Stejné chyby, smrtící důsledky. Na Putina s Trumpem se valí tvrdá kritika

NÁZOR - Mnoho politických lídrů zažívá během pandemie nemoci covid-19 vzestup popularity, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že dvě velké výjimky představují americký prezident Donald Trump, jehož podpora v posledních týdnech výrazně propadla, a ruský vládce Vladimir Putin, který nedávno zaznamenal vůbec nejnižší míru veřejné podpory od září 1999.

Shodné přešlapy

"Trump a Putin se dopustili podobných chyb se smrtícími následky,"deklaruje editorial. Přiznává, že americká a ruská politika se od sebe podstatně odlišují. Dodává však, že při snaze zvládnout aktuální zdravotní krizi činí americký a ruský prezident některé shodné přešlapy.

Vladimir Putin, podobně jako Donald Trump nejprve zlehčoval hrozbu, kterou nový koronavirus představuje, uvádí americký deník. Připomíná, že vládce Kremlu dospěl k názoru, že ohrožení zastavil, když nechal uzavřít ruskou hranici s Čínou.

Ještě 19. března Putin ujišťoval Rusy, že situace je naprosto pod kontrolou, upozorňuje prestižní server. Dodává, že spolu s tím, jak začal strmě narůstat počet nakažených, ruský prezident reagoval "PR ofenzivou", téměř každý večer promlouval k obyvatelstvu z televizní obrazovky, ale zároveň se vyhýbal rozhodným krokům.

Putin místo toho delegoval pravomoci na ruské regionální gubernátory, což podle washingtonského serveru připomíná postup amerického prezidenta.

"Rusko má nyní druhý nejrychleji rostoucí počat případů na světě, po Spojených státech," píše vlivný deník. Poukazuje, že koncem uplynulého týdne počet nakažených v Rusku přesahoval 252 tisíc a moskevský starosta přiznal, že skutečný počet lidí nakažených v hlavním městě může být až třikrát vyšší, než je 115 tisíc zaznamenaných případů.

Navzdory tomu Putin již začal uvolňovat omezení ekonomiky, kritizuje americký server. Připomíná, že minulé pondělí, kdy bylo v zemi zaznamenáno přes 11,5 tisíce nových případů, sdělil prezident Rusům, že je čas vrátit se do práce.   

Cena narůstá

Cena za uvolňování v režii kremelského vůdce narůstá, deklaruje Washington Post. Konstatuje, že Rusko k minulému čtvrtku hlásilo 2.305 obětí koronaviru, ale mnoho expertů si myslí, že toto číslo je velmi podhodnoceno a podle analýzy listu Financial Times může být až o 70 %  vyšší, s ohledem na statistiky z Moskvy a Petrohradu.

Pak jsou zde škody na ruské ekonomice, které Putin přivodil tím, že vstoupil do války o cenu ropy se Saúdskou Arábií, což vedlo k jejímu propadu na historické minimum, uvádí renomovaný deník. Odkazuje na odhad Mezinárodního měnového fondu, že ruská ekonomika se letos propadne o 5,5 % a spotřebována bude většina rezerv v cizích měnách, které ruský stát v posledních letech nahromadil.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Vedle propadající podpory v průzkumech Putin sám utrpěl dvě velké porážky," pokračuje prestižní server. Připomíná, že ruský prezident musel minulý měsíc odložit referendum, které mělo posvětit ústavní změny umožňující, aby zůstal u moci do roku 2036, kdy mu bude 84 let, a stejně tak nemohl minulý víkend uspořádat pompézní oslavy sovětského vítězství nad nacistickým Německem, kterých se měli účastnit světoví politici jako čínský a francouzský prezidenti Si Ťin-pching a Emmanuel Macron.    

Jen málo lidí předvídá, že pandemie povede k Putinovu pádu, přiznává washingtonský deník. Dodává, že zároveň nic nenasvědčuje tomu, že ruský režim dostane koronavirus brzy pod kontrolu.

Rusové, podobně jako Američané trpí smrtícími důsledky směsice arogance a nabubřelosti svých prezidentů, tvrdí Washington Post. Rozdíl podle něj spočívá v tom, že Američané mohou svůj nesouhlas projevit v listopadových prezidentských volbách.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Donald Trump Rusko USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy