Zelenskyj splnil jeden ze slibů, ukrajinský parlament zrušil imunitu poslanců

Ukrajinský parlament dnes schválil zrušení poslanecké imunity. Pro tento krok, přislíbený novým prezidentem Volodymyrem Zelenským ve snaze vykořenit korupci v politice, hlasovalo 373 z celkem 450 poslanců.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Zákon, přijatý ve druhém a závěrečném čtení, odebral z 80 článků ústavy dva odstavce, které poslancům zaručovaly nedotknutelnost a také to, že je bez souhlasu parlamentu nelze trestně stíhat.

Poslanecká imunita bude bude zrušena od 1. ledna 2020, napsal list Ukrajinska pravda na svém webu. Pro zákon podle něj nehlasoval jen poslanecký klub proruské Opoziční platformy.

Kritici se podle agentury Reuters obávají, že zrušení poslanecké imunity zbaví zákonodárce ochrany před pronásledováním lidmi, kteří jsou aktuálně u moci.

Zelenskyj podle agentury Interfax-Ukrajina ujistil, že i po zrušení poslanecké imunity si zákonodárci zachovají indemnitu, tedy nadále nebudou nést hmotnou odpovědnost za politická rozhodnutí, hlasování či veřejná vystoupení.

Za trestné činy by ale poslanec odpovědnost nést měl. Ostatně bez imunity se podle prezidenta obejde i Austrálie, Británie, Kanada, Německo, Rakousko, Spojené státy či Španělsko. Šéf státu také poslancům řekl, že zrušení imunity podporuje devět z deseti Ukrajinců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama