KOMENTÁŘ | Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Koalice Spolu si za poslední tři roky vládnutí vysloužila nemalou dávku kritiky. Nejčastěji jí byla vytýkána nedostatečná komunikace – oblast, kterou Fialův kabinet nezvládal, a premiér sám kvůli tomu místy působil jako méně přesvědčivý lídr než například Andrej Babiš.

Petr Fiala přišel do politiky z akademického prostředí. Disponuje mimořádně hlubokým přehledem o reáliích Evropské unie i české politické scény a studenti politologie jeho práce často studují jako povinnou literaturu. Spolu s dalšími odborníky z Masarykovy univerzity se podílel na tvorbě klíčových děl, která zásadně ovlivnila obory politologie, mezinárodních vztahů i evropských studií.

Není fér tvrdit, že Fiala jako lídr „nestál za nic“. Ve skutečnosti učinil řadu důležitých kroků – jako jeden z prvních evropských státníků navštívil Ukrajinu krátce po ruské invazi. Jak s oblibou říkává, „vyslalo to jasný signál“ – evropským spojencům, bránícím se Ukrajincům, i samotnému Rusku. Česká republika tehdy zaujala klíčové místo v mezinárodním dění, a od té doby její význam v očích světa vůbec neklesl.

Jenže doba se mění – a s ní i geopolitická realita, domácí politická situace i ekonomika. Současný svět je nemilosrdný a Česká republika by v čele možná potřebovala spíše jestřába než profesora. Čelíme nejen hrozbě z Moskvy, ale i nejistotě ve vztazích se Spojenými státy, kde se k moci znovu dostal Donald Trump a zpochybňuje dlouhodobé spojenecké závazky Washingtonu vůči Evropě. V takové situaci se může zrodit zcela nové, zřejmě ad hoc bezpečnostní uskupení – založené především na evropské spolupráci a podpoře ze strany Kanady.

Nabízí se otázka, zda Česká republika nepotřebuje zcela nového lídra. Nejde přitom o prezidenta Petra Pavla – ten svou roli zastává s rozvahou a v souladu s národními, zejména bezpečnostními zájmy. V sázce je post předsedy vlády – tedy skutečně nejmocnější funkce v zemi.

Jména jako Fiala a Babiš dominují politické scéně už léta. Ačkoli oba zemi provedli složitými obdobími, jejich čas se možná naplnil. V kontextu budoucích výzev se zdá, že jejich „životopisy“ postrádají klíčovou zkušenost – schopnost vést v novém světovém pořádku, který bude mnohem tvrdší, méně předvídatelný a podstatně nebezpečnější.

Kdo by tím novým lídrem měl být? Těžká otázka, na kterou zatím nikdo neumí dát jasnou odpověď. Žádné konkrétní jméno momentálně nevyčnívá natolik, aby si řeklo o pozornost celé země. A přitom je zjevné, že bychom ho brzy potřebovali – někoho, kdo chápe, že svět se změnil, a že dnes už nejde jen o vnitropolitické šarvátky, ale o to, kam jako země patříme a jak si uchránit vlastní bezpečí.

I když jasný favorit chybí, pár jmen se přece jen nabízí. Třeba ministr zahraničí Jan Lipavský – mladší, ale čitelný, s jasným postojem vůči Rusku a srozumitelným směřováním na Západ. Nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil, který sice není žádný showman, ale když bylo potřeba udělat odvážné gesto, třeba v případě Tchaj-wanu, nezaváhal. A pak Vít Rakušan, který je sice momentálně pod tlakem, ale pokud jde o bezpečnost, dezinformace a odolnost státu, patří mezi ty, kteří se nebojí říkat věci naplno.

Vedle nich ale stojí i lidé, kteří možná nepůsobí tak uhlazeně, ale zato působí opravdově. Třeba Pavel Fischer – senátor, diplomat, člověk s hlubokou zkušeností z okolí Václava Havla. Umí mluvit přímo, bez zbytečného patosu, a jeho postoje vůči Rusku i orientace na Západ jsou dlouhodobě jasné.

Podobně Pavel Žáček z ODS. Historik, který se roky věnuje bezpečnostním otázkám a boji proti proruským vlivům. Není to člověk do billboardů, ale má pevný postoj a v krizových tématech mluví věcně a bez zbytečného mlžení.

A pak tu máme úplně jiný kalibr – Pavla Novotného. Starosta, který vzbuzuje emoce, ale nikdo mu nemůže upřít odvahu, tah na branku a totální odpor vůči čemukoli, co zavání diktátem z Moskvy. Je to prostě hlas, který se nedá přeslechnout – a to je někdy víc než stokrát opakovaná diplomacie.

Dalším, kdo stojí za zmínku, je europoslanec Tomáš Zdechovský. Mluví natvrdo, občas až ostře, ale není pochyb o tom, kde stojí. Bezpečnost, migrace, obrana Západu – to jsou jeho hlavní témata, a pro řadu lidí představuje hlas, kterému věří víc než „těm nahoře“.

A nakonec i člověk mimo politiku – Šimon Pánek. Dlouholetý šéf Člověka v tísni, muž, který pomáhal v krizových zónách světa, ještě než to bylo v módě. Umí jednat v terénu, rozhodovat pod tlakem a jeho hodnoty jsou srozumitelné a pevné. Kdyby někdy do politiky vstoupil, měl by hned od začátku slušný náskok.

Možná právě teď přichází čas, kdy lidé přestanou hledat ideální vizáž a začnou se víc dívat na charakter. Na to, kdo něco vydrží, ví, co chce, a přitom neztratil kontakt s obyčejným životem. Protože v dnešním světě, jaký se kolem nás rýsuje, už nestačí být jen uhlazený řečník v dobře padnoucím saku.

Související

Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.
Kontroverzní kampaň hnutí ANO Komentář

Ubohost politických stran dosahuje nové úrovně. Už se ani nedozvíme, kdo je nejhorší premiér

​Nedávné kampaně hnutí ANO a koalice SPOLU odhalují znepokojivý trend v české politické kultuře, kde se místo věcné debaty uchylují hlavní politické síly k osobním útokům a zjednodušeným sdělením.​ V době, kdy by politické strany měly občanům přinášet vize, naději a konkrétní řešení pro budoucnost, se v české politice stále více setkáváme s ubohým titulováním a levnými útoky. Kampaňové strategie, které jsme viděli v poslední době, nejsou nic jiného než pokusem odvést pozornost od skutečných problémů – místo aby se politiky snažily navrhnout konkrétní reformy a předložit konstruktivní alternativy, upřednostňují osobní osočování a provokativní slogany.

Více souvisejících

komentář Andrej Babiš Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

včera

včera

včera

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

včera

včera

včera

včera

včera

Chladné počasí dorazilo. Může napadnout až 15 centimetrů sněhu

V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy