
Americký prezident Donald Trump otevřeně přebírá ruské propagandistické narativy a naznačuje, že mír na Ukrajině by mohl být dosažen právě jejich přijetím. Svými výroky nejen zpochybňuje legitimitu ukrajinského vedení, ale také relativizuje odpovědnost Ruska za rozpoutání války. Tím nahrává Kremlu, který se i bez ústupků postupně posouvá do role vítěze.
Trump v posledních 24 hodinách jasně ukázal, že jeho snaha o ukončení války na Ukrajině je ovlivněna osobní záští vůči prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Upozornila na to americká stanice CNN.
Americký prezident například nepravdivě tvrdil, že Zelenského podpora mezi Ukrajinci činí pouhá čtyři procenta, ačkoli ve skutečnosti přesahuje padesát procent. Zároveň prohlásil, že válku s Ruskem zahájila Ukrajina, což není pravda – 24. února 2022 ruské tanky překročily ukrajinské hranice a zaútočily na velká města, včetně metropole Kyjeva.
Zelenskyj od Trumpova zvolení opakovaně zdůrazňoval, že chce prosadit mír prostřednictvím síly. Tento přístup byl promyšlený, protože právě síla je něco, na co Trump dobře reaguje a co podporuje. Zdá se však, že ruská síla na něj zapůsobila ještě více – a Rusko tak vychází jako vítěz, aniž by muselo učinit jakýkoli ústupek.
Díky Trumpovým výrokům zvítězila ruská propaganda a narativ Kremlu, který ruské vedení v čele s Vladimirem Putinem prosazuje už desítky let – s výraznou podporou dalších autoritářských režimů i vlastního silného bezpečnostního aparátu.
Trump například prohlásil, že největším nepřítelem Kremlu není Západ, ale ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, kterého označil za „nezvoleného diktátora“ dosazeného na objednávku. Tento výrok nejenže ignoruje skutečnost, že Zelenskyj byl v roce 2019 zvolen ve svobodných a demokratických volbách s výraznou – až 73% - podporou voličů, ale zároveň nahrává ruské propagandě, která se dlouhodobě snaží delegitimizovat ukrajinské vedení.
Jeho viceprezident JD Vance pak označil evropské demokratické lídry za „tyrany“, aniž by jakkoli zmínil autoritářskou minulost Ruska či Sovětského svazu. Tento výrok nejenže opomíjí historické represivní režimy, ale zároveň relativizuje současné autoritářské praktiky Kremlu. Vance tímto nahrál ruskému narativu, kdy Kreml vykresluje Západ jako skutečného nepřítele a legitimizuje vlastní agresivní politiku.
Zelenskyj by teoreticky mohl vyvolat hlasování o své legitimitě, avšak podle CNN by to s sebou neslo několik zásadních problémů. Obyvatelé v okupovaných částech Ukrajiny by se k volebním urnám vůbec nedostali, čímž by byla narušena reprezentativnost hlasování. Navíc i v neokupovaných oblastech by volby byly extrémně komplikované, jelikož tyto regiony jsou pravidelně terčem ruského ostřelování.
Volby na Ukrajině bývají složité i v době míru, protože Rusko se je pokaždé snaží nějakým způsobem ovlivnit. V roce 2004 dokonce zasáhlo přímo do volebního procesu prostřednictvím svého preferovaného kandidáta na prezidenta Viktora Janukovyče, což vedlo k masovým protestům známým jako Oranžová revoluce. Tyto demonstrace, vyvolané manipulacemi a podvody během voleb, nakonec vedly k jejich anulování a následnému opakování, které přineslo jiný výsledek a oslabení ruského vlivu na ukrajinskou politiku.
Související

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
Donald Trump , Rusko , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Ukrajina , válka na Ukrajině , USA (Spojené státy americké) , J. D. Vance
Aktuálně se děje
před 21 minutami

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Blackout v Evropě: Bez proudu je Španělsko i Portugalsko, vypukl chaos, doprava zkolabovala
před 1 hodinou

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok
před 1 hodinou

Sto dnů chaosu: Změny v Bílém domě způsobují destabilizaci a konflikt po celém světě
před 2 hodinami

Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
před 2 hodinami

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert
před 3 hodinami

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik
před 4 hodinami

Rubio: Tento týden bude klíčový. Rozhodne se o všem
před 5 hodinami

Proč neumíme zastavit extrémní počasí? Firmy přišly na způsob, jak se dostat z obliga
před 6 hodinami

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu
před 6 hodinami

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z
před 7 hodinami

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku
před 8 hodinami

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo
před 9 hodinami

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi
včera

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně
včera

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate
včera

Finále extraligy pokračuje. Pardubice zvítězily v Brně, bude se hrát sedmý zápas
včera

Zima definitivně skončila. Meteorologové prozradili, čím byla výjimečná
včera

Dva zranění, čtyři zadržení. Policie vyšetřuje incident před barem v Milevsku
včera
Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.
Zdroj: Jakub Jurek