OSN ukázala na země, které porušují zbrojní embargo

Turecko, Spojené arabské emiráty (SAE) a Jordánsko porušují embargo OSN na dovoz zbraní do Libye vyhlášené v roce 2011. Podle agentury AFP to uvedla skupina expertů při Radě bezpečnosti OSN v tajné zprávě, která se nyní dostala do rukou britských a francouzských novinářů. Píše se v ní také, že za červencovým náletem na zadržovací středisko pro migranty, pří němž zemřelo 53 lidí, stojí letoun cizí mocnosti. Hlavním podezřelým jsou podle webu BBC právě SAE.

Podle zprávy tři zmíněné země v posledním roce "poskytovaly (válčícím stranám) pravidelně a očividně zbraně, aniž by se příliš snažily zakrýt jejich původ".

Jordánsko podle diplomatů čelí podezření z toho, že v podstatě vytvořilo samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, jež od dubna obléhá metropoli Tripolis. SAE zase pomáhají LNA mimo jiné tím, že na libyjském území provádí nálety.

Podle zprávy stojí za červencovým leteckým útokem, jež zasáhl zadržovací středisko pro migranty, stíhačka Mirage 2000-9. Tou ani jedna z válčících stran v Libyi nedisponuje. Podezření nyní podle BBC padá především na SAE, které záležitost zatím nekomentovaly. Dalším možným podezřelým je pak Egypt.

Turecko podle zprávy naopak otevřeně podporuje tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže. Poskytuje vojenský materiál jeho jednotkám od obrněných vozidel až po bezpilotní letouny.

Experti ve zprávě tvrdí, že Haftarovou ofenzivou na hlavní město začala v Libyi nová fáze nestability. Tu posiluje několik států a nestátních aktérů, kteří v konfliktu hájí své zájmy. V zemi přitom panuje chaos už od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí.

Dokument však podle AFP nehovoří o tom, že by se v Libyi nacházeli ruští žoldnéři. Americký list The New York Times (NYT) přitom v úterý napsal, že do země v posledních dvou měsících dorazilo na 200 žoldnéřů z Vagnerovy skupiny. Ta má podle mnohých jednotky také v jiných afrických zemích nebo v Sýrii. Některá západní i ruská média uvádí, že společnost financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v zemi je podle televize tak tajná, že těla mrtvých nechtěly úřady ani předat pozůstalým.

Zprávu NYT dnes však popřel náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Uvedl, že jde o výplody a zlomyslné pověry, jejichž cílem je podkopat "normalizaci" vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. V Libyi podle něj Rusko podporuje linii OSN, jež volá po politickém řešení situace.

Související

Více souvisejících

OSN Turecko Libye spojené arabské emiráty jordánsko

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy