Zmasakrování ustašovců dodnes budí vášně, pietní akci letos utlumil koronavirus

Bez incidentů a v omezeném počtu lidí se konala letošní vzpomínka na masakr tisíců chorvatských kolaborantů koncem druhé světové války. Kontroverzní pietní akce k uctění památky tisíců Chorvatů, především členů fašistických ustašovských milic, které v roce 1945 postříleli jugoslávští partyzáni, se každoročně pořádá v Bleiburgu nedaleko rakousko-slovinské hranice, letos byla ale kvůli koronaviru přesunuta do Sarajeva. Tam se sešli i odpůrci této vzpomínky.

Několik tisíc lidí se na výzvu bosenského Svazu antifašistů a válečných veteránů druhé světové války (SABNOR) shromáždilo v Sarajevu k protestnímu pochodu proti katolické mši za chorvatské nacistické kolaboranty a civilisty, pozabíjené jugoslávskými partyzány v Rakousku při pokusu o útěk z Balkánu na konci druhé světové války.

V katedrále v té době navzdory kritice sloužil mši za zabité bosenský arcibiskup a kardinál Vinko Puljić. Přístup na bohoslužbu mělo jen 20 pozvaných hostů, mezi nimi zástupci chorvatského velvyslanectví v Bosně a chorvatská parlamentní delegace.

Sarajevo now: Thousands of antifascists are on the streets protesting the WWII #Bleiburg mass.The mass commemorates the killings of Croatian Nazi-allied Ustasha troops killed by the Yugoslav Partisans.In #Sarajevo, close to 11.000 people were killed by the Ustasha regime. pic.twitter.com/mnNUGIPDuO

— Samir Beharić (@SamBeharic) May 16, 2020

Na Loibašském poli u Bleiburgu proběhla pouze malá pietní akce, a to bez bez incidentů, řekl agentuře APA policejní mluvčí Rainer Dionisio. Chorvatský velvyslanec Danijel Glunčić tam položil věnec, ze dvou ohlášených protidemonstrací byla jedna odřeknuta a při druhé se k památníku vydalo zhruba 20 lidí.

Akce, která se na Loibašském poli koná každý rok, připomíná masakr tisíců příslušníků fašistických milic Nezávislého státu Chorvatsko, spojence nacistického Německa za druhé světové války. Po porážce nacistického Německa uteklo na 40.000 Chorvatů - vojáků, milicionářů i členů jejich rodin - do britské okupační zóny v Rakousku. Britové je ale vydali komunistickým partyzánům, kteří tisíce z nich zavraždili. Přesný počet obětí masakru je dodnes předmětem sporů.

Vzpomínková ceremonie se konala také v chorvatské metropoli Záhřebu, modlitby za zabité byly odslouženy na hřbitově Mirogoj.

Související

Chorvatská vlajka

ZDS či hákové kříže. V Chorvatsku se opět rozmáhají ustašovské symboly

Chorvatská ombudsmanka vydala zprávu, podle níž jsou v zemi stále zřetelnější ustašovské symboly. Nynější zákony jejich používání nedokážou účinně zabránit, píše zpravodajský server Balkan Insight. Ustašovci je označení chorvatských fašistů za druhé světové války. Podle zprávy ombudsmanky Lory Vidovićové vydané v úterý jsou ustašovské symboly a slogany rozšířené po celém Chorvatsku. Zločiny hnutí, které za druhé světové války spolupracovalo s nacisty, jsou politiky a médii bagatelizovány.

Více souvisejících

ustašovci bosna a hercegovina Chorvatsko II. světová válka

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 55 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy