Vakcína proti covidu: Svatý grál, který život k normálu jen tak nevrátí

I když se podaří vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru, život se do jara k normálu nevrátí, míní skupina významných britských vědců, které pověřila britská Královská společnost analýzou dat z celého světa týkajících se nákazy SARS-CoV-2. Informoval o tom dnes server BBC s tím, že uvedení vakcíny do praxe by mohlo trvat až rok.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vakcína je často považována za svatý grál, který ukončí pandemii. Výzkumníci z Británie však volají po zachování realistického přístupu k tomu, čeho očkování může dosáhnout a kdy se tak může stát.

"Pandemie SARS-CoV-2 vedla ke globálnímu úsilí vyvinout, otestovat, vyrobit a distribuovat účinnou vakcínu rychlostí, která nemá obdoby. V současné době se vyvíjí přes 200 kandidátů na vakcínu a výsledky počátečních rozsáhlých testů se očekávají už brzy; nicméně na cestě k zavedení úspěšného očkovacího programu zůstává mnoho výzev," píší vědci ve své nové zprávě a zpochybňují vizi, že zdravotníci v Británii naočkují první lidi už letos a masové očkování začne zkraje příštího roku.

"Vakcína přináší velkou naději na potenciální konec pandemie. Ale víme, že historie vývoje vakcín je prošpikovaná mnoha neúspěchy," uvedla Fiona Culleyová z Královské univerzity v Londýně. Její kolega Nilay Shah doplnil, že i když bude vakcína k dispozici, všichni nebudou moci být očkováni během měsíce. "Bavíme se o šesti, devíti měsících... o roce. Není možné, aby se život najednou vrátil k normálu v březnu," dodal Shah.

Vědci ve své zprávě vyjmenovávají výzvy, které bude třeba překonat, než nastane hromadné očkování. Kupříkladu bude nutné enormně zvýšit výrobu vakcíny a je pravděpodobné, že zpočátku bude její množství omezeno. Některé typy vakcín ještě nikdy nebyly vyráběny masově a je možné, že je bude třeba uchovávat v teplotě minus 80 stupňů Celsia.

Řada otázek zůstává podle vědců nezodpovězena. Prvotní data naznačují, že vakcíny vyvolávají imunitní reakci, nicméně se zatím neví, zda bude stačit na celkovou ochranu před virem nebo zda zmírní příznaky covidu-19. Není jasné, zda postačí jedno očkování, nebo bude třeba přeočkování. Jak dlouho bude vakcína chránit. Anebo, jestli očkování ochrání starší lidi s oslabeným imunitním systémem.

Britští výzkumníci proto upozorňují, že restrikce zavedené s cílem omezit šíření koronaviru bude třeba uvolňovat postupně, a to i poté, co se účinná vakcína objeví na trhu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Lék nesmí být horší než nemoc. Profesor z Oxfordu promluvil o koronaviru

20.10.2020 00:01 NÁZOR - V roce 1968, na vrcholu poslední velké chřipkové pandemie, zemřel po celém světě nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama