Změny ruské ústavy téměř dokonány. Schválila je většina subjektů federace

Změny ruské ústavy schválené ve středu ruským parlamentem, které umožní Vladimiru Putinovi kandidovat i v příštích prezidentských volbách, během dneška už podpořily zákonodárné sbory více než požadovaných dvou třetin nižších administrativních subjektů Ruské federace. Informovala o tom agentura TASS na základě dosavadních výsledků jednotlivých hlasování.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Navržený zákon upravující ústavu, který podpořila jasná většina členů jak Státní dumy, tak Rady federace (dolní a horní komory parlamentu), už kladně projednalo 62 z 85 subjektů federace. K potvrzení novely přitom stačí souhlas 57 regionů.

Nyní bude podle TASS novela odeslána k ústavnímu soudu. V případě pozitivního stanoviska této vrcholné justiční instance se 22. dubna uskuteční celostátní referendum, v němž definitivní verdikt vynesou občané.

Změny přijaté ve formě ústavního zákona mimo jiné rozšiřují pravomoci parlamentu a zavádějí některá omezení pro nejvyšší funkcionáře. Počítají také s nejvýše dvěma prezidentskými mandáty jedné osoby.

Nicméně na základě schváleného dodatku navrženého poslankyní dumy a první kosmonautkou světa Valentinou Těreškovovou, se stávající prezident, tedy Putin, smí po vstupu změn v platnost o úřad hlavy státu znovu ucházet, až mu v roce 2024 vyprší stávající mandát.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

05.04.2020 23:22 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Lesní požár zvýšil úroveň radiace v oblasti Černobylu

05.04.2020 19:17 Lesní požár, který zachvátil uzavřenou oblast kolem bývalé jaderné elektrárny Černobyl na severu…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 18:44 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Muž v Rusku zastřelil pět lidí, byli podle něj příliš hluční

05.04.2020 17:17 Dvaatřicetiletý muž zastřelil v ruském městě Jelaťma v Rjazaňské oblasti pět lidí, kteří podle něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy