NÁZOR: Rusko může zaútočit, varuje politolog. Doporučuje razantní protiopatření

Ruský prezident Vladimir Putin uspěl v bitvě o plynovod Nord Stream 2, kritizuje Maximilian Terhalle v úvodu komentáře pro server Politico. Politolog z londýnské King's College tvrdí, že slavit může také německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž silně kritizovaná podpora tohoto projektu konečně přinesla ovoce.

Stále palčivější otázka

Americký prezident Joe Biden minulý týden uvedl, že další sankce "nemají skutečný smysl", jelikož 98 % plynovodu je již dokončeno, připomíná autor komentáře. Obává se, že ve chvíli, kdy na konci srpna dojde k dokončení projektu, západní stratégové budou na pozadí tohoto vývoje čelit stále palčivější otázce, která zní, zda Rusko nyní zaútočí a pokud ano, kde se tak stane.

"Je pravděpodobné, že Ukrajina - která je od roku 2014 ve válce a kterou plynovod zbaví i nejmenší kontroly, kterou měla vůči Rusku - je nyní ztracená," nebere si servítky expert. Sdílí i obavy menších členských zemí NATO sousedících s Ruskem, kteří musí opět přemýšlet, nakolik důvěryhodný je odstrašující potenciál této aliance.

Terhalle nepochybuje, že Putina povzbudila německá vytrvalost tváří v tvář tvrdé kritice plynovodu ze strany Polska a pobaltských zemí, podobně jako nedávná Bidenova poznámka, že Moskva představuje pro bezpečnost Spojených států menší hrozbu než Peking.

Putin tak minulý týden prohlásil, že to byl údajný západní "antiruský projekt", který jej přiměl k sepsání článku o tom, proč Rusové a Ukrajinci tvoří ve skutečnosti jeden národ, připomíná politolog. To jej přivádí na otázku, zda Ukrajinu potká stejný osud jako dříve Sudety či Kuvajt.

"Ti, kteří si myslí, že odpověď zní 'ne', odkazují na prohlášení jako to bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera, který v rozhovoru pro Financial Times z roku 2018 zdůraznil, že Putin není 'postava jako Hitler'," píše Terhalle. Dodává, že podle mnohých je opačné hodnocení pouhým alarmismem, přičemž se uklidňují například tím, že slova britského generála Richarda Shirreffa o válce s Ruskem, k níž mělo dojít v roce 2017, se ukázala jako chybná.  

Politolog zmiňuje také "železný zákon" odstrašovacího potenciálu NATO, který podle některých vysloužilých činitelů spočívá v přítomnosti amerických vojáků  na východním křídle aliance, kteří jako jediní dokážou odradit Rusko od útoku. To podle něj znamená, že Moskva si neláme hlavu s vojáky Německa, Británie a Francie.

Zároveň skončilo funkční období bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a američtí vojáci zjevně na východě Evropy zůstanou, připouští odborník. Pokládá tedy řečnickou otázku, proč tolik povyku.

Čas posílit jaderný arzenál

Odpověď hledá Terhalle v letošní knize amerického admirála Jamese Stavridise a publicisty Elliota Ackermana 2034: Román o další světové válce, která popisuje vypuknutí americko-čínského konfliktu. Stavridis, který dříve hlasitě podporoval závěry generála Shirreffa, situaci přímo nespojuje s Evropou a Ruskem, což ale činí jiní, byť neúmyslně, konstatuje politolog.   

Někdejší americký ministr obrany James Mattis v roce 2017 během senátního slyšení odmítl, že by Spojené státy dokázaly vést zároveň dva velké konflikty, připomíná autor komentáře. V tom podle něj může Putin vidět příležitost.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Americko-čínská válka by pravděpodobně pohltila veškeré ekonomické a vojenské zdroje Spojených států, nebo jejich většinu, což by v důsledku silně oslabilo důvěryhodnost jejich odstrašujícího potenciálu v Evropě," píše Terhalle. Soudí, že díky tomu by podobný konflikt poskytl Putinovi kýženou příležitost odčinit porážku Moskvy ve studené válce.  

Zda americko-čínská válka skutečně vypukne není vůbec jisté, přiznává politolog. Nedovoluje si však vyloučit, že stávající soupeření Washingtonu s Pekingem se může silně vyhrotit, jelikož není pravděpodobné, že by se jedna strana chtěla výrazněji vzdát své moci.

S ohledem na neblahé zkušenosti s Putinem nelze ruskému vůdci věřit, což platí i o jeho ujišťování ohledně Ukrajiny, deklaruje Terhalle. Místo toho tak doporučuje zabránit budoucímu ruskému úderu dvěma způsoby.

Evropské mocnosti by zaprvé měly Putinovi jasně ukázat, že jsou připravené odstřihnout Rusko do globálního bankovního systému SWIFT, a zadruhé by měly opět zvážit možnost posílení svých jaderných arzenálů a role Evropy v odstrašovacím potenciálu NATO, nabádá autor komentáře. Soudí totiž, že Putinovo vítězství ohledně plynovodu Nord Stream 2 uštědřilo tomuto odstrašujícímu potenciálu ránu. "Appeasement tentokrát zvítězil - ale neměl by mít poslední slovo," burcuje Terhalle.  

Související

Více souvisejících

Rusko plynovod Nord Stream 2 Ukrajina USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy