Útoky nožem v Birminghamu: Jeden mrtvý, sedm zraněných. Vyhlášen "rozsáhlý incident"

Po nočních útocích nožem v anglickém velkoměstě Birminghamu zemřel jeden člověk a dalších sedm utrpělo zranění. Policie uvedla, že jde o "rozsáhlý incident", kvůli němuž obyvatele vyzvala k bdělosti. Uvedla rovněž, že v souvislosti s řadou pobodání pátrá po jednom podezřelém, incident vyšetřuje jako vraždu.

V Birminghamu bylo pobodáno několik lidí.
doporučujeme

Policisté se snaží zjistit zatím nejasné pozadí případu, svědkyně hovoří o sporu mezi skupinami mladistvých.

Policie uvedla, že obdržela zprávy o útoku nožem půl hodiny po půlnoci místního času (01:30 SELČ). Další pobodaní byli hlášeni nedlouho poté. Podle strážníků spolu jednotlivé incidenty ve městě souvisejí.

"Jeden muž tragicky zemřel. Další muž a žena utrpěli vážná zranění a pět dalších bylo rovněž zraněno, byť je jejich zranění neohrožují na životě," uvádí se v čerstvém prohlášení.

"Rozsáhlý incident" v policejní terminologii znamená vážnou újmu či hrozbu pro veřejnost. Vyhlášení tohoto stupně nebezpečí rovněž předpokládá, že jednotlivé bezpečnostní složky na místě pracují pod společným vedením.

Přesné příčiny incidentu jsou dosud neznámé. "Pracujeme na tom, abychom zjistili, co se stalo. Může trvat nějakou dobu, než budeme schopni cokoliv potvrdit," sdělila policie. Později sdělila, že pobodaní byli vybráni náhodně a že útoky necílily na konkrétní skupinu obyvatel a patrně nebyly ani spojeny s gangy.

"Můžeme nyní potvrdit to, že jsme po incidentech z dnešní noci v Birminghamu zahájili vyšetřování z vraždy," dodala policie společně s výzvou, aby se přihlásili svědci události.

Podle jedné očité svědkyně se jednalo o boj dvou skupin mladistvých. Stanici BBC řekla, že slyšela "rasistické nadávky". V klubech v okolí místa činu se podle ní odehrávala "multikulturní noc".

Obyvatele Birminghamu vyzvali strážci zákona ke klidu, ale i ostražitosti. Měli by se rovněž vyhnout místu, kde se incident odehrál. Místní média bez bližších podrobností informovala o nejméně jednom zatčení, policie ho ale zatím nepotvrdila.

Podle BBC jsou v centru města rozmístěny kordony poblíž Gay Village, tedy čtvrti oblíbené komunitou leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT).

V sobotu večer se útok nožem odehrál také v Londýně. Zraněno při něm bylo pět lidí, přičemž jeden je v ohrožení života. Pět podezřelých pachatelů bylo zatčeno. I v tomto případě není pozadí činu známo a stejně tak není jasné, zda spolu oba incidenty jakkoliv souvisejí.

Média připomínají, že útoky nožem jsou v Británii dlouhodobým problémem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku přibylo 6215 nakažených, covidu podlehlo téměř 20 tisíc pacientů

23.09.2020 10:55 V Rusku pokračuje mírné zvyšování denních přírůstků nákazy koronavirem, které se již pátý den po…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Británie otevřela cestu pro soud s teroristy "Beatles", do USA poslala…

23.09.2020 08:16 Británie dnes zaslala Spojeným státům důkazní materiály v kauze dvou Britů, kteří čelí v USA…

Le Monde: Navalnyj se mohl otrávit novičokem sám, řekl Putin

22.09.2020 23:12 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama