Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.
Koalice Spolu si za poslední tři roky vládnutí vysloužila nemalou dávku kritiky. Nejčastěji jí byla vytýkána nedostatečná komunikace – oblast, kterou Fialův kabinet nezvládal, a premiér sám kvůli tomu místy působil jako méně přesvědčivý lídr než například Andrej Babiš.
Petr Fiala přišel do politiky z akademického prostředí. Disponuje mimořádně hlubokým přehledem o reáliích Evropské unie i české politické scény a studenti politologie jeho práce často studují jako povinnou literaturu. Spolu s dalšími odborníky z Masarykovy univerzity se podílel na tvorbě klíčových děl, která zásadně ovlivnila obory politologie, mezinárodních vztahů i evropských studií.
Není fér tvrdit, že Fiala jako lídr „nestál za nic“. Ve skutečnosti učinil řadu důležitých kroků – jako jeden z prvních evropských státníků navštívil Ukrajinu krátce po ruské invazi. Jak s oblibou říkává, „vyslalo to jasný signál“ – evropským spojencům, bránícím se Ukrajincům, i samotnému Rusku. Česká republika tehdy zaujala klíčové místo v mezinárodním dění, a od té doby její význam v očích světa vůbec neklesl.
Jenže doba se mění – a s ní i geopolitická realita, domácí politická situace i ekonomika. Současný svět je nemilosrdný a Česká republika by v čele možná potřebovala spíše jestřába než profesora. Čelíme nejen hrozbě z Moskvy, ale i nejistotě ve vztazích se Spojenými státy, kde se k moci znovu dostal Donald Trump a zpochybňuje dlouhodobé spojenecké závazky Washingtonu vůči Evropě. V takové situaci se může zrodit zcela nové, zřejmě ad hoc bezpečnostní uskupení – založené především na evropské spolupráci a podpoře ze strany Kanady.
Nabízí se otázka, zda Česká republika nepotřebuje zcela nového lídra. Nejde přitom o prezidenta Petra Pavla – ten svou roli zastává s rozvahou a v souladu s národními, zejména bezpečnostními zájmy. V sázce je post předsedy vlády – tedy skutečně nejmocnější funkce v zemi.
Jména jako Fiala a Babiš dominují politické scéně už léta. Ačkoli oba zemi provedli složitými obdobími, jejich čas se možná naplnil. V kontextu budoucích výzev se zdá, že jejich „životopisy“ postrádají klíčovou zkušenost – schopnost vést v novém světovém pořádku, který bude mnohem tvrdší, méně předvídatelný a podstatně nebezpečnější.
Kdo by tím novým lídrem měl být? Těžká otázka, na kterou zatím nikdo neumí dát jasnou odpověď. Žádné konkrétní jméno momentálně nevyčnívá natolik, aby si řeklo o pozornost celé země. A přitom je zjevné, že bychom ho brzy potřebovali – někoho, kdo chápe, že svět se změnil, a že dnes už nejde jen o vnitropolitické šarvátky, ale o to, kam jako země patříme a jak si uchránit vlastní bezpečí.
I když jasný favorit chybí, pár jmen se přece jen nabízí. Třeba ministr zahraničí Jan Lipavský – mladší, ale čitelný, s jasným postojem vůči Rusku a srozumitelným směřováním na Západ. Nebo předseda Senátu Miloš Vystrčil, který sice není žádný showman, ale když bylo potřeba udělat odvážné gesto, třeba v případě Tchaj-wanu, nezaváhal. A pak Vít Rakušan, který je sice momentálně pod tlakem, ale pokud jde o bezpečnost, dezinformace a odolnost státu, patří mezi ty, kteří se nebojí říkat věci naplno.
Vedle nich ale stojí i lidé, kteří možná nepůsobí tak uhlazeně, ale zato působí opravdově. Třeba Pavel Fischer – senátor, diplomat, člověk s hlubokou zkušeností z okolí Václava Havla. Umí mluvit přímo, bez zbytečného patosu, a jeho postoje vůči Rusku i orientace na Západ jsou dlouhodobě jasné.
Podobně Pavel Žáček z ODS. Historik, který se roky věnuje bezpečnostním otázkám a boji proti proruským vlivům. Není to člověk do billboardů, ale má pevný postoj a v krizových tématech mluví věcně a bez zbytečného mlžení.
A pak tu máme úplně jiný kalibr – Pavla Novotného. Starosta, který vzbuzuje emoce, ale nikdo mu nemůže upřít odvahu, tah na branku a totální odpor vůči čemukoli, co zavání diktátem z Moskvy. Je to prostě hlas, který se nedá přeslechnout – a to je někdy víc než stokrát opakovaná diplomacie.
Dalším, kdo stojí za zmínku, je europoslanec Tomáš Zdechovský. Mluví natvrdo, občas až ostře, ale není pochyb o tom, kde stojí. Bezpečnost, migrace, obrana Západu – to jsou jeho hlavní témata, a pro řadu lidí představuje hlas, kterému věří víc než „těm nahoře“.
A nakonec i člověk mimo politiku – Šimon Pánek. Dlouholetý šéf Člověka v tísni, muž, který pomáhal v krizových zónách světa, ještě než to bylo v módě. Umí jednat v terénu, rozhodovat pod tlakem a jeho hodnoty jsou srozumitelné a pevné. Kdyby někdy do politiky vstoupil, měl by hned od začátku slušný náskok.
Možná právě teď přichází čas, kdy lidé přestanou hledat ideální vizáž a začnou se víc dívat na charakter. Na to, kdo něco vydrží, ví, co chce, a přitom neztratil kontakt s obyčejným životem. Protože v dnešním světě, jaký se kolem nás rýsuje, už nestačí být jen uhlazený řečník v dobře padnoucím saku.
Související

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje
komentář , Andrej Babiš , Petr Fiala (ODS)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
včera

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
včera

Ceny benzinu a nafty klesly nejníže za poslední měsíce. Trend se ale změní
včera

Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
včera

Sejdu se s šéfredaktorem The Atlantic, vymysleli si podvod i aféru SignalGate, prohlásil Trump
včera

OBRAZEM: Lidé se naposledy rozloučili s Jaromírem Štětinou. Na pohřeb dorazili Kalousek, Černochová i Pánek
včera

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz
včera

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
včera

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?
včera

Je to trochu jinak, než předpokládali. Meteorologové upřesnili bouřkovou výstrahu
včera

Vatikán kvůli masivnímu zájmu mění pravidla za chodu. S papežem se loučí desetitisíce lidí
včera

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?
včera

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
včera

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde
včera

Políček Trumpovi: Québec se chtěl odtrhnout, kvůli Trumpovi raději zůstane součást Kanady
včera

Klíčovou stanici metra uzavřela voda. Cestující musí přestupovat jinde
včera

Musk v Trumpově vládě končí. Vrací se do značně poškozené Tesly
včera

Zelenskyj po brutálním nočním útoku Ruska ukončil návštěvu Jižní Afriky
včera

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil
včera
Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat
Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.
Zdroj: Jakub Jurek