Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného. Jenom Puškinovo náměstí v Moskvě odpoledne zaplnily tisícovky lidí, uvedla agentura AP. Mezi zadrženými v hlavním městě je i manželka Navalného Julija či jeho spolupracovnice Ljubov Sobolová.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

První protestní akce se vzhledem k časovému posunu konaly na Dálném východě a na Sibiři v třeskutých mrazech. Navalného spolupracovník Leonid Volkov dnes řekl, že opozice uspořádá další protesty volající po Navalného propuštění příští víkend.

Nevládní portál OVD-Info, který se zabývá monitoringem policejních zákroků, uvedl, že po celém Rusku bylo ve zhruba 90 městech zadrženo nejméně 2800 lidí, z toho 1099 v Moskvě a 388 v Petrohradě.

Reportéři agentury Reuters účast v metropoli odhadli na nejméně 40.000 lidí, ruské úřady hovoří o 4000 demonstrantů. Ruské ministerstvo zahraničí na odhad Reuters reagovalo sarkastickou poznámkou. "Proč neříct rovnou čtyři miliony?" uvedlo na sociální síti Telegram.

Množství demonstrantů policisté zatkli, včetně manželky Navalného Julije, která to napsala na instagramu, když byla odvážena policejním vozem. Na Puškinově náměstí propukly potyčky s policií a demonstranty hrubě vláčeli pryč těžkooděnci do policejních autobusů a antonů, některé bili obušky, popisuje dění AP.

K demonstracím vyzval Rusy sám Navalnyj; ruské úřady daly najevo, že těmto akcím hodlají zabránit. Tisíce lidí vyšly dnes do ulic Vladivostoku, Chabarovsku, Novosibirsku a Čity na východě země. Nejméně dvoutisícový protest se konal také v druhém největším ruském městě Petrohradu. Demonstranti skandovali "Svobodu Navalnému!", "Svobodu politickým vězňům!" či "Putin je lhář!"

Podle serveru DownDetector byly v Rusku zaznamenány výpadky mobilních služeb a internetu. Jejich rušení někdy využívají ruské úřady k tomu, aby zkomplikovaly odpůrcům komunikaci. Na mnoha místech museli demonstranti čelit mrazivým teplotám, které například v Jakutsku klesaly až k minus 50 stupňům Celsia.

Zadržena byla kromě Navalného ženy i Ljubov Sobolová, právnička a spolupracovnice Navalného z jeho Fondu boje s korupcí. Spolu s dalšími spolupracovníky opozičního vůdce byla zatčena již ve čtvrtek, následně ale byla tato matka malého dítěte propuštěna. Rovněž zadržená Navalného mluvčí Kira Jarmišová byla odsouzena k devíti dnům vězení.

Demonstranti v Moskvě se dnes po setkání na Puškinově náměstí vydali na pochod ke Kremlu. Někteří z nich házeli po policistech sněhové koule, což vyprovokovalo střety mezi bezpečnostními složkami a nespokojenci. V davu byly vidět transparenty s nápisy jako "Já se nebojím" či "Ne diktatuře".

V souvislosti s protesty Moskva obvinila Spojené státy z vměšování do vnitřních záležitostí. Ruské ministerstvo zahraničí kritizovalo ambasádu USA v Moskvě, že zveřejnila přesná místa a časy několika demonstrací plánovaných na dnešek, a hodlá si kvůli tomu předvolat americké diplomaty. Ambasáda informace publikovala společně s varováním pro americké občany, aby se těmto místům vyhnuli. "Pod záminkou obav o bezpečnost amerických občanů v zahraničí chce Washington rozdmýchat protesty v Rusku," uvedlo ruské ministerstvo.

Navalnyj byl zatčen minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil.

Stovky lidí dnes za propuštění Navalného demonstrovaly i v různých evropských městech, včetně Berlína, Paříže nebo Prahy.

Navalnyj byl zatčen minulý víkend při návratu do Moskvy z léčení v Německu, kde se zotavoval ze srpnové otravy, kterou opozičník připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení soud na prezidentova kritika uvalil třicetidenní vazbu. Ruská vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim podmíněného trestu. Ten dostal za zpronevěru, které se podle soudu dopustil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama