Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho Harrigiana, že Spojené státy mají plán na překonání silné protivzdušné obrany ruské Kaliningradské oblasti. Medveděv podle agentury TASS zároveň v souvislosti s nedávným napadením ropných zařízení Saúdské Arábie také poznamenal, že by Američané měli pozornost zaměřit spíš na schopnosti svých protiraketových systémů.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Dmitrij Medveděv
doporučujeme

Zmíněné tvrzení velitel letectva USA v Evropě podle některých amerických médií pronesl v úterý. "Jestliže budeme muset vyřadit například kaliningradský integrovaný protivzdušný systém, pak ať nikdo nepochybuje o tom, že máme plán, jak to udělat," citoval generála časopis Breaking Defense.

V Moskvě na to dnes reagovalo několik vysokých ruských činitelů, kteří Harrigianovy výroky označili za hrozbu, nezodpovědnost i hloupost. Medveděv Washingtonu ironicky vzkázal, že by se generálové měli raději věnovat protiraketové obraně a systémům protivzdušné obrany, které se vyrábějí ve Spojených státech.

Poukázal přitom na "případ s ropnými objekty (saúdskoarabské státní ropné společnosti) Saudi Aramco, které byly zničeny přes přítomnost protivzdušné obrany, přes přítomnost (amerických) systémů Patriot, a na ropném trhu kvůli tomu vznikla velmi složitá situace". "Zdá se mi, že je třeba zabývat se tímto, a ne se snažit formulovat hloupé nápady, které nemají žádnou šanci, aby se realizovaly," zdůraznil Medveděv.

Výroky amerického generála dnes na pravidelné páteční tiskové konferenci kritizovala i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Zaprvé to považujeme za hrozbu. Zadruhé takováto prohlášení považujeme za naprosto nezodpovědná," řekla.

Za nesmysl zjevně pokládá Harrigianovo tvrzení i ruská generalita. "Oblast Kaliningradu je spolehlivě chráněna proti jakýmkoli agresivním 'plánům' rozvíjeným v Evropě... americkými generály," citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva obrany.

Kaliningradská oblast je vojensky silně chráněná ruská exkláva, která leží na pobřeží Baltského moře mezi Polskem a Litvou. Bývalý Sovětský svaz se tohoto území zmocnil ke konci druhé světové války. V současné době tam má svou základnu ruská Baltská flotila.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Policie nekompromisně zakročila proti demonstrantům v Baku, zatčen lídr…

19.10.2019 18:32 Ázerbájdžánská policie dnes v hlavním městě Baku zadržela desítky protestujících včetně vůdce…

Bojové stíhačky i vrtulníky. Ruský premiér přijel na vojenskou přehlídku…

19.10.2019 16:41 Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes u Bělehradu zúčastnil vojenské přehlídky uspořádané k 75.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama