V Kosovu přestaly kvůli pandemii vycházet všechny tištěné noviny

Ibrahim Gashi prodával 35 let noviny v centru Prištiny, dokud nepřestaly vycházet. Účetnímu a sběrateli novin Azemu Qerkinimu chybí doby, kdy jezdíval pro výtisky do Skopje v sousední Severní Makedonii. Novinář Imer Mushkolaj sní o tom, že si ještě bude moci vypít svou kávu a u toho listovat denním tiskem.

Eurozpravy.cz

Až do března loňského roku vycházelo v Kosovu pět tištěných deníků, byť v malých nákladech. Jeden z nich, Koha Ditore, prodal asi 10.000 výtisků denně ve dnech, kdy se psalo o zajímavých událostech. Od začátku pandemie se však v Kosovu žádné noviny fyzicky netisknou, jsou pouze v on-line verzích, napsala agentura AP.

Pandemie byla "poslední kapkou, která bohužel učinila z Kosova jedinou zemi bez tištěných novin v Evropě, možná i šířeji," říká Mushkolaj.

Šéfredaktor Koha Ditore Agron Bajrami by se rád k tištěné verzi vrátil. "Mnozí, spíše zřejmě starší generace, by chtěli číst tištěné noviny, aby se mohli dotýkat papíru," říká. "V tuto chvíli to ale není ekonomicky možné," dodává.

Internetové noviny mají jiný obchodní model, než který testoval Koha Ditore. Deník svádí namáhavý boj o to, aby "vysvětlil lidem, že musejí platit za zprávy, které konzumují", říká Bajrami.

Byl to lockdown, který tisk novin v Kosovu ukončil. Celé měsíce byli lidé doma, nemohli na ulici, aby si koupili noviny, a úměrně tomu se snížila i inzerce. Lidé se proto uchýlili k smartphonům a televizi.

Redaktoři se museli přeškolit na on-line zpravodajství. "Technologie přiměla mnoho novin, bývalých tradičních novin, aby se chovaly, jako kdyby informovaly živě," říká Bajrami s tím, že se v důsledku toho velice snížily profesionální standardy.

Portály velmi často věnují více pozornosti rychlosti zpráv než jejich přesnosti, říká Mushkolaj, který v Kosovu vede sdružení tištěných médií. Lidé, obzvláště ti starší, mají potíž odlišit reálný příběh o falešné zprávy. "Starší generace ztratila svůj hlavní zdroj informací ...a zábavy," dodává.

Sběratel Qerkini si myslí, že nedostatek tištěných médií je důvodem, proč se mladší generace v Kosovu nesprávně učí dějiny tohoto mladého státu.

Kosovo v roce 2008 vyhlásilo jednostranně nezávislost na Srbsku. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku náletů NATO. Bělehrad nezávislost neuznal a bojuje proti ní diplomatickými prostředky. Mezi státy, které nezávislost Kosova uznaly, je vedle USA například i většina zemí Evropské unie, včetně Česka. Na druhé straně odmítavý postoj Srbska podporují především Rusko a Čína.

"Knihu či noviny nelze ničím nahradit, ať už počítačem, internetem, facebookem, twitterem nebo jakýmkoliv technologickým programem," říká Qerkini.

"Kosovo přestalo psát své mladé dějiny a bohužel psané dějiny přestaly existovat - už alespoň rok," dodává Mushkolaj. Bez vládní podpory, která v těchto těžkých časech patrně k dispozici nebude, je podle něj složité si představit, že se noviny opět začnou tisknout.

Ačkoliv už více než rok nemá co prodávat, k prodejci denního tisku Gashimu stále chodí lidé, aby se ho zeptali, zda má nějaké novinky - o tom, kdy se zase noviny začnou tisknout.

Témata: EZ

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje