Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i kanibalismu

Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem. Je první, koho bude za údajné válečné zločiny ve Švýcarsku stíhat nevojenský soud, a rovněž první Liberijec souzený za zvěrstva spáchaná v Libérii za tamní první civilní války z let 1989 až 1996. O život v ní a v následném konfliktu přišlo na 250.000 lidí.

Obžaloba proti Kosiahovi se týká vražd 18 civilistů, znásilnění i kanibalismu. Kosiah všechna obvinění popírá a jeho právník argumentuje tím, že Kosiah na místě spáchaných činů v dané době nebyl.

Kosiah žil podle agentury AFP ve Švýcarsku od roku 1999 a zatčen tam byl před šesti lety.

Dnes k soudu přišel v tmavém obleku, dělal si z jednání poznámky a odpovídal na otázky soudce. Na dotaz, zda ví, z čeho je obviněn, odpověděl: "Samozřejmě."

Mezi body obžaloby je nábor dítěte jako vojáka, nucený přesun lidí, rabování, kruté zacházení s civilisty, pokus o vraždu, vražda nebo vydání příkazu k ní, znásilnění a pojídání části lidského těla.

Kosiah, kterému je 45 let, se v době války stal jedním z velitelů povstaleckého Jednotného osvobozeneckého hnutí pro demokracii (ULIMO), které bojovalo proti další povstalecké organizaci Národní vlastenecká fronta Libérie (NPFL). Ta nakonec zvítězila a její vůdce Charles Taylor byl roku 1997 zvolen prezidentem. Už o dva roky později začala druhá válka, která trvala do roku 2003.

Liberian ex-commander Alieu Kosiah faces war crimes trial https://t.co/M8XMPHj9x5

— BBC News (World) (@BBCWorld) December 3, 2020

Kosiah se svými lidmi bojoval proti Taylorovým jednotkám v kraji Lofa. Podle prokuratury se podílel na vraždě nebo sám zabil 18 lidí, přinutil k sňatku jednu z uprchlic a opakovaně ji znásilnil. Z dvanáctiletého chlapce si udělal osobního strážce. Připojil se také ke svým bojovníkům při pojídání srdce zavražděného muže. Jak uvedla agentura Reuters, v konfliktu nebyl kanibalismus výjimkou.

Kosiah zatím vypovídal jenom před žalobci, před soudem by to měl učinit příští týden.

"Jedním z největších problémů v této kauze je podle pana Kosiaha to, že když se ty údajné činy staly, on ještě v Lofě nebyl. O svém pohybu v Libérii vždy informoval přesně a soudní spis obsahuje svědectví získaná ve Švýcarsku, která jeho slova potvrzují," sdělil dnes jeho právník Dimitri Gianoli.

Kosiah stojí před tříčlenným trestním senátem v Bellinzoně a jde o první případ uplatnění zákona z roku 2011, který ve Švýcarsku umožňuje před takovým tribunálem stíhat lidi za válečné zločiny spáchané kdekoli na světě. Výslech svědků byl kvůli koronaviru odložen až na příští rok, což právníci obětí údajných Kosiahových činů kritizovali. "Upírat našim klientům být přítomen u soudu je kruté," řekl Alain Werner, který zastupuje čtyři poškozené. Osobní konfrontace by podle něj umožnila obětem překonat trauma. Gianoli naopak řekl, že přítomnost svědků v úvodní fázi procesu není nezbytná. "Tento soud není divadlo," prohlásil.

Libérie za zločiny spáchané za občanského konfliktu nikoho nesoudila. Bývalí vůdci bojovníků jsou u moci a svědci se bojí mluvit. Taylor byl prezidentem do roku 2003 a v roce 2012 byl odsouzen za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny spáchané ale v sousední Sieře Leone, ne v Libérii.

Alieu Kosiah válečné zločiny Švýcarsko libérie

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy