NÁZOR: Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian Terhalle v úvodu komentáře pro server Politico. Politolog z londýnské King's College tvrdí, že slavit může také německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž silně kritizovaná podpora tohoto projektu konečně přinesla ovoce.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Stále palčivější otázka

Americký prezident Joe Biden minulý týden uvedl, že další sankce "nemají skutečný smysl", jelikož 98 % plynovodu je již dokončeno, připomíná autor komentáře. Obává se, že ve chvíli, kdy na konci srpna dojde k dokončení projektu, západní stratégové budou na pozadí tohoto vývoje čelit stále palčivější otázce, která zní, zda Rusko nyní zaútočí a pokud ano, kde se tak stane.

"Je pravděpodobné, že Ukrajina - která je od roku 2014 ve válce a kterou plynovod zbaví i nejmenší kontroly, kterou měla vůči Rusku - je nyní ztracená," nebere si servítky expert. Sdílí i obavy menších členských zemí NATO sousedících s Ruskem, kteří musí opět přemýšlet, nakolik důvěryhodný je odstrašující potenciál této aliance.

Terhalle nepochybuje, že Putina povzbudila německá vytrvalost tváří v tvář tvrdé kritice plynovodu ze strany Polska a pobaltských zemí, podobně jako nedávná Bidenova poznámka, že Moskva představuje pro bezpečnost Spojených států menší hrozbu než Peking.

Putin tak minulý týden prohlásil, že to byl údajný západní "antiruský projekt", který jej přiměl k sepsání článku o tom, proč Rusové a Ukrajinci tvoří ve skutečnosti jeden národ, připomíná politolog. To jej přivádí na otázku, zda Ukrajinu potká stejný osud jako dříve Sudety či Kuvajt.

"Ti, kteří si myslí, že odpověď zní 'ne', odkazují na prohlášení jako to bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, který v rozhovoru pro Financial Times z roku 2018 zdůraznil, že Putin není 'postava jako Hitler'," píše Terhalle. Dodává, že podle mnohých je opačné hodnocení pouhým alarmismem, přičemž se uklidňují například tím, že slova britského generála Richarda Shirreffa o válce s Ruskem, k níž mělo dojít v roce 2017, se ukázala jako chybná.  

Politolog zmiňuje také "železný zákon" odstrašovacího potenciálu NATO, který podle některých vysloužilých činitelů spočívá v přítomnosti amerických vojáků  na východním křídle aliance, kteří jako jediní dokážou odradit Rusko od útoku. To podle něj znamená, že Moskva si neláme hlavu s vojáky Německa, Británie a Francie.

Zároveň skončilo funkční období bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a američtí vojáci zjevně na východě Evropy zůstanou, připouští odborník. Pokládá tedy řečnickou otázku, proč tolik povyku.

Čas posílit jaderný arzenál

Odpověď hledá Terhalle v letošní knize amerického admirála Jamese Stavridise a publicisty Elliota Ackermana 2034: Román o další světové válce, která popisuje vypuknutí americko-čínského konfliktu. Stavridis, který dříve hlasitě podporoval závěry generála Shirreffa, situaci přímo nespojuje s Evropou a Ruskem, což ale činí jiní, byť neúmyslně, konstatuje politolog.   

Někdejší americký ministr obrany James Mattis v roce 2017 během senátního slyšení odmítl, že by Spojené státy dokázaly vést zároveň dva velké konflikty, připomíná autor komentáře. V tom podle něj může Putin vidět příležitost.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Americko-čínská válka by pravděpodobně pohltila veškeré ekonomické a vojenské zdroje Spojených států, nebo jejich většinu, což by v důsledku silně oslabilo důvěryhodnost jejich odstrašujícího potenciálu v Evropě," píše Terhalle. Soudí, že díky tomu by podobný konflikt poskytl Putinovi kýženou příležitost odčinit porážku Moskvy ve studené válce.  

Zda americko-čínská válka skutečně vypukne není vůbec jisté, přiznává politolog. Nedovoluje si však vyloučit, že stávající soupeření Washingtonu s Pekingem se může silně vyhrotit, jelikož není pravděpodobné, že by se jedna strana chtěla výrazněji vzdát své moci.

S ohledem na neblahé zkušenosti s Putinem nelze ruskému vůdci věřit, což platí i o jeho ujišťování ohledně Ukrajiny, deklaruje Terhalle. Místo toho tak doporučuje zabránit budoucímu ruskému úderu dvěma způsoby.

Evropské mocnosti by zaprvé měly Putinovi jasně ukázat, že jsou připravené odstřihnout Rusko do globálního bankovního systému SWIFT, a zadruhé by měly opět zvážit možnost posílení svých jaderných arzenálů a role Evropy v odstrašovacím potenciálu NATO, nabádá autor komentáře. Soudí totiž, že Putinovo vítězství ohledně plynovodu Nord Stream 2 uštědřilo tomuto odstrašujícímu potenciálu ránu. "Appeasement tentokrát zvítězil - ale neměl by mít poslední slovo," burcuje Terhalle.  

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Rusko zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet denních úmrtí pacientů s…

24.09.2021 11:30 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo svůj dosud nejvyšší počet úmrtí pacientů s covidem-19 od začátku…

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců

24.09.2021 08:35 Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších…

Související:

Právě se děje

reklama