V Bělorusku se blíží volby. Lukašenko zakročil proti opozici, zatčeny desítky lidí

V Bělorusku byly pozatýkány desítky protivládních aktivistů. Je mezi nimi i jeden z hlavních opozičních představitelů Mikalaj Statkevič. Odpoledne soud v Minsku Stakeviče poslal na 15 dní do vězení. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na manželku politika a lidskoprávní organizaci Vjasna.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Bývalou sovětskou republiku řídí od roku 1994 železnou rukou autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, který by si rád úřad udržel i po srpnových volbách, v nichž svou kandidaturu už potvrdil. S tím zjevně souvisí nynější zatýkání opozičních činitelů.

Podle organizace Vjasna policie v pátek a během víkendu pozatýkala na pět desítek opozičních aktivistů, kteří shromažďovali podpisy pod petici vyzývající umožnit účast ve volbě hlavy státu Lukašenkovým oponentům. AFP dodala, že mezi zadrženými jsou i stoupenci bloggera Sjarheje Cichanouského, kterého policisté odvedli v pátek a kterému byla účast ve volbách zakázána.

Statkevič byl podle své ženy zatčen v neděli cestou na opoziční mítink, který se k uvedenému shromažďování podpisů konal v Minsku. Dnes soudce v běloruské metropoli shledal opozičníka vinným z účasti na nepovoleném shromáždění a uložil mu patnáctidenní trest vězení.

Statkevič kandidoval proti Lukašenkovi ve volbách před deseti lety. Následně ho soud poslal na pět let do vězení za organizování protivládních demonstrací. Právě kvůli tomuto odsuzujícímu rozsudku mu volební komise znemožnila kandidovat letos znovu.

V Bělorusku jsou prezidentské volby vypsané na 9. srpna bez ohledu na nynější problémy s šířením koronaviru SARS-CoV-2. Pětašedesátiletý Lukašenko nebezpečí epidemie od počátku snižuje.

V loňských listopadových parlamentních volbách opozice v zákonodárném sboru nezískala jediný mandát. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na základě informací svých pozorovatelů konstatovala, že volby byly v rozporu s demokratickými standardy.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin v referendu obstál. Z Indie přišla gratulace, USA vyjádřily…

02.07.2020 18:16 Indický premiér Naréndra Módí v dnešním telefonickém rozhovoru "vřele poblahopřál" ruskému…

Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají…

02.07.2020 16:48 Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů…

Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

02.07.2020 15:30 EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež…

Rusové odhlasovali změnu ústavy. Kreml mluví o triumfu, opozice o podvodu

02.07.2020 14:55 Aktualizováno Změny v ruské ústavě, jež umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí znovuzvolení do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy