Spolupracovnice Navalného Sobolová byla propuštěna z vazby

Ruská policie dnes z vazby propustila Ljubov Sobolovou. Spolupracovnice opozičního předáka Alexeje Navalného byla obviněna z nedovoleného vniknutí do bytu cizí osoby. Sobolová se v pondělí pokoušela dozvonit do bytu člena ruské tajné služby FSB, který nechtěně prozradil podrobnosti Navalného srpnové otravy.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Sobolová působí jako právní poradkyně v organizaci Fond boje s korupcí (FBK), kterou založil Navalnyj. Zadržena v pátek na 48 hodin po celodenním výslechu. Policie v jejím bytě provedla razii.

Sobolová tvrdí, že zazvoněním u dveří bytu žádný zákon neporušila. Vyšetřovací výbor ji obvinil z násilného vnuknutí, za které ji hrozí až dva roky vězení. Žena krátce po svém propuštění novinářům potvrdila, že byla formálně obviněna. Uvedla dále, že tento krok je "pomstou" na Navalném.

Navalnyj na webu upřesnil, že Sobolová se v pondělí snažila osobně setkat s členem toxikologického týmu ruské tajné služby FSB Konstantinem Kudrjavcevem. Ten se podle Navalného a jeho spolupracovníků zúčastnil operace, jejímž cílem bylo Navalného coby kritika Kremlu otrávit. Když se Sobolová pokoušela dozvonit na Kudrjavcevův byt, z vedlejších dveří vyšla sousedka, podle Navalného šlo o Kudrjavcevovu tchyni. Sama Sobolová zveřejnila na internetu přímý přenos, v němž informovala, že se jí povedlo do bytu sousedícího s Kudrjavcevovým dostat.

V pondělí televize CNN citovala ze záznamu telefonátu, který jí poskytl Navalného tým a na němž Kudrjavcev v domnění, že hovoří s vysokým činitelem ruské bezpečnostní rady, mimo jiné uvedl, že toxická látka novičok byla Navalnému nastražena do spodního prádla. FSB záznam označila za podvrh.

Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj je dlouhodobým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a je známý také jako bojovník proti korupci. Hospitalizován byl 20. srpna, když zkolaboval na palubě letounu, kterým letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Téměř tři týdny byl v kómatu. Nejprve ho přijala nemocnice v Omsku, kde letadlo nouzově přistálo, krátce nato byl na naléhání jeho blízkých přepraven do Berlína. Tam se z otravy vyléčil.

Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru došla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Rusko ale tvrdí, že jeho vlastní testy stopy jedu v těle Navalného neodhalily. Evropská unie kvůli otravě aktivisty uvalila na Rusko sankce, Moskva pak zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU. Navalnyj z otravy viní Kreml, ten obvinění odmítá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty za Navalného obnažily slabost Putinova režimu, zní z Washingtonu

27.01.2021 00:01 NÁZOR - Vladimir Putin je často líčen jako jeden z architektů autokratického modelu pro 21. století…

Island začal vystavovat vakcinační pasy

26.01.2021 21:53 Island vydal první potvrzení o očkování proti covidu-19. Agentuře AFP to dnes potvrdily místní…

USA splní své závazky vůči NATO

26.01.2021 21:19 Americký prezident Joe Biden v telefonátu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem…

Rusko chce, aby se USA vrátily k dohodě o jaderném programu Íránu

26.01.2021 16:17 Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama