Válečný zločinec Kosiah stanul před soudem, podle žaloby se dopustil i kanibalismu

Ve Švýcarsku dnes začal soudní proces s bývalým velitelem liberijských povstalců Alieuem Kosiahem. Je první, koho bude za údajné válečné zločiny ve Švýcarsku stíhat nevojenský soud, a rovněž první Liberijec souzený za zvěrstva spáchaná v Libérii za tamní první civilní války z let 1989 až 1996. O život v ní a v následném konfliktu přišlo na 250.000 lidí.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Obžaloba proti Kosiahovi se týká vražd 18 civilistů, znásilnění i kanibalismu. Kosiah všechna obvinění popírá a jeho právník argumentuje tím, že Kosiah na místě spáchaných činů v dané době nebyl.

Kosiah žil podle agentury AFP ve Švýcarsku od roku 1999 a zatčen tam byl před šesti lety.

Dnes k soudu přišel v tmavém obleku, dělal si z jednání poznámky a odpovídal na otázky soudce. Na dotaz, zda ví, z čeho je obviněn, odpověděl: "Samozřejmě."

Mezi body obžaloby je nábor dítěte jako vojáka, nucený přesun lidí, rabování, kruté zacházení s civilisty, pokus o vraždu, vražda nebo vydání příkazu k ní, znásilnění a pojídání části lidského těla.

Kosiah, kterému je 45 let, se v době války stal jedním z velitelů povstaleckého Jednotného osvobozeneckého hnutí pro demokracii (ULIMO), které bojovalo proti další povstalecké organizaci Národní vlastenecká fronta Libérie (NPFL). Ta nakonec zvítězila a její vůdce Charles Taylor byl roku 1997 zvolen prezidentem. Už o dva roky později začala druhá válka, která trvala do roku 2003.

Kosiah se svými lidmi bojoval proti Taylorovým jednotkám v kraji Lofa. Podle prokuratury se podílel na vraždě nebo sám zabil 18 lidí, přinutil k sňatku jednu z uprchlic a opakovaně ji znásilnil. Z dvanáctiletého chlapce si udělal osobního strážce. Připojil se také ke svým bojovníkům při pojídání srdce zavražděného muže. Jak uvedla agentura Reuters, v konfliktu nebyl kanibalismus výjimkou.

Kosiah zatím vypovídal jenom před žalobci, před soudem by to měl učinit příští týden.

"Jedním z největších problémů v této kauze je podle pana Kosiaha to, že když se ty údajné činy staly, on ještě v Lofě nebyl. O svém pohybu v Libérii vždy informoval přesně a soudní spis obsahuje svědectví získaná ve Švýcarsku, která jeho slova potvrzují," sdělil dnes jeho právník Dimitri Gianoli.

Kosiah stojí před tříčlenným trestním senátem v Bellinzoně a jde o první případ uplatnění zákona z roku 2011, který ve Švýcarsku umožňuje před takovým tribunálem stíhat lidi za válečné zločiny spáchané kdekoli na světě. Výslech svědků byl kvůli koronaviru odložen až na příští rok, což právníci obětí údajných Kosiahových činů kritizovali. "Upírat našim klientům být přítomen u soudu je kruté," řekl Alain Werner, který zastupuje čtyři poškozené. Osobní konfrontace by podle něj umožnila obětem překonat trauma. Gianoli naopak řekl, že přítomnost svědků v úvodní fázi procesu není nezbytná. "Tento soud není divadlo," prohlásil.

Libérie za zločiny spáchané za občanského konfliktu nikoho nesoudila. Bývalí vůdci bojovníků jsou u moci a svědci se bojí mluvit. Taylor byl prezidentem do roku 2003 a v roce 2012 byl odsouzen za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny spáchané ale v sousední Sieře Leone, ne v Libérii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruská policie po raziích zadržela Navalného blízké a příznivce

28.01.2021 12:59 Ruská policie zatkla několik blízkých spolupracovníků a příznivců opozičního předáka Alexeje…

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama