Rusko odmítá německá obvinění z hackerství

Ruské velvyslanectví v Berlíně odmítlo obvinění, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za hackerským útokem na německý Spolkový sněm. Při něm podle nedávných informací zpravodajského magazínu Der Spiegel hackeři ukradli mimo jiné e-mailovou korespondenci kancléřky Angely Merkelové.

Právě Merkelová dnes Moskvu kritizovala za porušování mezinárodního práva a evropských hodnot a řekla, že Ruskem se bude zabývat i nadcházející německé předsednictví v Evropské unii.

Ruská ambasáda uvedla, že němečtí představitelé dosud nepředložili fakta, která by podpořila obvinění vznesená vůči Moskvě. "Tento otřepaný příběh se snaží svalit na Rusko vinu za kybernetickou válku, pokusy o zastrašování, destabilizaci a dezinformace vůči EU," stojí v prohlášení ruského velvyslanectví.

Der Spiegel tvrdí, že GRU v roce 2015 pronikla hackerským útokem do Spolkového sněmu a patrně získala mnoho e-mailů z poslanecké kanceláře Merkelové.

Kancléřka nedávno v parlamentu řekla, že se bude nadále snažit o zlepšení vztahů s Ruskem navzdory hackerským útokům, které to neusnadňují.

O Rusku hovořila německá kancléřka i dnes při vystoupení na půdě nadace Konrada Adenauera k německému předsednictví v EU, které začne 1. července. Ujistila, že tohoto předsednictví využije k pokračování kriticky konstruktivního dialogu s Ruskem. "Základem může být jen pochopení toho, že v mezinárodních vztazích neplatí právo silnějšího, ale síla práva," prohlásila Merkelová.

To podle ní zahrnuje i evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. "Tento kánon hodnot a pravidel Rusko opakovaně porušilo. Rusko vytvořilo ve svém bezprostředním sousedství pás neřešených konfliktů a v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov Krym," řekla dále Merkelová. "Podporuje loutkový režim v částech východní Ukrajiny a napadá západní demokracie, včetně Německa, hybridními prostředky," kritizovala kancléřka Moskvu. "Nepochybně nás bude i Rusko během předsednictví v Evropské radě nadále zaměstnávat," dodala.

Šéfka německé vlády rovněž vyjádřila naději, že důsledky nynější koronavirové pandemie se podaří překonat silnější spoluprací v Evropě. "Evropa může z krize vyjít silnější, než když do ní vstupovala," poznamenala Merkelová.

Související

Více souvisejících

Rusko Hackeři Německo Angela Merkelová

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy