"Když začne rabování, začne i střelba." Trumpovy plány znepokojují odborníky, má k nim ale pravomoci

Nasazení americké armády na domácí půdě za vlády prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi vojenskými představiteli a právníky bouřlivé debaty. Přestože poslední použití tzv. Insurrection Act proběhlo v roce 1992 během nepokojů v Los Angeles relativně hladce, mnoho odborníků varuje, že případné nové nasazení by mohlo být mnohem složitější a nebezpečnější.

Insurrection Act je právní předpis Spojených států, který umožňuje prezidentovi USA nasadit armádu a Národní gardu na území Spojených států za účelem potlačení povstání, násilí nebo jiných forem občanských nepokojů, pokud místní a státní autority nejsou schopny nebo ochotny situaci zvládnout. Tento zákon je výjimkou z pravidla zakotveného v Posse Comitatus Act, jenž obecně zakazuje používání federálních ozbrojených sil k vynucování civilního práva.

Během losangeleských nepokojů byli federální vojáci rozmístěni, aby podpořili místní policii. Bývalý armádní důstojník Douglas Ollivant pro Politico popisuje, že tehdy byli vojáci drženi mimo první linii, aby se minimalizovala pravděpodobnost konfliktů.

I přesto došlo k incidentům, které ukázaly na potřebu jasných pravidel a důsledného výcviku. Například chybný výklad policejních příkazů vedl k tomu, že vojáci vystříleli stovky nábojů do domu s civilisty, naštěstí bez zranění.

Nyní, kdy bývalý prezident Trump zvažuje použití armády k potlačení protestů, deportacím nebo k prosazování politických cílů, se objevují obavy, že pravidla nasazení nebudou dostatečně definována.

Trump již dříve naznačil svou ochotu použít sílu proti demonstrantům, a jeho výroky jako „když začne rabování, začne i střelba“ naznačují agresivní přístup. Navíc jeho plánované dosazení loajálních spolupracovníků do Pentagonu vyvolává otázky, zda by armáda mohla být zneužita pro politické účely.

Právníci upozorňují, že Insurrection Act dává prezidentovi širokou pravomoc rozhodnout, co považuje za „legální“. To vyvolává otázky, zda vojáci musí splnit i eticky pochybné rozkazy. Podle vojenských právních norem jsou povinni uposlechnout všechny zákonné příkazy, avšak diskuze o jejich etické odpovědnosti přetrvává.

V minulosti se například generál Mark Milley omlouval za svou účast na kontroverzním incidentu na Lafayette Square, kde byla armáda nasazena proti demonstrantům.

Mnozí odborníci varují, že nepřipravenost na podobné situace by mohla vést k tragédiím, jako byl incident na Kent State University v roce 1970, kdy Národní garda zastřelila čtyři studenty. Vojáci nejsou vyškoleni na zvládání domácích nepokojů, což zvyšuje riziko eskalace násilí.

Otázka, jak by armáda měla reagovat na případné kontroverzní rozkazy, zůstává nevyřešena. Zatímco někteří navrhují, aby vojáci hledali právní radu nebo odmítli rozkazy, pokud je považují za neetické, jiní varují, že takový postup by mohl narušit princip civilní kontroly nad armádou. Právníci také upozorňují, že i při použití Insurrection Act musí být respektována práva občanů, jako je právo na pokojné shromažďování a ochrana před neodůvodněným zásahem.

Budoucnost ukáže, jak se armáda postaví k těmto dilematům. Jedno je však jisté: případné nasazení armády na domácí půdě v politicky rozdělené zemi by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro důvěru veřejnosti i pro samotnou ústavu Spojených států. 

Související

Donald Trump

Dánsko kvůli zájmu USA o Grónsko zesměšnilo Trumpa

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Česká televize, ilustrační foto

ČT ukončila spolupráci se slovenským novinářem. Pátrá po něm policie

Slovensko během týdne zaskočila informace, že policie pátrá po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby. Problém tím nastal i pro Českou televizi, kde Halanda jen krátce předtím začal působit. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

před 8 hodinami

Škola, ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Termíny jarních prázdnin v únoru a březnu 2025

Nerady se děti vracely po Vánocích do školy, ale další volno se jim pomalu blíží. Na konci ledna dostanou den volna za vysvědčení. Hned vzápětí navíc odstartují turnusy jarních prázdnin. Přehled termínů nabízíme pod článkem. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

před 16 hodinami

včera

včera

včera

Stephen Edwin King, americký spisovatel hororů, jeden z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Řada jeho knih a povídek byla zfilmována. Mezi jeho slavná díla patří knihy Carrie, To, Mrtvá zóna a série Temná věž, ve filmovém zpracování prosluly především na jeho dílech postavené snímky Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle, foto:

Stephen King chce zrušit Oscary: LA hoří, není co oslavovat

Renomovaný autor hororů Stephen King se rozhodl letos nehlasovat v anketě o Oscary a dokonce zastává názor, že by se slavnostní ceremoniál neměl vůbec konat. Na sociální síti Bluesky ve čtvrtek napsal, že současná situace v Los Angeles, kde ničivé požáry pustoší krajinu, není vhodnou dobou pro okázalé oslavy.

včera

TikTok má dva dny. Jinak ho USA zakáží

Nejvyšší soud USA v pátek potvrdil zákon nařizující prodej TikToku, což znamená, že pokud nebude dohodnuto řešení, populární aplikace bude zakázána na území Spojených států již za dva dny. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy