Rusko zřejmě přesouvá k hranicím s Ukrajinou třetí armádní sbor

Rusko zřejmě přesouvá k hranicím s Ukrajinou takzvaný třetí armádní sbor, který nedávno vytvořilo ve snaze posílit řady vojáků bojujících na Ukrajině. Informovala o tom investigativní organizace Conflict Intelligence Team (CIT).

Podle organizace o tom svědčí fotografie a videozáznamy z posledních dní, které zobrazují převoz armádní techniky po železnici včetně raketového systému Buk a tanků.

"Převoz systému Buk svědčí o přesunu rozsáhlé formace, například celé armády. V daném případě lze předpokládat, že jde o přesun celého třetího armádního sboru, nebo alespoň jeho části, která je považována za bojeschopnou," uvedla na sociálních sítích CIT.

Formace podle CIT vyjela 22. a 24. srpna z Nižegorodské oblasti a pohybuje se směrem do Rostovské oblasti, k ukrajinským hranicím. Konečná stanice, do níž formace míří, se jmenuje Něklinovka a leží blízko frontě v ukrajinské Doněcké a Záporožské oblasti.

O formování třetího armádního sboru v Nižegorodské oblasti informovala poprvé v červenci ukrajinská rozvědka. Podle zdrojů CIT je sbor dobře vybaven pokud jde o armádní techniku, ale jeho příslušníci "se nevyznačují bojovým nasazením, disciplínou nebo snahou naučit se ovládat techniku, která jim byla svěřena".

Na vznikající třetí armádní sbor upozornilo také britské ministerstvo obrany. Před dvěma týdny informovalo, že sbor nabírá muže do 50 let z takzvaných dobrovolnických praporů, jejichž vytvoření dříve Kreml pravděpodobně nařídil jednotlivým ruským regionům. Snaha vytvořit 16 takových praporů ale ztroskotala, uvedl podle Unian mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj.

Náboráři podle britského ministerstva zájemcům o vstup do třetího armádního sboru nabízeli po nasazení na Ukrajině peněžní odměny. Ministerstvo také podotklo, že armádní sbory v Rusku obvykle čítají 15.000 až 20.000 vojáků, ale že pro Moskvu zřejmě bude obtížné vybudovat skupinu v plné síle vzhledem k omezenému počtu Rusů, kteří jsou ochotni se dobrovolně zapojit do bojů na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy