Přehledně: Jak proběhne Bidenova inaugurace a kdo vystoupí?

Joe Biden bude formálně uveden do úřadu prezidenta Spojených států ve středu. Krátce před ním složí přísahu i viceprezidentka Kamala Harrisová. Letos budou inauguraci ovšem provázet přísnější bezpečnostní opatření. Kvůli covidu bude výrazně omezen i přístup veřejnosti.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Spojené státy čeká ve středu již 59. inaugurační ceremonie. Úřadu prezidenta se oficiálně chopí Joe Biden, post viceprezidenta obsadí senátorka Kamala Harrisová. Její průběh bude letos ovšem poznamenán pandemií koronaviru a důsledky útoku na sídlo Kongresu počátkem ledna. Neočekává se ani účast končící hlavy státu Donalda Trumpa.

Následkem útoku na vládní příslušníky v Kongresu 6. ledna nasadí ministerstvo obrany do Washingtonu na 25 000 jednotek národní gardy. Dle informací CNN procházejí na základě spekulací spojených s útokem její příslušníci důkladnou prověrkou FBI, aby se tak vyloučila potenciální hrozba přímo z řad gardy.

Washington se navíc veřejenosti mezi 11. a 24. lednem z velké části uzavře. Vyplývá to z žádosti místní starostky Muriel Bowserové adresované ministerstvu vnitra o zákazu veřejných akcí v tomto časovém rozmezí. Iniciativu vyvolanou obavami z dalších demonstrací v souvislosti s impeachmentem Donalda Trumpa podpořily i Airbnb, které zrušily do posledního lednového týdne veškeré rezervace.

Sám prezident Trump minulý týden vyzval své příznivce ke klidu.

Průběh inaugurace

Ceremonie proběhne ve středu 20. ledna v západním křídle Kapitolu, sídle Kongresu. Dle 20. dodatku Ústavy Spojených států převezme Joe Biden úřad oficiálně v poledne místního času. Složení slavnostního slibu bude následovat inaugurační projev. Kamala Harrisová složí přísahu jako první. Její křeslo v Senátu bude nyní zastávat kalifornský státní tajemník Alex Padilla.

Inauguraci můžete sledovat živě zde. Kromě řady televzních stanic bude ceremonii přenášet i YouTube, Facebook, twitter a C-Span.

Kdo vystoupí?

Letos bude moderovat 90minutový televizní speciál herec Tom Hanks. Národní hymnu zazpívá zpěvačka Lady Gaga. Mězi dalšími hudebními umělci vystoupí Justin Timberlake, Jennifer Lopez, Demi Lovato, Jon Bon Jovi, Johny Legend nebo kapela Foo Fighters.

Mezi řečníky by se měli objevit i duchovní.

Bezpečnostní opatření

Nasazeno bude během celé ceremonie bez mála 25 000 jednotek národní gardy. Tajné složky potvrdily, že napříč městem budou rozmístěny ploty a kontrolní stanoviště. Kvůli bezpečnostním obavám bude po celou dobu uzavřen i místní park National Mall, v jehož východním cípu se nachází samotný Kapitol.

Šéf Federálního leteckého úřadu (FAA) dopředu varoval cestující, kteří hodlají využít letecké dopravy, že jakýkoli pokus o ohrožení bezpečnosti účastníků inaugurace je podmíněn odnětím svobody nebo pokutou ve výši 35 000 dolarů. Toto prohlášení následovalo nedávné stížnosti několika aerolinek létajících z DC o výtržnostech.

Kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením byl Joe Biden nucen zrušit i svou plánovanou cestu vlakem do Washingtonu z Delaware.

Kdo se zúčastní?

Účast na inauguraci bude kvůli pandemii koronaviru také výrazně omezená. Americká veřejnost bude mít možnost sledovat ceromonii pouze virtuálně. Z řad Kongresu se smějí zúčastnit sami zákonodárci s maximálně jedním hostem na osobu.

Účast prezidenta Trumpa se neočekává. Viceprezident Mike Pence by se naopak dostavit měl. Kromě toho by na inauguraci měli dorazit bývalí prezidenti Clinton, Bush a Obama.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama