V Bělorusku se blíží volby. Lukašenko zakročil proti opozici, zatčeny desítky lidí

V Bělorusku byly pozatýkány desítky protivládních aktivistů. Je mezi nimi i jeden z hlavních opozičních představitelů Mikalaj Statkevič. Odpoledne soud v Minsku Stakeviče poslal na 15 dní do vězení. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na manželku politika a lidskoprávní organizaci Vjasna.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Bývalou sovětskou republiku řídí od roku 1994 železnou rukou autoritářský prezident Alexandr Lukašenko, který by si rád úřad udržel i po srpnových volbách, v nichž svou kandidaturu už potvrdil. S tím zjevně souvisí nynější zatýkání opozičních činitelů.

Podle organizace Vjasna policie v pátek a během víkendu pozatýkala na pět desítek opozičních aktivistů, kteří shromažďovali podpisy pod petici vyzývající umožnit účast ve volbě hlavy státu Lukašenkovým oponentům. AFP dodala, že mezi zadrženými jsou i stoupenci bloggera Sjarheje Cichanouského, kterého policisté odvedli v pátek a kterému byla účast ve volbách zakázána.

Statkevič byl podle své ženy zatčen v neděli cestou na opoziční mítink, který se k uvedenému shromažďování podpisů konal v Minsku. Dnes soudce v běloruské metropoli shledal opozičníka vinným z účasti na nepovoleném shromáždění a uložil mu patnáctidenní trest vězení.

Statkevič kandidoval proti Lukašenkovi ve volbách před deseti lety. Následně ho soud poslal na pět let do vězení za organizování protivládních demonstrací. Právě kvůli tomuto odsuzujícímu rozsudku mu volební komise znemožnila kandidovat letos znovu.

V Bělorusku jsou prezidentské volby vypsané na 9. srpna bez ohledu na nynější problémy s šířením koronaviru SARS-CoV-2. Pětašedesátiletý Lukašenko nebezpečí epidemie od počátku snižuje.

V loňských listopadových parlamentních volbách opozice v zákonodárném sboru nezískala jediný mandát. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na základě informací svých pozorovatelů konstatovala, že volby byly v rozporu s demokratickými standardy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

V Rusku nečekaně propustili z vězení odsouzeného jehovistu

04.08.2020 17:57 V Rusku nečekaně propustili z vězení člena náboženské společnosti Svědkové Jehovovi Gennadije…

V Rusku ubylo nových případů koronaviru, na Ukrajině je situace opačná

04.08.2020 16:41 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 5159 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O…

Lukašenko vyčetl Rusku ztrátu miliard, slíbil dvojnásobné platy

04.08.2020 13:50 Bělorusko vinou sporů s Ruskem o dodávky ropy přišlo o 1,5 miliardy běloruských rublů (asi 13,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama