V Británii trpí dlouhotrvajícími zdravotními komplikacemi po covidu dva miliony lidí

V Británii trpí dlouhotrvajícími zdravotními komplikacemi v návaznosti na onemocnění covidem-19 dva miliony dospělých. S odvoláním na údaje britského statistického úřadu (ONS) to dnes uvedl deník The Times. ONS odhaduje, že 3,1 procenta britské populace trpí vleklými a často vysilujícími příznaky typickými pro takzvaný dlouhý covid, což je nejvyšší číslo od počátku vedení záznamů. Patří mezi ně i 376.000 lidí, kteří mají příznaky po dobu nejméně dvou let od prvního onemocnění covidem-19.

Podle statistického úřadu trpí více než 826.000 lidí dlouhým covidem nejméně rok a dalších 1,4 milionu lidí má příznaky ještě nejméně tři měsíce od potvrzení první infekce.

Nejčastěji uváděným příznakem dlouhého covidu je únava, kterou zmínila více než polovina osob s přetrvávajícími zdravotními komplikacemi, následovaná dušností, kašlem a bolestmi svalů. Každý pátý člověk s dlouhým covidem uvedl, že příznaky nemoci "velmi omezují" jeho schopnost vykonávat každodenní činnosti.

Někteří pacienti byli tak zesláblí, že prý nebyli schopni pracovat nebo dokonce ujít několik kroků. Přibližně 1,4 milionu lidí uvedlo, že dlouhý covid měl nepříznivý dopad na jejich schopnost účastnit se každodenních činností.

Zjištění podle listu zdůrazňují naléhavou potřebu výzkumu příčin tohoto onemocnění a léků, které by pomohly pacientům.

Vědci si stále nejsou jistí, co je příčinou dlouhého covidu, a domnívají se, že základní příčina se může lišit v závislosti na reakci člověka na počáteční infekci. U některých pacientů může covid vyvolat přehnanou aktivitu imunitního systému, což znamená, že napadá nejen virus, ale i jejich vlastní orgány a způsobuje trvalé poškození. Virus může také poškodit cévy, což přispívá k srdečním problémům.

ONS uvedl, že dlouhým covidem častěji trpí ženy, osoby ve věku 35 až 69 let, lidé žijící ve znevýhodněných oblastech, pracujících v sociální péči, ve školství nebo ve zdravotnictví a osoby s jinými zdravotními potížemi nebo postižením.

Samostatné údaje naznačují, že veřejnost v reakci na pandemii trvale upravila své návyky. Podle průzkumu společnosti YouGov a ONS třetina lidí uvedla, že se nadále vyhýbá místům s velkým počtem lidí, zatímco více než polovina uvedla, že stále nosí ochranné roušky. Týkalo se to i části mladší generace. Až 16 procent osob ve věku 16 až 29 let uvedlo, že se společensky distancují, a 40 procent řeklo, že stále občas nosí roušky.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy