Politico: Válku nevyhrál, rozbít EU se ale Putinovi podařilo

Po léta byla koalice „šetřílků“ tvořená bohatými severními státy Evropské unie – v čele s Německem, Rakouskem, Dánskem, Švédskem, Finskem a Nizozemskem – synonymem pro přísnou fiskální disciplínu. Jejich přístup byl jednoduchý: žádné společné dluhy, žádné rozpočtové rozhazování a už vůbec ne bianko šeky pro Brusel, píše Politico.

Tato neformální aliance severních států měla tradičně nad rozpočtem EU pevnou kontrolu a dokázala v dlouhých jednáních často přehlasovat státy jižní Evropy. Vliv této koalice však nyní slábne. Válka na hranicích Evropy, ekonomické změny a nejistota ohledně amerického závazku k NATO přinutily severní státy přehodnotit své postoje – a tato změna přichází právě v době, kdy se EU připravuje na další klíčová rozpočtová jednání.

Jedním z klíčových faktorů, který mění dynamiku severní aliance, je důraz na suverenitu a bezpečnost. Země jako Dánsko nebo Finsko, které byly dříve zarytými odpůrci větších výdajů EU, nyní vážně uvažují o uvolnění rozpočtových pravidel ve prospěch obrany a odolnosti vůči vnějším hrozbám.

„Skupina severských a baltských států začíná prosazovat jinou vizi, zaměřenou na bezpečnost, což je odlišuje od ostatních šetrných zemí, jako je Nizozemsko nebo Rakousko,“ uvedla analytička Eulalia Rubio z think-tanku Jacques Delors Institute.

Zlomový okamžik nastal během novoročního projevu dánské premiérky Mette Frederiksen, která nečekaně podpořila větší investice do obrany a evropské suverenity. Frederiksen, dlouho známá svým skeptickým přístupem k hlubší integraci EU, označila současnou situaci za „novou dobu“, která vyžaduje přehodnocení dřívějších dogmat.

Frederiksenina změna postoje má potenciál přetvořit dynamiku rozpočtových jednání. Dánsko, které bude letos předsedat Radě EU, se může stát mostem mezi skupinami států s odlišnými prioritami. Podle Jacoba Funka Kirkegaarda z think-tanku Bruegel Frederiksen „osobně změnila svůj postoj o 180 stupňů“ a snaží se maximalizovat vliv Dánska na nadcházející vyjednávání.

Navzdory změnám není aliance severních států úplně mrtvá. Německo a Nizozemsko zůstávají neochvějnými odpůrci společného zadlužování EU na obranu, zatímco Rakousko pravděpodobně svou pozici ještě zpřísní, pokud se novým kancléřem stane Herbert Kickl, předseda krajně pravicové Svobodné strany, který je nakloněn Rusku.

Nicméně i mezi tradičně spořivými státy dochází k posunu. Finsko a Estonsko, které se nacházejí v blízkosti konfliktu na Ukrajině, nyní podporují společné zadlužování EU na nákup zbraní – myšlenku, která byla pro šetřílky dříve nepředstavitelná.

Rozhodující roli v budoucím směřování EU bude hrát Německo, největší ekonomika bloku. Pokud německé volby přinesou vítězství středopravé CDU vedené Friedrichem Merzem, očekává se návrat ke konzervativnímu přístupu. Naopak posun Německa směrem k větším výdajům by mohl inspirovat i ostatní země ke změně postoje.

Podle jednoho z evropských diplomatů je Německo „gravitačním bodem víceletého finančního rámce EU“ – jeho postoj do značné míry určuje výsledky jednání.

Putinova agrese proti Ukrajině zásadně změnila priority mnoha evropských států, včetně těch, které byly dříve symboly fiskální zdrženlivosti. Ačkoli tradiční rozdělení na šetřílky a příjemce rozpočtových prostředků stále existuje, rostoucí důraz na obranu a bezpečnost přináší do těchto jednání nové proměnné. Budoucnost aliance šetřílků bude záviset na vývoji geopolitické situace a postoji klíčových hráčů, jako je Německo. 

Související

Čína, ilustrační fotografie.

Peking reaguje na sbližování Trumpa s Putinem. Obrací se na Evropu

Zatímco americký lídr Donald Trump během jediného týdne zásadně poškodil vztahy své země s Evropou i Ukrajinou, k Rusku se naopak výrazně přiblížil. Ve víru jeho prohlášení se však téměř vytratil jeden z největších geopolitických rivalů Washingtonu – Čína. Ta se v souvislosti se svou nepřítomností u jednání v Rijádu rozhodla podpořit Evropu. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Princezna Kate přiblížila lidem, jak tráví čas se svými dětmi

Princezna Kate se po boji se zákeřnou rakovinou od podzimu vrátila k plnění povinností člena královské rodiny. Do její agendy patří projekt, který se týká výchovy nejmenších dětí v prvních letech po narození. V jeho rámci ukázala manželka následníka trůnu něco, co by jinak nespatřilo světlo světa. 

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Peking reaguje na sbližování Trumpa s Putinem. Obrací se na Evropu

Zatímco americký lídr Donald Trump během jediného týdne zásadně poškodil vztahy své země s Evropou i Ukrajinou, k Rusku se naopak výrazně přiblížil. Ve víru jeho prohlášení se však téměř vytratil jeden z největších geopolitických rivalů Washingtonu – Čína. Ta se v souvislosti se svou nepřítomností u jednání v Rijádu rozhodla podpořit Evropu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump přinese americkému lidu zkázu. EU v čele nutně potřebuje silného politika

Jen několik týdnů po své inauguraci Donald Trump zradil všechny své spojence a ukázal světu, jak bezohledný ve skutečnosti je. Již dříve plivl na hroby mrtvých vojáků, ale teď zašel ještě dál – pokud bude nadále upřednostňovat Rusko, přivolá válku nejen na křehkou EU, ale i na vlastní Američany, které (údajně) tolik miluje.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vlaky

České dráhy se chlubí. Cestujících bylo ve vlacích meziročně více

České dráhy se pochlubily čísly za loňský rok. Největší tuzemský železniční dopravce přepravil téměř 169 milionů cestujících, kteří dohromady ujeli přes osm miliard kilometrů. Cestujících bylo o čtyři miliony více než v předchozím roce. Meziročně došlo k růstu počtu pasažérů ve vnitrostátních i mezinárodních vlacích národního dopravce. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump jde Rusům na ruku, protože nesnáší Zelenského, píše CNN

Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

Německo může upravit politiku vůči Ukrajině. Marjanovič pro EZ nastínil, co se po volbách změní

Německo tuto neděli čekají předčasné volby. Podle současných průzkumů stávající německý kancléř Olaf Scholz (SPD) svůj post neobhájí, nejvyšší skóre průzkumy připisují Friedrichu Merzovi a jeho straně CDU. Na pravděpodobný povolební vývoj se EuroZprávy.cz ptaly publicisty Teodora Marjanoviče, který se na Německo specializuje. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy