Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového režimu

Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to kvůli nálezu ukrajinského ústavního soudu, podle kterého ústavě odporuje řada klíčových ustanovení protikorupčních zákonů.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda, který se odvolává na dopis ukrajinského velvyslance při EU. 

"Naše kontakty zatím neoficiálně upozorňují, že rozhodnutí ústavního soudu, které ruší klíčové pravomoci národní protikorupční agentury a trestní odpovědnost za nepřesná majetková přiznání, je dostatečným důvodem, aby Evropská komise spustila mechanismus, kterým dočasně pozastaví bezvízový režim," varoval podle deníku ukrajinský velvyslanec při EU Mykola Točyckyj. Učinil tak v dopise místopředsedovi vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci.

Nezávislost, akceschopnost a stabilita protikorupční infrastruktury zůstává kritériem nejen pro bezvízové cestování Ukrajinců do EU, ale i podmínkou pro finanční pomoc Evropské unie v objemu 1,2 miliardy eur (asi 33 miliard Kč), zapojení do evropského energetického, telekomunikačního a digitálního trhu, připomněl velvyslanec. Navrhl proto co nejdříve vytvořit pracovní skupinu, která by připravila příslušné změny v ukrajinské ústavě.

Nález ústavních soudců také ochromil protikorupční prověrky, a tím i nástup nově zvolených starostů a zastupitelů z nedávných místních voleb do funkcí. "Ústavní soud svým rozhodnutí nejen ničí protikorupční systém v zemi, ale také ochromuje práci místní samosprávy a celého státního aparátu," prohlásil šéf protikorupční agentury Oleksandr Novikov.

Prezident Volodymyr Zelenskyj podle televize 112 svolal naléhavé jednání Rady národní bezpečnosti a obrany. Je podle něj nutné okamžitě reagovat na "drtivé údery" proti úspěchům při potírání korupce a projednávání nezbytných návrhů zákonů, které umožní odvrátit podobné kritické situace, jež představují ohrožení národní bezpečnosti.

Znepokojení nad vývojem ohledně protikorupčních reforem na Ukrajině dnes vyjádřila rovněž skupina sedmi hospodářsky nejrozvinutějších zemí (G7). Agentura Reuters a připomíná, že státy jako USA, Kanada, Británie a EU finančně podpořily Kyjev po revoluci v roce 2014, zároveň však opakovaně na vedení východoevropské země naléhaly, aby urychlilo reformy.

"Vyslanci G7 jsou zděšeni snahami zmařit protikorupční reformy, které následovaly po Revoluci důstojnosti. Povedlo se učinit velký pokrok, Ukrajina se nesmí vrátit zpět do minulosti," uvedla ve svém prohlášení skupina sdružující Německo, Francii, Itálii, Japonsko, Kanadu, Británii a Spojené státy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 09:12 Británie dnes jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu-19 od americké…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama