Evropské veřejné právní firmy výrazně přispívají k prodlužování éry znečištění tím, že lobují za velké ropné společnosti, ukazuje nová analýza. Podle dat zveřejněných neziskovou organizací The Good Lobby pracuje většina hlavních hráčů v tomto sektoru alespoň pro jednoho klienta z oblasti fosilních paliv.
Analýza vychází z údajů v registru transparentnosti Evropské unie, kde jsou zaznamenány aktivity a příjmy firem ovlivňujících tvorbu politik v Bruselu. Přestože klienti z oblasti fosilních paliv tvoří jen asi 1 % celkových příjmů tohoto průmyslu, mnohé společnosti pokračují ve spolupráci s nimi bez zásadního tlaku veřejnosti či regulačních orgánů na změnu.
Alberto Alemanno, zakladatel The Good Lobby a spoluautor výzkumu, upozornil, že tyto firmy se doposud vyhýbaly jakékoli formě odpovědnosti. "Mohou si dovolit tyto klienty držet – i když přinášejí jen malou část příjmů – protože zatím nebyly nuceny čelit žádné formě veřejného postihu," uvedl.
Výzkumníci vytvořili rozsáhlou databázi veřejných a právních firem a jejich klientů na základě údajů zveřejněných do ledna 2024. U každé firmy odhadli příjem z fosilních klientů na základě střední hodnoty uvedených rozmezí.
Do seznamu však nebyly zahrnuty průmyslové skupiny zastupující širší odvětví fosilních paliv ani sekundární znečišťovatelé, jako jsou aerolinky či automobilky.
Podle novějších údajů z dubna 2025 některé společnosti své vazby na ropný průmysl dokonce posílily. Například Burson, Cohn & Wolfe obdržela mezi 600 000 až 699 999 eury od ExxonMobilu za lobbistické služby v oblasti environmentálních regulací.
Společnost FTI Consulting inkasovala od ConocoPhillips mezi 300 000 až 399 999 eury a od ExxonMobilu částku mezi 50 000 až 99 999 eury za rok 2023. Obě firmy přitom na svých webových stránkách veřejně deklarují závazky k podpoře udržitelného rozvoje.
Další zmiňovaná společnost, Nove, získala od ExxonMobilu a Equinoru v roce 2024 každá částku v rozmezí 100 000 až 199 999 eur. Na svých stránkách se chlubí tím, že pomohla klientovi prosadit výjimky z evropské regulace fluorovaných plynů.
Výzkum si klade za cíl upozornit na málo známé, ale klíčové "umožňovatele" znečištění, kteří poskytují služby fosilnímu průmyslu, aniž by čelili veřejné kritice. Podobné iniciativy v reklamním průmyslu, jako například hnutí Clean Creatives, již vedly k odmítnutí práce pro ropné společnosti více než 1 300 agenturami.
Výkonný ředitel Clean Creatives Duncan Meisel tvrdí, že ukončení spolupráce s fosilními klienty je pro veřejné aférní firmy i obchodně výhodné. Nejen že by tak mohly obhajovat zájmy všech svých klientů bez střetu zájmů, ale také by lépe přitahovaly mladé talenty, kteří vidí klimatickou krizi jako existenční hrozbu.
Fosilní společnosti sice mají vlastní interní lobbistické týmy a používají vlivné průmyslové asociace, ale Meisel upozorňuje, že oslabení veřejné podpory jim ztíží bránit klimatickým opatřením.
Podle něj se navíc snižuje prestiž práce pro ropný průmysl. "Klienti z oblasti fosilních paliv nezískávají ocenění, nejsou atraktivní v životopisech a nenabízejí dlouhodobou kariérní perspektivu," uvedl.
Některé firmy uvedené v analýze se ohradily proti zařazení mezi spolupracovníky fosilního průmyslu. Aula Europe například hájila svou spolupráci s firmou Neste, kterou označila za globálního lídra v oblasti obnovitelných řešení.
Podobně Must and Partners poukázala na to, že jejich klient A2A vyrábí již 50 % své elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Ostatní společnosti jmenované v analýze, jako Hill and Knowlton, Weber Shandwick, Rud Pedersen, FleishmanHillard a Eupportunity, na žádosti Guardianu o komentář nereagovaly.
Dieter Zinnbauer z The Good Lobby upozornil, že většina firem se ve svých prohlášeních soustředí na drobné environmentální aktivity, zatímco hlavní část jejich byznysu jde proti zásadní energetické transformaci.
„Recyklace tonerových kazet v kanceláři je sice hezká věc, ale pokud je hlavní náplní firmy pomáhat brzdit energetickou transformaci, má to mnohem větší dopad než jakákoli ekologická iniciativa na papíře,“ uzavřel.
Související

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
Aktuálně se děje
před 20 minutami

Pavel Novotný pozastavil členství v ODS. S okamžitou platností
před 55 minutami

Švédové i Švýcaři bez Hischiera si poradili s outsidery svých skupin
před 1 hodinou

Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
před 2 hodinami

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou
před 3 hodinami

Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
před 3 hodinami

Starostové nemění osvědčený tým. Rakušan zůstává předsedou hnutí
před 4 hodinami

Pravda o ruských požadavcích vyšla najevo. Trump se i tak opřel do Zelenského
před 5 hodinami

Smutný konec pátrání. Starostu z Domažlicka našli mrtvého
před 6 hodinami

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?
před 6 hodinami

Rusové zasáhli na Ukrajině autobus s civilisty. Devět mrtvých
před 7 hodinami

Podezření na ebolu v Česku. Američana převezli z Tábora do Prahy
před 9 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí
včera

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?
včera

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu
včera

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump
včera

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají
včera

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto
včera

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
včera

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
včera
Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.
Zdroj: Libor Novák