V běloruské automobilce se bouří dělníci, část z nich stávkuje

Zaměstnanci běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz dnes několik hodin stávkovali s požadavkem na odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Podobné protestní akce solidarity jsou hlášeny i z dalších podniků v celé zemi, informoval zpravodajský server Tut.by. Lidé požadují především spravedlivé volby, odvolání speciálních policejních jednotek a propuštění lidí zadržených během protestů.

Kromě Belazu ve městě Žodzina nedaleko Minsku se podle Tut.by nepracuje také v metropoli mezi jinými v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se práce zastavila například v továrně na výrobu automobilových součástí Belkard, v závodu Chimvolokno, ve stavební firmě Grodnožilstroj či ve společnosti VIRPIL Controls.

Zaměstnanci Belazu se po setkání s vedením továrny a se starostou města vrátili do práce poté, co je starosta ujistil, že se večer setká s nimi i s dalšími obyvateli města. Dělníci podle záběrů na sociálních sítích požadovali odstoupení prezidenta, který zemi vládne od roku 1994 a kterého úřady prohlašují za vítěze nedělních prezidentských voleb. Úřady podle Lukašenkových odpůrců volební výsledky zfalšovaly.

Podle serveru Tut.by se lidé sešli o polední pauze u hlavní vrátnice. Pracovníky podle serveru rozezlilo, že autobusy Belaz používá policie při zatýkání demonstrantů a navíc přímo v Žodzině zadržela i několik zaměstnanců automobilky, když se vraceli z práce.

"Ve fabrice vládne protestní nálada. Lidé nesouhlasí s výsledky voleb. Závod pracuje, protože musíme živit rodiny, ale jestli se nic nezmění, budeme muset stávkovat," řekl jeden z dělníků.

"Mým úkolem je zajistit, abyste všichni dostali výplatu," vysvětloval zaměstnancům jeden z manažerů. Z davu ale zaznělo, že "k čemu bude výplata, když nás (policie) zmlátí".

Ředitel automobilky serveru Tut.by řekl, že podle jeho informací policie zadržela jen dva zaměstnance podniku. Snaží se zjistit, kde se teď nacházejí a v jakém jsou stavu. Podnik také poslal policii dopis, ve kterém nabídl poskytnout za zatčené záruky, aby je propustili. Ujistil, že bude bojovat o každého pracovníka a nedovolí jejich propouštění z politických důvodů. Sami dělníci tvrdí, že zatčených je mnohem více.

Úřady podle agentury Reuters začaly propouštět z věznic část z tisíců lidí zadržených během protestů. Děje se tak v situaci, kdy Evropská unie zvažuje zavedení sankcí proti Lukašenkově režimu. Část propuštěných si stěžuje na špatné podmínky v celách a na špatné zacházení, včetně bití. Mluvčí ministerstva vnitra se nevyjádřila.

Během čtyř dnů protestů policie zadržela nejméně 6700 lidí.

Související

Svjatlana Cichanouská Původní zpráva

Pokračujeme v boji, řekla Tichanovská exkluzivně pro EZ. Odpor proti Lukašenkovi je stále živý

Lídryně běloruské opozice a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska z roku 2020 Světlana Tichanovská exkluzivně pro server EuroZprávy.cz popsala současný stav běloruské opozice. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ řekla. 

Více souvisejících

Bělorusko demonstrace v Bělorusku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy