Peklo, viděla jsem lidi umírat. Lékaři varují před poruchou u lidí s covidem-19

Lékařská veřejnost varuje před nebezpečným trendem, jímž je rozvoj duševních a jiných psychiatrických a psychosomatických poruch v důsledku pandemie covid-19. Pacienti, u nichž měla nemoc těžký průběh, a tudíž museli být hospitalizováni, patří momentálně do rizikové skupiny z hlediska rozvoje posttraumatické stresové poruchy (PTSD).

Pracovní skupina The Covid Trauma Response Working Group zřízená pod taktovkou University College London, v jejíž řadách nechybí ani přední experti na duševní zdraví z jihovýchodní Anglie, upozornila, že u nemocných, kteří se z nemoci covid-19 museli zotavovat v nemocnicích, je velmi vysoká pravděpodobnost nástupu PTSD. Z tohoto důvodu je doporučila minimálně po dobu jednoho roku kontrolovat. Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.

Z důvodu nákazy novým typem koronaviru bylo v britských nemocnicích hospitalizováno 100 000 lidí, z nichž desítky tisíc měly vážný průběh, což jejich duševnímu zdraví rozhodně nepřidalo. Dostupné studie, z nichž odborníci vycházejí, potvrdily, že 30 % lidí, kteří se v minulosti potýkali s různými infekcemi, trpělo depresemi, stresem, úzkostmi a někdy i PTSD.

Například Tracy, kterou museli kvůli těžkému průběhu onemocnění covid-19 hospitalizovat, patří mezi jednotlivce, jejichž duševní zdraví utržilo velkou ránu. V březnu jí přijali do nemocnice Whittington, kde strávila tři týdny, z toho jeden na jednotce intenzivní péče (JIP).

"Bylo to pro mě doslova peklo! Na vlastní oči jsem viděla umírající lidi, jejich oči, které zhasínaly. Všudepřítomní zdravotníci v maskách mi na náladě rovněž nepřidali. Sama jsem se náhle ocitla na doslova děsivém místě," líčila svůj příběh. Vzpomínky na tento traumatizující zážitek se jí dodnes vrací. Má například problémy se spaním, protože žije s neustálým podvědomím strachem, že už by se nemusela probudit.

"Není to snadné. Stále jsem pořád hodně unavená. Přestože se z hlediska fyzického zdraví cítím lépe, to duševní se pořád nezlepšuje. Naštěstí mě podporuje rodina, a to mi dodává na síle," dopověděla s vyjádřením nadějí, že s pomocí blízkých mohou počítat i jiné lidé, kteří se ocitli v podobné nebo horší situaci.

Psychiatr Dr. Michael Bloomfield, který je zároveň také členem zmiňované pracovní skupiny, potvrdil, že hospitalizovaní pacienti s těžkým průběhem nemoci covid-19 způsobené novým typem koronaviru vykazují vysokou náchylnost ke stresu, depresím a jiných psychosomatickým poruchám.

Nejhůř se na nich podepsala skutečnost, že museli být během svého pobytu v nemocnici izolováni od svých nejbližších. "Do budoucna je třeba zajistit, aby tito rekonvalescenti nezůstali na holičkách, a byla jim poskytnutá kvalitní následná péče v závislosti na jejich stavu. Podcenilo-li by se to, mohly by důsledky být velmi vážné," upozornil doktor.

Že pandemie covid-19 obrátila všem lidem život naruby, připustila i britská národní zdravotní služba (National Health Service). Všem lidem, kteří se z koronaviru léčili v nemocnicích, poskytne osobní schůzky s lékaři a zdravotníky. Ti vyhodnotí jejich duševní stav a případně doporučí i nějakou terapii.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zásadní výzvou reformy psychiatrie je podle Válka péče o dětské pacienty

Zásadní výzvou, která čeká reformu psychiatrické péče, je v současné době péče o dětské pacienty. Aktivity reformy ale nutné koordinovat s kraji a obcemi. V tiskové zprávě k zasedání Národní rady pro duševní zdraví (NRDZ) to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Rada původně podléhala přímo Úřadu vlády, od změny vlády se ale nesešla. Ministerstvo zdravotnictví v polovině listopadu rozhodlo o jejím přesunu pod svůj úřad, poprvé se sešla minulý týden.
Ilustrační foto

Lékaři v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle veřejného ochránce práv zvyklí mluvit

Lékaři a další zdravotníci v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle zjištění veřejného ochránce práv zvyklí mluvit o jejich hospitalizaci nebo průběhu léčby. Dětští pacienti se tak stávají pouhým objektem péče, což může ovlivnit jak průběh, tak i úspěšnost jejich léčby, míní ombudsman. Pracovníci kanceláře ombudsmana absolvovali návštěvy v pěti psychiatrických nemocnicích, dnes na tiskové konferenci informovali o výsledcích. Souhrnnou zprávu z návštěv ombudsman zveřejnil i na svém webu.

Více souvisejících

psychiatrie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 5 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Macron vyzval k většímu zbrojení. Nemůžeme spoléhat na USA, Evropa je smrtelná, musí posílit obranu, prohlásil

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu na pařížské Sorbonně zdůraznil potřebu posílení obrany Evropy a zvýšení vlastní zbrojní produkce jako odpověď na globální bezpečnostní hrozby. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy