Rusko odmítá německá obvinění z hackerství

Ruské velvyslanectví v Berlíně odmítlo obvinění, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za hackerským útokem na německý Spolkový sněm. Při něm podle nedávných informací zpravodajského magazínu Der Spiegel hackeři ukradli mimo jiné e-mailovou korespondenci kancléřky Angely Merkelové.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Právě Merkelová dnes Moskvu kritizovala za porušování mezinárodního práva a evropských hodnot a řekla, že Ruskem se bude zabývat i nadcházející německé předsednictví v Evropské unii.

Ruská ambasáda uvedla, že němečtí představitelé dosud nepředložili fakta, která by podpořila obvinění vznesená vůči Moskvě. "Tento otřepaný příběh se snaží svalit na Rusko vinu za kybernetickou válku, pokusy o zastrašování, destabilizaci a dezinformace vůči EU," stojí v prohlášení ruského velvyslanectví.

Der Spiegel tvrdí, že GRU v roce 2015 pronikla hackerským útokem do Spolkového sněmu a patrně získala mnoho e-mailů z poslanecké kanceláře Merkelové.

Kancléřka nedávno v parlamentu řekla, že se bude nadále snažit o zlepšení vztahů s Ruskem navzdory hackerským útokům, které to neusnadňují.

O Rusku hovořila německá kancléřka i dnes při vystoupení na půdě nadace Konrada Adenauera k německému předsednictví v EU, které začne 1. července. Ujistila, že tohoto předsednictví využije k pokračování kriticky konstruktivního dialogu s Ruskem. "Základem může být jen pochopení toho, že v mezinárodních vztazích neplatí právo silnějšího, ale síla práva," prohlásila Merkelová.

To podle ní zahrnuje i evropskou Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. "Tento kánon hodnot a pravidel Rusko opakovaně porušilo. Rusko vytvořilo ve svém bezprostředním sousedství pás neřešených konfliktů a v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský poloostrov Krym," řekla dále Merkelová. "Podporuje loutkový režim v částech východní Ukrajiny a napadá západní demokracie, včetně Německa, hybridními prostředky," kritizovala kancléřka Moskvu. "Nepochybně nás bude i Rusko během předsednictví v Evropské radě nadále zaměstnávat," dodala.

Šéfka německé vlády rovněž vyjádřila naději, že důsledky nynější koronavirové pandemie se podaří překonat silnější spoluprací v Evropě. "Evropa může z krize vyjít silnější, než když do ní vstupovala," poznamenala Merkelová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začne se šetřit? Politici roztáčejí rozpočtovou hysterii, píše prestižní…

15.07.2020 12:00 NÁZOR - Rekordní rozpočtové deficity udržují ekonomiku během koronavirové krize doslova na…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 11:56 Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Počet nově nakažených v Rusku je pod 6500, zemřelo dalších 156 lidí

15.07.2020 11:21 V Rusku se v úterý proti pondělí sice mírně zvýšil denní přírůstek potvrzených nových případů…

Banksy v boji s koronavirem: Krysy v londýnském metru vyzývaly k nošení…

15.07.2020 10:44 Obrázky krys, které britský streetartový umělec a aktivista Banksy nedávno nastříkal na stěny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy