05.2022 15:26 Aktualizováno Rusko zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena,…

Ukrajinu podle Zelenského brání proti ruskému agresorovi na 700.000 vojáků

21.05.2022 12:53 Ukrajinu v současné době brání proti ruskému agresorovi na 700.000 vojáků. Podle listu Ukrajinska…

Ruská armáda údajně zničila na severozápadě Ukrajiny velké množství zbraní…

21.05.2022 11:50 Ruská armáda zničila na severozápadě Ukrajiny velké množství zbraní a techniky, které ukrajinským…

Odveta za snahu o vstup do NATO. Rusko zastavilo dodávky plynu do Finska

21.05.2022 07:56 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Rusko zařadilo mezi "zahraniční agenty" Kasparova a Chodorkovského

21.05.2022 04:27 Ruské ministerstvo vnitra nově zařadilo mezi "zahraniční agenty" šachového velmistra Garriho…

Šojgu podal Putinovi hlášení o dobytí oceláren Azovstal v Mariupolu

21.05.2022 04:21 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas prý…

20.05.2022 22:20 Aktualizováno Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Související:

Právě se děje

reklama