Útoky nožem v Birminghamu: Jeden mrtvý, sedm zraněných. Vyhlášen "rozsáhlý incident"

Po nočních útocích nožem v anglickém velkoměstě Birminghamu zemřel jeden člověk a dalších sedm utrpělo zranění. Policie uvedla, že jde o "rozsáhlý incident", kvůli němuž obyvatele vyzvala k bdělosti. Uvedla rovněž, že v souvislosti s řadou pobodání pátrá po jednom podezřelém, incident vyšetřuje jako vraždu.

V Birminghamu bylo pobodáno několik lidí.

Policisté se snaží zjistit zatím nejasné pozadí případu, svědkyně hovoří o sporu mezi skupinami mladistvých.

Policie uvedla, že obdržela zprávy o útoku nožem půl hodiny po půlnoci místního času (01:30 SELČ). Další pobodaní byli hlášeni nedlouho poté. Podle strážníků spolu jednotlivé incidenty ve městě souvisejí.

"Jeden muž tragicky zemřel. Další muž a žena utrpěli vážná zranění a pět dalších bylo rovněž zraněno, byť je jejich zranění neohrožují na životě," uvádí se v čerstvém prohlášení.

"Rozsáhlý incident" v policejní terminologii znamená vážnou újmu či hrozbu pro veřejnost. Vyhlášení tohoto stupně nebezpečí rovněž předpokládá, že jednotlivé bezpečnostní složky na místě pracují pod společným vedením.

Přesné příčiny incidentu jsou dosud neznámé. "Pracujeme na tom, abychom zjistili, co se stalo. Může trvat nějakou dobu, než budeme schopni cokoliv potvrdit," sdělila policie. Později sdělila, že pobodaní byli vybráni náhodně a že útoky necílily na konkrétní skupinu obyvatel a patrně nebyly ani spojeny s gangy.

"Můžeme nyní potvrdit to, že jsme po incidentech z dnešní noci v Birminghamu zahájili vyšetřování z vraždy," dodala policie společně s výzvou, aby se přihlásili svědci události.

Podle jedné očité svědkyně se jednalo o boj dvou skupin mladistvých. Stanici BBC řekla, že slyšela "rasistické nadávky". V klubech v okolí místa činu se podle ní odehrávala "multikulturní noc".

Obyvatele Birminghamu vyzvali strážci zákona ke klidu, ale i ostražitosti. Měli by se rovněž vyhnout místu, kde se incident odehrál. Místní média bez bližších podrobností informovala o nejméně jednom zatčení, policie ho ale zatím nepotvrdila.

Podle BBC jsou v centru města rozmístěny kordony poblíž Gay Village, tedy čtvrti oblíbené komunitou leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT).

V sobotu večer se útok nožem odehrál také v Londýně. Zraněno při něm bylo pět lidí, přičemž jeden je v ohrožení života. Pět podezřelých pachatelů bylo zatčeno. I v tomto případě není pozadí činu známo a stejně tak není jasné, zda spolu oba incidenty jakkoliv souvisejí.

Média připomínají, že útoky nožem jsou v Británii dlouhodobým problémem.

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Tisíce lidí v Británii asi obdržely falešně negativní výsledek testu na…

15.10.2021 11:45 Britské zdravotní úřady dnes oznámily, že 43.000 lidí nejspíš obdrželo falešně negativní výsledek…

Británii nestačí ústupky EU, chce omezit roli soudu, řekl Frost

15.10.2021 11:08 Evropská unie musí podle britského státního tajemníka pro brexit Davida Frosta učinit další ústupky…

Související:

Právě se děje

reklama