Evropské veřejné právní firmy výrazně přispívají k prodlužování éry znečištění tím, že lobují za velké ropné společnosti, ukazuje nová analýza. Podle dat zveřejněných neziskovou organizací The Good Lobby pracuje většina hlavních hráčů v tomto sektoru alespoň pro jednoho klienta z oblasti fosilních paliv.
Analýza vychází z údajů v registru transparentnosti Evropské unie, kde jsou zaznamenány aktivity a příjmy firem ovlivňujících tvorbu politik v Bruselu. Přestože klienti z oblasti fosilních paliv tvoří jen asi 1 % celkových příjmů tohoto průmyslu, mnohé společnosti pokračují ve spolupráci s nimi bez zásadního tlaku veřejnosti či regulačních orgánů na změnu.
Alberto Alemanno, zakladatel The Good Lobby a spoluautor výzkumu, upozornil, že tyto firmy se doposud vyhýbaly jakékoli formě odpovědnosti. "Mohou si dovolit tyto klienty držet – i když přinášejí jen malou část příjmů – protože zatím nebyly nuceny čelit žádné formě veřejného postihu," uvedl.
Výzkumníci vytvořili rozsáhlou databázi veřejných a právních firem a jejich klientů na základě údajů zveřejněných do ledna 2024. U každé firmy odhadli příjem z fosilních klientů na základě střední hodnoty uvedených rozmezí.
Do seznamu však nebyly zahrnuty průmyslové skupiny zastupující širší odvětví fosilních paliv ani sekundární znečišťovatelé, jako jsou aerolinky či automobilky.
Podle novějších údajů z dubna 2025 některé společnosti své vazby na ropný průmysl dokonce posílily. Například Burson, Cohn & Wolfe obdržela mezi 600 000 až 699 999 eury od ExxonMobilu za lobbistické služby v oblasti environmentálních regulací.
Společnost FTI Consulting inkasovala od ConocoPhillips mezi 300 000 až 399 999 eury a od ExxonMobilu částku mezi 50 000 až 99 999 eury za rok 2023. Obě firmy přitom na svých webových stránkách veřejně deklarují závazky k podpoře udržitelného rozvoje.
Další zmiňovaná společnost, Nove, získala od ExxonMobilu a Equinoru v roce 2024 každá částku v rozmezí 100 000 až 199 999 eur. Na svých stránkách se chlubí tím, že pomohla klientovi prosadit výjimky z evropské regulace fluorovaných plynů.
Výzkum si klade za cíl upozornit na málo známé, ale klíčové "umožňovatele" znečištění, kteří poskytují služby fosilnímu průmyslu, aniž by čelili veřejné kritice. Podobné iniciativy v reklamním průmyslu, jako například hnutí Clean Creatives, již vedly k odmítnutí práce pro ropné společnosti více než 1 300 agenturami.
Výkonný ředitel Clean Creatives Duncan Meisel tvrdí, že ukončení spolupráce s fosilními klienty je pro veřejné aférní firmy i obchodně výhodné. Nejen že by tak mohly obhajovat zájmy všech svých klientů bez střetu zájmů, ale také by lépe přitahovaly mladé talenty, kteří vidí klimatickou krizi jako existenční hrozbu.
Fosilní společnosti sice mají vlastní interní lobbistické týmy a používají vlivné průmyslové asociace, ale Meisel upozorňuje, že oslabení veřejné podpory jim ztíží bránit klimatickým opatřením.
Podle něj se navíc snižuje prestiž práce pro ropný průmysl. "Klienti z oblasti fosilních paliv nezískávají ocenění, nejsou atraktivní v životopisech a nenabízejí dlouhodobou kariérní perspektivu," uvedl.
Některé firmy uvedené v analýze se ohradily proti zařazení mezi spolupracovníky fosilního průmyslu. Aula Europe například hájila svou spolupráci s firmou Neste, kterou označila za globálního lídra v oblasti obnovitelných řešení.
Podobně Must and Partners poukázala na to, že jejich klient A2A vyrábí již 50 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Ostatní společnosti jmenované v analýze, jako Hill and Knowlton, Weber Shandwick, Rud Pedersen, FleishmanHillard a Eupportunity, na žádosti Guardianu o komentář nereagovaly.
Dieter Zinnbauer z The Good Lobby upozornil, že většina firem se ve svých prohlášeních soustředí na drobné environmentální aktivity, zatímco hlavní část jejich byznysu jde proti zásadní energetické transformaci.
„Recyklace tonerových kazet v kanceláři je sice hezká věc, ale pokud je hlavní náplní firmy pomáhat brzdit energetickou transformaci, má to mnohem větší dopad než jakákoli ekologická iniciativa na papíře,“ uzavřel.
Související

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
před 1 hodinou

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
před 1 hodinou

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 2 hodinami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 3 hodinami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 3 hodinami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 3 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 4 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 4 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 5 hodinami

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
před 5 hodinami

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny
před 5 hodinami

Další bezesná noc nad Kyjevem. Masivní ruský útok zabil důchodkyni a mladou policistku
před 6 hodinami

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib
před 6 hodinami

Putin Trumpovo rozčarování ignoruje. Kreml je dle expertů vždy připraven na nejhorší variantu
před 7 hodinami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera
Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve středu rozhodl, že Ruská federace nese odpovědnost za sestřelení letounu malajsijských aerolinek MH17 nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Rusko rovněž bylo shledáno vinným z porušování lidských práv během války na Ukrajině, a to již od roku 2014.
Zdroj: Jakub Jurek