Kolegyně Navalného Sobolová je obviněna z vloupání, chtěla se setkat s napáleným agentem

Ruská policie dnes provedla razii v bytě Ljubov Sobolové, spolupracovnice opozičního předáka Alexeje Navalného. Po celodenním výslechu vyšetřovací výbor nařídil ji na 48 hodin zadržet, uvedl tým Navalného na twitteru. Výbor oznámil, že proti Sobolové bylo zahájeno trestní stíhání kvůli podezření, že s použitím násilí nedovoleně vnikla do bytu cizí osoby. Incident podle Navalného souvisí s pokusem o jeho zabití nervově paralytickou látkou z letošního léta.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

"Dnes v sedm ráno vtrhla policie do bytu Ljubov Sobolové," napsala na twitteru organizace Fond boje s korupcí (FBK), kterou založil Navalnyj a kde je Sobolová právní poradkyní. Vyšetřovací výbor uvedl, že Sobolová čelí podezření, že v pondělí v Moskvě neoprávněně vnikla do bytu "starší ženy".

Navalnyj upřesnil, že Sobolová se v pondělí snažila osobně setkat s členem toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantinem Kudrjavcevem. Ten se podle Navalného a jeho spolupracovníků zúčastnil operace, jejímž cílem bylo Navalného coby kritika Kremlu otrávit. Když se Sobolová pokoušela dozvonit na Kudrjavcevův byt, z vedlejších dveří vyšla sousedka, podle Navalného šlo o Kudrjavcevovu tchyni.

Sama Sobolová zveřejnila na internetu přímý přenos, v němž informovala, že se jí povedlo do bytu sousedícího s Kudrjavcevovým dostat.

Vyšetřovací výbor v prohlášení uvedl, že Sobolová se pokoušela dostat do moskevského bytu starší ženy a oblékla si za tímto účelem uniformu, kterou nosí pracovníci ruského úřadu pro ochranu spotřebitelů (Rospotrebnadzor). Po dvou nezdařilých pokusech právnička podle prohlášení zmanipulovala kurýra, tvrdila mu, že je opuštěná matka malého dítěte, a tímto způsobem se jí podařilo dostat do budovy. Když pak starší žena otevřela dveře svého bytu, Sobolová ji prý odstrčila a vtrhla dovnitř. Své protiprávní jednání přitom natáčela na mobilní telefon, podotkl výbor ve své zprávě.

V pondělí televize CNN citovala ze záznamu telefonátu, který jí poskytl Navalného tým a na němž Kudrjavcev v domnění, že hovoří s vysokým činitelem ruské bezpečnostní rady, mimo jiné uvedl, že toxická látka novičok byla Navalnému nastražena do spodního prádla. FSB záznam označila za podvrh.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj je dlouhodobým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a je známý také jako bojovník proti korupci v elitách Ruska. Hospitalizován byl 20. srpna, když zkolaboval na palubě letounu, kterým letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Téměř tři týdny byl v kómatu. Nejprve ho přijala nemocnice v Omsku, kde letadlo nouzově přistálo, krátce nato byl na naléhání jeho blízkých přepraven do Berlína. Tam se z otravy vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru došla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v Navalného organismu neodhalily. Evropská unie kvůli otravě aktivisty uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku se mají konat nepovolené akce na podporu Navalného

23.01.2021 07:47 V Rusku se dnes mají konat nepovolená shromáždění na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného,…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama