Rusko otestovalo nejnovější hyperzvukovou střelu

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

"V souladu s programem státních zkoušek Cirkonu na začátku ledna fregata Admirál Gorškov uskutečnila zkušební start této rakety z Barentsova moře na pozemní cíl na jednom ve vojenských prostorů na severním Uralu," uvedl jeden z vojáků. Druhý zdroj tuto informaci potvrdil s tím, že dolet rakety přesáhl 500 kilometrů.

Další testy mají následovat, včetně odpálení Cirkonu z jaderných ponorek.

Rakety Cirkon se podle Putina mají stát součástí výzbroje ruských plavidel, které disponují střelami s plochou dráhou letu Kalibr. Ty ruské námořnictvo již otestovalo v bojích v Sýrii.

Agentura Reuters připomněla loňský výrok televizního moderátora Sergeje Kiseljova, že rakety Cirkon by mohly zasáhnout cíle ve Spojených státech během necelých pěti minut po odpálení z ponorek.

Připomněl, že Spojené státy loni v létě odstoupily od dohody o zničení raket středního a krátkého doletu (INF), čímž vzrostlo napětí mezi dvěma někdejšími protivníky z dob studené války, ale obě velmoci tak získaly příležitost rozšířit své jaderné arzenály s rostoucí beztrestností.

Úspěšný test zvýšil ruské vojenské schopnosti, poznamenal Reuters a dodal, že Putin minulý měsíc z paluby lodi u anektovaného Krymu osobně dohlížel na zkoušku jiné hypersonické střely, Kinžal, kterou vypustily stíhačky MiG-31. Kinžal podle Putina dosahuje až desetinásobku rychlosti zvuku a doletu 2000 kilometrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BBC: Královna Alžběta II. vyzve v projevu k sebekázni a odhodlání

05.04.2020 15:36 Aktualizováno Britská královna Alžběta II. v dnešním zvláštním poselství veřejnosti zdůrazní nutnost sebekázně a…

Německo hlásí 5825 nových případů nákazy covid-19, Švýcarsko má 559 obětí

05.04.2020 14:27 Aktualizováno V Německu bylo za poslední den evidováno 5936 nových případů koronaviru. Nárůst je podle statistik…

Papež František zahájil pašijový týden, mše byla kvůli epidemii bez…

05.04.2020 13:46 Papež František dnes v bazilice sv. Petra ve Vatikánu odsloužil mši, jíž zahájil předvelikonoční…

Vitalij Kličko: Souboj s koronavirem, to je úplně jiný zápas

05.04.2020 13:38 Na těžké bitvy byl bývalý boxerský šampion těžké váhy Vitalij Kličko zvyklý, v těchto dnech ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy