Milost rodinným příslušníkům je v USA ojedinělá. Bidenovo omilostnění syna se zapíše do historie

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena omilostnit svého syna Huntera Bidena za trestné činy týkající se zbraní a daní je historickým precedentem v dějinách americké politiky, uvádí analýza CNN. Tento krok využil prezidentskou pravomoc, která je zaručena ústavou, a vyvolal rozsáhlou debatu o spravedlnosti, politických motivacích a zneužití moci.

Pravomoc prezidenta udělovat milosti za federální trestné činy je jedinečná a výhradní. Její účel byl původně zamýšlen jako prostředek pro nápravu nespravedlností a podporu jednoty. Prezident Biden však tento nástroj použil k omilostnění člena vlastní rodiny, což vyvolalo kontroverze ohledně jeho vhodnosti a možných dlouhodobých důsledků.

Hunter Biden, syn prezidenta, čelil letitému federálnímu vyšetřování, které začalo ještě za vlády Donalda Trumpa v roce 2018. Jeho případy zahrnovaly daňové nesrovnalosti a nepravdivé tvrzení při nákupu střelné zbraně. Prezident Biden tento krok ospravedlnil tvrzením, že trestní řízení bylo politicky motivováno a zneužito jeho politickými protivníky.

Podobné kroky byly v minulosti ojedinělé. Například Bill Clinton omilostnil svého nevlastního bratra Rogera za drogové delikty a Donald Trump svého tchána Charlese Kushnera. Žádný prezident však dosud neudělil milost vlastnímu synovi. Historici upozorňují, že zakladatelé USA při formulaci ústavy nepředpokládali, že by se prezidentské milosti mohly stát "rodinnou výsadou".

Bidenovo rozhodnutí přichází v období rostoucího skepticismu veřejnosti vůči spravedlnosti. Republikáni dlouhodobě kritizují údajnou existenci dvouúrovňového systému spravedlnosti a tento krok podle nich tuto teorii potvrzuje. Na druhé straně Biden obhajoval svůj čin jako odpověď na politickou zaujatost a zneužití spravedlnosti proti jeho rodině.

Prezidenti historicky využívali svou pravomoc udělovat milosti také ke kontroverzním účelům. Například Bill Clinton omilostnil finančníka Marca Riche, který byl v té době na útěku. Trump zase udělil milosti politickým spojencům, jako byl Paul Manafort nebo Steve Bannon. Bidenovo omilostnění Huntera Bidena však představuje výjimečný případ, protože jde o přímého člena rodiny.

Tento krok pravděpodobně ovlivní Bidenovo prezidentské dědictví. Přestože během svého prezidentství prosazoval rozsáhlé milosti, například v roce 2022, kdy zrušil tresty za drobné držení marihuany na federálních pozemcích, jeho rozhodnutí omilostnit vlastního syna vyvolalo silné reakce. Kritici tvrdí, že tímto činem porušil svůj veřejný závazek nezasahovat do soudních řízení týkajících se jeho rodiny.

Rozhodnutí prezidentů udělovat milosti v posledních týdnech svého úřadu je běžnou praxí, která často zahrnuje kontroverzní případy. Bidenovo rozhodnutí se odehrává během přechodného období po prezidentských volbách, kdy demokraté ztratili Bílý dům. To přidává dalšímu kontextu otázku, zda tento krok nebyl zaměřen na ochranu rodinného jména, spíše než na podporu principů spravedlnosti.

Případ Huntera Bidena a jeho milosti otevírá zásadní otázky o hranicích prezidentské moci, etice a důvěře veřejnosti v právní systém. Zatímco Biden tvrdí, že jeho rozhodnutí bylo reakcí na politickou nespravedlnost, jeho kritici ho obviňují z favoritismu a oslabení důvěry v nezávislost spravedlnosti. Jaký dopad to bude mít na budoucí vnímání prezidentské moci, ukáže až čas. 

Související

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s Olafem Scholzem

Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva

Německý kancléř Olaf Scholz překvapivě navštívil Kyjev jen několik týdnů před hlasováním o nedůvěře v německém parlamentu, které podle očekávání nezíská podporu. Tento krok přichází v době eskalace ruských útoků na Ukrajinu a současné politické krize, která ohrožuje Scholzovo setrvání v čele vlády před plánovanými volbami v únoru příštího roku.

před 5 hodinami

NATO

Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO

Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.

před 6 hodinami

Anglický zpěvák Elton John

Elton John: Nemůžu sledovat ani svůj vlastní muzikál, přišel jsem o zrak

Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Max Verstappen Prohlédněte si galerii

Verstappen vítězí v bláznivém Kataru: Boj o titul konstruktérů pokračuje do Abu Dhabi

Max Verstappen, čerstvý šampion letošní sezóny, se vrátil ve skvělé formě a dominoval nočnímu závodu v Kataru, který byl plný zvratů. Na druhém místě skončil Charles Leclerc z Ferrari a třetí příčku obsadil Oscar Piastri z McLarenu. Boj o titul v Poháru konstruktérů mezi McLarenem a Ferrari se nyní přesouvá do rozhodujícího závodu v Abu Dhabi.

včera

Donald Trump

Inspirace, úspěch nebo nutnost? Trumpovo vítězství některé politiky vyděsilo, jiní začali přiznávat nadšení

Nedávné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vyvolalo nadšení mezi evropskými populistickými a krajně pravicovými lídry. Trumpovo vítězství, prezentované jako triumf proti „wokeismu“ a progresivním hodnotám, rezonuje s agendou mnoha evropských populistů. Zatímco někteří tuto událost oslavují jako nový impulz pro své národní agendy, jiní vyjadřují opatrnost a obavy z praktických důsledků Trumpovy politiky pro Evropu.

včera

Parlamentní volby v Rumunsku: Sociální demokraté na prvním místě, krajní pravice posiluje

Rumunsko zažívá politický otřes po nedělních parlamentních volbách, v nichž vládnoucí Sociálnědemokratická strana (PSD) získala podle předběžných exit pollů největší podíl hlasů, konkrétně 26 procent. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy