Syn albánského diktátora si stěžuje na vystěhování, vláda prý jedná fašisticky

Syn někdejšího albánského diktátora Envera Hodži obvinil vládu z arogance a "fašistického jednání" poté, co úřady nechaly vystěhovat jeho rodinu z obytné budovy na předměstí hlavního města Tirany. Uvedla to agentura AP.

Albánie
doporučujeme

Ilir Hodža, nejstarší diktátorův syn, si podle agentury AP postěžoval, že úřady jej a jeho rodinu vyhodily z bytu bez jakéhokoliv varování. Nedokázali ani získat zpět své věci, které zřejmě ukradli jiní lidé.

Vláda nyní nechává strhnout asi 300 budov, aby vytvořila prostor pro rozšíření dálničního okruhu okolo města. Dříve Hodžova matka, která zemřela v únoru, také protestovala proti demolici svého bytu, poznamenala AP.

Hodža si v otevřeném dopisu postěžoval premiérovi Edimu Ramovi i velvyslancům Evropské unie a Spojených států na "perzekuci rodiny Envera Hodži" současnou levicovou vládou, stejně jako středopravým kabinetem po pádu komunistického režimu: obě vlády jej prý připravily o domov.

"Utrpěli jsme nejen materiální škody, ale i morální újmu, protože věci z našich domovů skončily v rukou neznámých lidí," napsal. Hodža také pohrozil, že vládu zažaluje za porušování lidských práv a morální újmu.

Enver Hodža tvrdě vládl Albánii od roku 1944 až do své smrti v dubnu 1985. Diktátor zemřel pět let před studentskou revoltou, která v roce 1990 svrhla izolacionistický komunistický režim. Přežili jej dva synové a dcera.

Před třemi lety byl vnuk Envera Hodži, tehdy dvaačtyřicetiletý Ermal Hodža, odsouzen v Tiraně k deseti letům vězení jako člen gangu, který za městem zřídil laboratoř na zpracování kokainu a drogu dále pašoval do zahraničí. Policie při zásahu v sídle gangu, jehož členy byli i Kolumbijci, zabavila 120 kilogramů drogy, velkou sumu peněz a zbraně. Podle amerického ministerstva zahraničí se přes Albánii přepravuje kokain a heroin pro evropský trh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Většina Anglie bude mít přísnější režim, až skončí plošná…

26.11.2020 15:53 Většina Anglie bude čelit přísnějším opatřením poté, co příští týden skončí celoplošná uzávěra.…

Rusko a Ukrajina opět hlásí rekordní čísla ohledně koronaviru

26.11.2020 10:36 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25.487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za…

Čtvrtina dospělých a 80 procent mladých má nedostatek pohybu. WHO vydala…

26.11.2020 07:27 Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v…

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 696 lidí, ve Franci 384

25.11.2020 20:12 V Británii zemřelo za posledních 24 hodin s covidem-19 dalších 696 lidí. To je nejvíce od počátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama