KOMENTÁŘ | Trump přinese americkému lidu zkázu. EU v čele nutně potřebuje silného politika

Jen několik týdnů po své inauguraci Donald Trump zradil všechny své spojence a ukázal světu, jak bezohledný ve skutečnosti je. Již dříve plivl na hroby mrtvých vojáků, ale teď zašel ještě dál – pokud bude nadále upřednostňovat Rusko, přivolá válku nejen na křehkou EU, ale i na vlastní Američany, které (údajně) tolik miluje.

Když Trump vstoupil do Bílého domu, zbytek světa – včetně jeho nejbližších spojenců – očekával všelicos. Ale to, co přišlo, překvapilo všechny, i ty největší pesimisty. Americký prezident bez váhání navázal kontakt s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Už jeho telefonát z minulého týdne naznačil, že Ukrajina je na vedlejší koleji a pro Trumpa zcela nepodstatná.

To, co ho skutečně zajímá, je ukrajinské území, respektive to, co si z něj může ukrojit pro sebe. To ilustruje jeho návrh, že výměnou za vzácné kovy v hodnotě 500 miliard dolarů nepřeruší americkou podporu bránící se zemi.

Američtí daňoví poplatníci se na nepřímé pomoci Ukrajině podílejí již několik let a nutno podotknout, že mnozí z nich ochotně a s pochopením. Nyní má Trump v úmyslu všechny tyto peníze vyhodit. Taková je realita. Podvedl americké daňové poplatníky výměnou za lepší vztahy s Ruskem? Zdá se, že ano.

Trump prodal mrtvé vojáky

Američané však nejsou jediní, koho Trump podvedl. Naprosto zradil důvěru evropských spojenců, z nichž někteří drží s Amerikou od první světové války. Nyní postavil na nohy celý evropský kontinent. Nejhorší je, že evropští lídři jsou vystresovaní, vyčerpaní válkou a – slabí.

Slabá Evropa je to, co znepokojovalo mnoho administrativ. Nikdy však nebyla špatným spojencem. Stíhačky z evropských zemí pomáhaly Spojeným státům, když se 11. září staly terčem útoku islamistických teroristů. Evropští vojáci umírali za americké občany v Afghánistánu, Iráku a Sýrii. Trump za pouhý měsíc ve funkci plivl na hroby těchto mrtvých bojovníků a vysmál se jejich rodinám.

Na jedné straně je pochopitelné, že Evropané potřebovali impuls, aby se zorganizovali a začali vystupovat jako dostatečně silná mocnost, která by dokázala Rusko odstrašit vlastní silou, aniž by potřebovala americkou pomoc. Na druhou stranu je těžké pochopit, proč bylo nutné vrazit Evropě nůž do zad, zatímco Kreml se směje, až se za břicho popadá.

Trumpovo chování svědčí o jednom: vždy ho zajímaly jen jeho volební preference a jeho zisky. Čím více mu pohladíte ego, tím lépe se k vám bude chovat. Ten chlap neví, co je to morálka, nezná základní pojmy mezinárodního práva a mezinárodních vztahů.

Jednání s Ruskem v Rijádu jsou toho důkazem. Jen se ukázalo, že to byl on, kdo přivedl Rusy k jednacímu stolu. Jeho mozek není schopen pobrat, že to je přesně ten okamžik, na který Rusové čekali: dostat se k jednacímu stolu, aniž by museli dělat jakékoliv kompromisy.

Evropa potřebuje silného politika v čele

Evropa potřebuje dostat do čela silného politika, přinejmenším během jednání o Ukrajině. Současný vládnoucí establishment, jako je Ursula von der Leyenová, na tak důležité úkoly nestačí. Jejím hlavním způsobem boje je „přísné odsouzení a nevýslovné znepokojení“.

EU však dělá stále stejnou chybu: stále jmenuje vedoucí představitele, kteří jsou velmi zdatnými byrokraty, ale neschopnými vyjednavači. Leyenová nedokáže vytvořit tlak na Rusko způsobem, který by Rusko pochopilo – tedy silou.

EU nyní potřebuje jestřába jako nikdy předtím, a to nejlépe východoevropského. Nikdy nebyly přístupy politiků, jako je Kaja Kallas nebo Donald Tusk, tak relevantní. Kallas od počátku ruské invaze varuje před tím, co by mohlo přijít, pokud Rusko na Ukrajině zvítězí. Tusk naopak dělá z Polska vojenskou velmoc, která by mohla konvenčně konkurovat Rusku sama o sobě.

Vzkaz Trumpovi a západní Evropě by měl být velmi hlasitý: důvěřujte Východoevropanům, oni vědí, co to znamená mít Rusko za souseda. Polsko, Ukrajina, pobaltské státy, Finsko. Všechny tyto země velmi dobře vědí, co to znamená být vystaven ruské agresi, a všechny velmi dobře vědí, jak se proti ní bránit.

Zlepšení vztahů s Ruskem? Má vysokou cenu

Americká administrativa přišla na to, že situace v Rijádu může být předzvěstí zlepšení vztahů s Ruskem. Bylo to ale všechno? Ne, nebylo. Šlo o moc, o to začít vyjednávat o míru bez jedné z válčících stran. O vyjednávání o míru s agresorem a nejšílenější prezidentskou administrativou v dějinách USA.

Trump se těšil, že bude světu teatrálně prezentovat pozoruhodné výsledky svých jednání s Ruskem, aniž by domyslel důsledky. Až je veřejnosti přednese se svou tradiční rétorikou „Amerika opět zvítězila“, Kreml se mu vysměje. Všichni Rusové se budou smát, zatímco budou vesele zbrojit a připravovat se – na Evropu.

A teď se podržte, milí Američané: až k tomu dojde, až Rusko půjde po Evropě, bude v Bílém domě někdo jiný, někdo rozumný, kdo pochopí význam spojenectví mezi Evropou a USA. A proto dojde k tomu, že Amerika bude ve válce. Vy budete ve válce taky a opět sníte, co Trump uvařil – ale Trump tu nebude, aby to odnesl.

To je přesně to, co má nejraději. Dělat rozhodnutí na úkor ostatních. Přitom chudák Joe Biden musel ve svém druhém funkčním období čelit důsledkům dohody o stažení vojsk z Afghánistánu – dohody, kterou Trump uzavřel s Tálibánem – ano, s tím Tálibánem.

Válka, která nás čeká, bude nejhorší v dějinách lidstva – nejen kvůli svému fyzickému rozsahu, ale především kvůli svému jadernému rozměru. Pokud se Západ a Rusko pustí do války, budou shozeny zbraně hromadného ničení, ať už proti jakýmkoli cílům. Rozhodně však zasáhne území nekonečných svobod a demokracie – území USA.

Evropa to měla čekat

Evropská „slabost“ se neobjevila z ničeho nic. Po druhé světové válce bylo jasné, že těmi hlavními soupeři budou Sovětský svaz a Spojené státy, a nutno podotknout, že Evropa si za posledních několik tisíciletí užila válčení dost.

Nastal čas pro skutečný a zasloužený mír. Evropa ho získala a udržela, často za velmi vysokou cenu. V podstatě se Evropa měla stát byrokratickým megaaparátem, který měl usmířit Francii a Německo a udržet kontinent v míru.

Mezitím však na Východě rostla jiná, mnohem horší hrozba. To se naplno projevilo v letech 2008 a 2014, kdy nástupce velkého SSSR, Rusko, napadlo Gruzii a následně Ukrajinu. Pozdě bylo už v roce 2008, natož v roce 2014, kdy se Putin rozhodl anektovat Krymský poloostrov.

Vytvoření Evropských společenství však do jisté míry znamenalo, že kontinent byl připraven na období míru. Přizpůsoboval tomu své potřeby a fungování. Tedy rozvoj hospodářství, volného trhu a celní unie, podporu kultury, vzdělávání a moderních technologií.

Když v roce 1992, necelý rok po rozpadu Sovětského svazu, vznikla prostřednictvím Maastrichtské smlouvy Evropská unie, zdálo se, že už nikdy žádná hrozba nevznikne. Rusko bylo slabé, velmi slabé, a snažilo se demokratizovat, i když svým vlastním bizarním způsobem.

Teprve na přelomu tisíciletí pomohl Putin, již jako předseda ruské vlády, zahájit brutální tažení v Čečensku. Události v Grozném i jinde měly jasně ukázat, čeho je tento muž schopen – a Evropa se měla skutečně začít připravovat. Ale – neudělala to – a jsme tam, kde jsme.

Komentář je dostupný i v anglickém jazyce.

Související

Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.
Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Více souvisejících

komentář Donald Trump USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) Ukrajina Rusko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

před 13 minutami

před 1 hodinou

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 5 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

Zemřel slavný americký herec Richard Chamberlain. Bylo mu 90 let

Z Hollywoodu přišla v neděli smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, jehož v 60. letech proslavila titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy