Únik nafty v Rusku může být ničivější než havárie Deepwater Horizon, tvrdí vědec

NÁZOR - Zhruba 19 milionů litrů nafty, které unikly ze skladovací nádrže elektrárny nedaleko ruského města Norilsk, představuje smrtící hrozbu pro obyvatele, floru a faunu v regionu, varuje Christopher Reddy v komentáři pro server CNN. Vědec z Woodholeského oceánografického institutu upozorňuje, že i ruský prezident Vladimir Putin, který se o životní prostředí příliš nestará, vyhlásil stav ohrožení.

Dvě klíčové otázky

Nornickel, mateřská společnost Norisko-tajmyrské energetické společnosti, která elektrárnu provozuje, tvrdí, že nehoda může být důsledkem zatopení nádrže v důsledku tání permafrostu, odkazuje Reddy na zprávu ruské státní tiskové agentury TASS. Jako vědec zabývající se ropným znečištěním sleduje události v Arktidě s mimořádnými obavami a považuje je za varování před budoucími riziky, na něž nejsme připraveni.

"Kdykoliv se dozvím o úniku ropy, okamžitě kladu dvě otázky," píše odborník. První zní, jaký druh ropy unikl, zda šlo o surovou ropu jako v případě havárií tankeru Exxon Valdez či plošiny Deepwater Horizon, která je sice hustší a lepivá, ale také jasně viditelná, tudíž se dá snadněji nelézt a vyčistit.    

Surovou ropu lze izolovat pomocí zátarasů, velkých plovoucích bariér, a následně fyzicky odstranit z vody pomocí příslušného vybavení, vysvětluje vědec. Dodává, že vyčistit lze i zasažené objekty na pobřeží.

Proti tomu motorová nafta, která nyní unikla v Arktidě, je méně viskositní a hůře izolovatelná i odstranitelná, upozorňuje Reddy. Podotýká, že jakmile se dostane do vody, rostliny a živočichové jsou obaleni silným hydrokarbonátem, a proto je nafta podstatně ničivější než surová ropa a působí dlouhodobější škody.   

Druhá otázka, kterou vědec pokládá, zní, kde k úniku došlo. Konstatuje, že v případě ropného znečištění je lokalita klíčová, přičemž jedny z nejhorších míst, kde může k úniku nafty dojít, představují oblasti s přilehlými vodami, především pomalu tekoucími řekami či zátokami.

Reddy zkoumal tři takové havárie. Jednou z nich byl náraz plavidla na břeh v americkém  Buzzards Bay v září 1969, při němž došlo k úniku nafty a masivnímu úhynu vodních živočichů a bažinatých trav, které byly podobné těm, které se vyskytují u arktického pobřeží.

"Obyvatelé stále mluví o 'tichém podzimu', který v to roce následoval kvůli úbytku ptactva v oblasti," pokračuje expert. Dodává, že trvalo 5 let, než traviny opět narostly a i půlstoletí po události rostliny, krabi a mušle v oblasti stále vykazují neblahé dopady úniku.

Je třeba se připravit

Zmíněných 19 milionů litrů se sice jeví jako zlomek 42, reps. 640 milionů litrů, které unikly z Exxon Valdez a Deepwater Horizon, ale typ látky a lokalita činí podle vědce současný únik mnohem ničivějším.

Odborníci na řešení ropných úniků navíc nemají zkušenost s prací v Arktidě - ve srovnání s Mexickým zálivem, kde došlo k havárii plošiny Deepwater Horizon, například není příliš zmapováno tamní mořské dno, upozorňuje Reddy. Dodává, že v oblasti panuje také horší počasí, především v zimě, navíc nemáme velké znalosti o tamním křehkém a složitém ekosystému.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Přidávají se i logistické problémy související s odlehlostí oblasti, kde je omezený počet přístavů, silnic a letišť nutných pro transport vybavení, zásob i vědců, stejně jako jen málo míst, kde je možné ubytovat ty, kteří přijedou pomoci, konstatuje expert. Přiznává ovšem, že TASS v pátek oznámila ukončení první fáze čistící operace.  

"Únik z Deepwater Horizon byl velkou výzvou, ale prověřená infrastruktura a snadný přístup do Mexického zálivu byly klíčem ke snaze o vyčištění. V Arktidě taková infrastruktura moc není," pokračuje Reddy. To podle něj znamená, že nás čeká dlouhé učení, avšak času mnoho nemáme.

Oblast řeky Ambarnajy na Sibiři se bude muset se situací vypořádat pomocí toho, co je k dispozici, ale čas utíká, uvádí vědec. Obává se přitom, že nejde o poslední takový únik v Arktidě, protože rostoucí teploty brzy přinesou zesílení lodní dopravy mezi Evropu a Asií severní cestou, přičemž lodě pohání nafta a jiná ropná paliva.   

Rostoucí teploty také znamenají větší tání permafrostu, v jehož důsledku se více hýbe půda, což ohrožuje infrastrukturu jako právě palivové nádrže, upozorňuje Reddy. Světu podle něj hrozí mnohá rizika a lidé by se na ně měli lépe připravit.

Mezi tato rizika řadí expert i zranitelnost Arktidy vůči únikům ropy, a proto nabádá k předvídavosti a investicím do strategie a opatření, které by minimalizovaly dopady budoucích havárií tohoto typu. Je tedy třeba připravit účinnou reakci na dosud nevídané úniky ropy v Arktidě, nikoliv reagovat až ve chvíli, kdy k nim dojde, apeluje vědec.    

Související

Více souvisejících

Rusko ekologická havárie ropa sibiř

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy