Ukrajinští vesničané se snaží znovu vybudovat své životy. Nemají elektřinu ani plyn

Obyvatelé vesnice Lubjanka, která se nachází severozápadně od Kyjeva, se snaží znovu vybudovat své životy. Pokoušejí se o to v době, kdy ukrajinští vojáci odstraňují miny z nedalekého lesa, kde se předtím utábořili ruští vojáci. Ves, kde žije méně než 3000 obyvatel, obsadily ruské jednotky hned po zahájení invaze na Ukrajinu. V borovicovém lese se jich usídlily tisíce, vojáci kopali zákopy, vytyčovali pozice, ze kterých podle místních obyvatel ostřelovali města poblíž metropole, píše agentura Reuters.

Odejít z domovů během okupace bylo nebezpečné, popisovali vesničané, zatímco se nyní shromáždili v místním zdravotnickém středisku. Ruští vojáci jim tehdy nařídili, aby zůstali vevnitř, ale i ze sklepů obyvatelé vsi slyšeli zvuk raket, které nad nimi létaly.

"Stříleli, ostřelovali... Zachránil nás les. Nebýt jeho, byli bychom zničeni," popsal třiačtyřicetiletý Oleh Onoprijenko, jenž zároveň vyjmenoval zdevastovaná města v okolí Kyjeva, jako jsou Irpiň nebo Hostomel.

V lese mezitím místní členové teritoriální obrany a ukrajinské armády čistili minová pole a odstraňovali další nevybuchlou munici.

Dnes ráno byly vidět linie zákopů pokryté větvemi stromů a plastovými fóliemi. V jednom ze zákopů, který podle člena teritoriální obrany sloužil ruským vojákům jako polní nemocnice, byla vidět o vchod opřená zakrvácená nosítka.

Dodávky elektrické energie a plynu dosud nebyly v Lubjance obnoveny. Obyvatelé každý den proto stojí ve frontě před malou zdravotnickou klinikou, aby si mohli nabít telefony pomocí hlučného generátoru.

Po vypuknutí invaze jedenačtyřicetiletý Viktor Šapošnikov zaslechl, že Rusové hledají vysloužilé vojáky a policisty. Na začátku března policejní veterán Šapošnikov proto uprchl.

"Nikdo to nečekal, bylo to děsivé a báli jsme se vyjít ven," řekl Šapošnikov, jenž zároveň popisoval, jak se obyvatelé snažili získat zprávy o tom, co se děje mimo vesnici. A nedařilo se jim to.

Ruští vojáci obsadili domy jeho sousedů, a když začali koncem března ustupovat, vyrabovali podle něj všechny jejich cennosti.

Uvnitř jednoho zničeného letního domu, kde se usídlili ruští vojáci, byly poházené pohozené potravinové lístky. Na zdi byly nastříkány urážky Ukrajinců. Vedle jednoho z graffiti někdo napsal omluvu Ukrajincům: "Tohle jsme nechtěli... odpusťte nám," stálo tam.

Rusko vtrhlo na Ukrajinu 24. února v rámci invaze, kterou prezident Vladimir Putin nazval "zvláštní operací" s cílem demilitarizovat a "denacifikovat" svého souseda. Ukrajina a její spojenci tvrdí, že je to neopodstatněná záminka k válce.

Šapošnikov vypráví, že ruští vojáci obyvatelům vsi říkali, že je přišli "osvobodit". "Osvobodit nás od čeho? Jsme mírumilovní... jsme Ukrajinci. Cítím se hrdý na to, že jsem Ukrajinec," prohlásil, zatímco jeho sousedé trpělivě čekali na pomoc u kliniky.

Co bude dál? Nikdo neví

Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko před pár dny oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu a nadále pokračují snahy o mírová jednání, ačkoliv prezident Vladimir Putin oznámil, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.

Ruské ministerstvo obrany v poslední době tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Britské ministerstvo obrany ale uvedlo, že ruské ozbrojené síly zřejmě skutečně přeorientovaly své úsilí na dobytí celého Donbasu. Očekává, že boje na východě Ukrajiny v příštích dvou až třech týdnech zesílí.

Není ani zřejmé, nakolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.

Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy