Volby v Moldavsku: Prezidentkou bude proevropská kandidátka Sanduová, naznačují odhady

V prezidentských volbách v Moldavsku podle průzkumu provedeného mezi voliči po odevzdání hlasů zvítězila proevropská kandidátka Maia Sanduová. Ve druhém kole hlasování porazila stávajícího proruského prezidenta Igora Dodona o deset procentních bodů, informovala dnes agentura TASS.

Maia Sandu
doporučujeme

"Podle údajů námi provedeného průzkumu Sanduová získala 55 procent hlasů. Dodon mám 45 procent," uvedla sociologická agentura Intellect Group. Sondáž podle ní nezohledňuje hlasování Moldavanů v zahraničí, díky nimž Sanduová porazila Dodona i v první kole.

Zemí v minulých letech otřásly politické krize i kauza finančních podvodů, při kterých se z moldavského bankovního systému ztratila jedna miliarda dolarů (skoro 24 miliard Kč). Na politické scéně se střídají představitelé usilující o sbližování s Ruskem a ti, kteří naopak prosazují těsnější vztahy s Evropskou unií. Ani jedna z těchto protichůdných snah ale nedokáže získat jasnou podporu většiny obyvatel.

Dodon zastává funkci prezidenta od roku 2016 a slibuje, že bude pokračovat podle něj ve výhodné spolupráci s Ruskem. V zemi, kde většina lidí mluví rumunsky, prosazuje také povinnou výuku ruštiny. Podporu mu otevřeně vyjádřil jeho ruský protějšek Vladimir Putin.

Bývalá premiérka Sanduová naopak slibuje sbližování země s Evropskou unií a vytvoření pracovních míst, což má zastavit exodus obyvatel do zahraničí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má dvě výrazně různé statistiky o úmrtí na covid-19

04.12.2020 20:52 Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová dnes podle agentury Interfax uvedla, že obě dvě ruské…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Británie hlásí za poslední den 16 tisíc nově nakažených a přes 500 úmrtí

04.12.2020 18:51 V Británii za posledních 24 hodin přibylo 16.298 nakažených koronavirem, je to nejvíce za téměř…

Rusko musí zaplatit miliardy. Nizozemský soud odmítl žádost o odklad…

04.12.2020 16:21 Nizozemský nejvyšší soud dnes odmítl požadavek Ruska, aby prozatím pozastavil vymáhání odškodného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama