USA chtějí po Británii přezkoumání posudků o duševním zdraví Juliana Assange

Právníci zastupující americkou vládu dnes před londýnským soudem rozporovali soudní rozhodnutí zablokovat vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange z Británie do Spojených států. Podle právních zástupců by měly být přezkoumány posudky aktivistova duševního zdraví. Před budovou soudu při dnešním předběžném jednání o americké žádosti o vydání demonstrovali Assangeovi příznivci, napsala agentura AP.

Britský soud na začátku letošního ledna rozhodl, že Assange by neměl být vydán do Spojených států, kde čelí obviněním z porušení špionážního zákona a ze spiknutí s cílem získat americké tajné dokumenty nabouráním se do vládních počítačů. Rozhodnutí bylo zdůvodněno obavou z vazebních podmínek v USA a z toho, že by Assange mohl spáchat sebevraždu. Spojené státy se proti rozhodnutí odvolaly.

Clair Dobbinová, která zastupuje americkou vládu, dnes argumentovala, že soudkyně Vanessa Baraitserová své rozhodnutí na začátku roku postavila na možném budoucím riziku sebevraždy spíš než na reálném ohrožení v době, kdy měla verdikt vynést. Dobbinová dodala, že Assange "zorganizoval jednu z největších krádeží dat v dějinách" a jeho zdravotní stav není tak špatný, aby se nemohl kontrolovat a ublížil si.

Padesátiletý Australan Assange se k dnešnímu soudnímu jednání připojil skrze video z londýnské věznice s vysokou ostrahou, kde je od roku 2019. Na podporu novináře a aktivisty se dnes před budovou soudu sešlo několik desítek lidí, včetně bývalého předsedy britských labouristů Jeremyho Corbyna. Na transparentech demonstrantů se objevovala hesla jako "Novinařina není zločin" či "Svobodu Assangeovi".

K podporovatelům se přidala i Assangeova přítelkyně Stella Morisová, která ho označila za "nevinného muže obviněného z provozování novinařiny."

"Každým dnem, kdy je této obrovské nespravedlnosti umožněno pokračovat, je Julianova situace čím dál tím víc zoufalejší," uvedla Morisová, která má s Assangem dvě malé děti.

Assange byl v prosinci 2010 v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku k tomu, aby byl předán americké justici. V roce 2012 se uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a požádal si v této zemi o politický azyl. V budově strávil sedm let, vztahy s hostiteli se ale postupně zhoršovaly a v roce 2019 byl z velvyslanectví vykázán. Následovně jej britská policie znovu zatkla. Ačkoliv Švédsko stíhání Assange loni zastavilo kvůli promlčení, o vydání Assange stále usilují Spojené státy. Na rozhodnutí britské justice Assange čeká ve vazbě.

Americká justice Assange viní ze zveřejňování tajných materiálů o amerických vojenských operacích v Iráku a Afghánistánu a také obrovského množství ukradených diplomatických depeší. Tím údajně ohrozil život informátorů v mnoha zemích. V USA mu hrozí trest vězení až na 175 let.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Velká Británie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy