Maďaři stále drží zajatce a popírají spolupráci s Ruskem. Čelí i psychologickému nátlaku, zní z Ukrajiny

Investigativní novináři ukrajinského serveru Kyiv Independent a maďarské pobočky RFE/RL zveřejnili článek poukazující na podivné chování Budapešti při výměně jedenácti ukrajinských válečných zajatců mezi Maďarskem a Ruskem. Dosud se jich na Ukrajinu vrátilo pouze pět. Zbytek zřejmě Maďaři drží v náročné situaci, údajně jsou vystaveni psychologickému nátlaku.

Podle nich není nic zvláštního na výměně vězňů prostřednictvím třetích zemí – podařilo se to za pomoci Turecka a Saúdské Arábie. Maďaři ale tentokrát Kyjev neinformovali.

Maďarské úřady se hájily tím, že transfer proběhl ve spolupráci ruské pravoslavné církve a maďarskou charitativní službou Maltézského řádu. Jenže investigativní reportéři zjistili, že do něj byl zapojen i sám maďarský stát.

Zatímco maďarská charita informovala o kroku coby „součásti mezinárodní církevní spolupráce“, vicepremiér země Zsolt Semjén informace o transferu „hrdě potvrdil“. Jeho osobní role při koordinaci údajně byla „lidskou a vlasteneckou povinností“.

Dalším problémem (zejména pro Budapešť) je, že Ruská federace nedělá rozdíly mezi činností státu a činnosti tamní pravoslavné církve. „I když pomineme dobře zdokumentovaný status církve jako politické složky režimu Vladimira Putina, zajatci byli zajati a drženi, stejně jako všichni ostatní, ruskou armádou, která by musela každé takové předání schválit,“ píše ukrajinský server.

„Převoz koordinoval Semjén a uskutečnil se na žádost Maďarska. Na převozu se podílela také maltézská charitativní služba,“ prozradil mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács na twitteru. Možná neúmyslně tak přiznal zapojení státu.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó za více než týden pro změnu zapojení vlády popřel, a to přímo před Evropských parlamentem. „Proběhla jednání mezi církevními a náboženskými organizacemi, do kterých se maďarský stát absolutně nezapojil. Vojáci se nyní mohou volně pohybovat po Maďarsku nebo se vrátit na Ukrajinu, jak se jim zlíbí.“

„Je těžké si představit, že by nejvyšší vedení země o této operaci nevědělo. Jsme si jisti, že o ní věděli a že tato práce byla schválena na nejvyšší úrovni,“ popsal mluvčí ukrajinského resortu zahraničí Oleg Nikolenko.

Ředitel ukrajinského think tanku Institut pro středoevropskou strategii Dmytro Tužanskij si podle Kyiv Independent servítky nebral vůbec. „Semjén je prodlouženou rukou Viktora Orbána, zejména v záležitostech Ruska, zejména v tak citlivých otázkách, jako je předávání válečných zajatců. Neudělal by jediný krok ani neřekl jediné slovo, kdyby mu to Viktor nedovolil,“ zdůraznil.

Maďarský premiér Orbán se k transferu prozatím nevyjádřil. Jeden z anonymních maďarských zdrojů ale potvrdil, že interní vládní směrnice stanovila, že se k záležitosti může vyjadřovat pouze Semjén.

Orbán opakovaně proklamuje kremelské propagandistické narativy. Několikrát zdůrazňoval nutnost zrušení západních sankcí vůči Rusku, a dokonce popíral suverenitu Ukrajiny jako země s tím, že je zcela závislá na západních financích. „Západ ve své zástupné válce s Ruskem bojuje do posledního ukrajinského vojáka,“ řekl předseda vlády Maďarska.

Maďarský expert na ruské záležitosti András Rácz prohlásil, že Maďarsko bylo brzkým oznámením transferu ze strany ruské církve a rychlou reakcí Ukrajiny vyvedeno z míry. „Mnohokrát jsem slyšel, že Semjén je označován za užitečného idiota, a to nejen v ruských otázkách. V tomto kontextu se Maďarsko vědomě stalo užitečným idiotem.“

Budapešť transfer ukrajinských vojáků do země ospravedlňovala tím, že šlo o etnické Maďary žijící v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Maďarsko-ukrajinský profesor na Užhorodské národní univerzitě Fedir Sándor uvedl, že v ukrajinské armádě slouží asi 400 etnických Maďarů, z toho 34 bylo zabito v boji.

Dle dostupných diplomatických zdrojů ale mluví maďarsky pouze jeden z jedenácti vyměněných zajatců a ten je zároveň jediným maďarským občanem, zbytek zajatců má jen maďarsky znějící příjmení. „Jsou to Ukrajinci, kteří mají prostě nějaký maďarský původ, ale jsou to představitelé ukrajinského státu, ukrajinského politického národa,“ poznamenal mluvčí Koordinačního štábu pro zacházení s válečnými zajatci Petr Jaceňko.

Situace těchto zajatců podle mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Olega Nikolenka rozhodně není příznivá. „Víme například, že jsou drženi na jednom místě, někteří příbuzní je mohli přijít navštívit, ale setkali se s nimi na jiném místě, než kde jsou drženi. Příbuzní přišli na určené místo a maďarská strana tyto vězně přivezla. Víme také, že neměli volný přístup například k mobilním telefonům nebo informacím.“

„Máme informace, a potvrzují to i Ukrajinci, kteří se vrátili na Ukrajinu, že tam byli vystaveni psychickému nátlaku, dostávali zkreslené informace,“ dodal. Manipulacemi mělo dojít k přesvědčení, že pokud se vrátí na Ukrajinu, budou okamžitě vráceni na frontu nebo souzeni jako dezertéři. Jeden ze zdrojů dokonce hovoří o tom, že byli nuceni k přijetí maďarského občanství.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině maďarská armáda Maďarsko Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy