S blížícím se 2. dubnem, kdy Donald Trump plánuje oznámit „reciproční“ cla na obchodní partnery Spojených států, roste v Pekingu napětí. Otázkou podle CNN zůstává, zda tento den znamená zásadní eskalaci rozbíhající se obchodní války mezi Čínou a USA.
Zatímco americký prezident dlouhodobě kritizuje obchodní deficit mezi oběma zeměmi a během své kampaně hrozil uvalením cel až ve výši 60 % na veškeré čínské zboží, v posledních dnech naznačil možnou úlevu. Tarify na čínský dovoz by mohl snížit v rámci širší dohody o prodeji čínské sociální sítě TikTok.
Trump v neděli na palubě Air Force One znovu potvrdil svůj záměr uzavřít dohodu o TikToku ještě před sobotní lhůtou. Přestože jeho vláda zpřísnila kontroly čínského přístupu k americkým technologiím a prosazuje přísnější investiční opatření, Trump stále tvrdí, že má s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem „skvělé vztahy“.
Čína není jedinou zemí, která čelí Trumpovým nevyzpytatelným rozhodnutím. Americký prezident se často spoléhá na taktiku nepředvídatelnosti, kterou používá ve vyjednáváních s obchodními partnery po celém světě. To se odrazilo i na asijských burzách, které v pondělí zaznamenaly pokles kvůli obavám z dopadů nových tarifů. Nejvíce postiženy byly japonské a jihokorejské akcie, zejména automobilový průmysl, který se minulý týden ocitl v hledáčku Trumpových opatření.
Pro Čínu, která je nejen největší ekonomickou konkurencí USA, ale i geopolitickým rivalem, má vztah s Washingtonem zásadní globální dopady. Pokud by došlo k tzv. ekonomickému „rozvodu“ obou velmocí, mohlo by to narušit globální dodavatelské řetězce a negativně ovlivnit hospodářství obou zemí. Na druhou stranu existuje i možnost, že se obě mocnosti pokusí najít nový způsob vzájemné koexistence v globální ekonomice.
„Jsme na křižovatce,“ uvedl Scott Kennedy, analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ve Washingtonu. „Buď vyjednávání povedou ke zmírnění hrozeb a stabilizaci vztahů, nebo se tarify vyšplhají na extrémní úroveň a investice mezi oběma zeměmi prudce klesnou.“
Čína dává jasně najevo, že upřednostňuje dialog, ale je připravena na odvetu. „Spojené státy by se měly co nejdříve vrátit k cestě dialogu a spolupráce,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. „Pokud však USA chtějí válku – ať už celní, obchodní nebo jinou – jsme připraveni bojovat až do konce.“
Během jednání mezi americkým obchodním zástupcem Jamiesonem Greerem a čínským vicepremiérem Che Li-fengem minulý týden vyjádřil čínský představitel „vážné obavy“ ohledně stávajících i plánovaných amerických tarifů.
Zatímco americká strana jednání označila za úvodní schůzku, čínská státní média informovala o ostřejším vzkazu Pekingu: „Pokud USA trvají na poškozování čínských zájmů, Čína rozhodně protiútočí.“
Čína už v reakci na první dvě vlny Trumpových cel zavedla vlastní opatření a nyní posiluje legislativní rámec pro další odvetné kroky. Minulý týden čínský premiér Li Čchiang podepsal nařízení, které posiluje pravomoci Pekingu v oblasti protiopatření vůči zemím, jež podle Číny „diskriminují“ její firmy či jednotlivce.
Peking také rozšířil svůj arzenál obchodních nástrojů – už dříve zpřísnil vývoz kritických surovin, jako jsou gallium, germanium a antimon, které mají strategické využití, včetně vojenského sektoru.
Podle expertů tentokrát Čína jedná strategičtěji než během první Trumpovy obchodní války. Místo okamžitého zavedení vysokých cel na americké zboží, jak tomu bylo dříve, se snaží získat prostor pro vyjednávání a zabránit dalšímu vyhrocení konfliktu.
Peking se také snaží využít nejistoty kolem Trumpovy politiky k tomu, aby se profiloval jako stabilní ekonomický partner pro ostatní země. Na nedávném setkání s globálními byznysmeny prezident Si Ťin-pching zdůraznil: „Rozpojování a narušování dodavatelských řetězců škodí všem a nikam nevede.“
Obě strany mají zájem na dosažení dohody, otázkou však zůstává, zda dokážou najít společnou řeč. Americká strana už naznačila, že podmínkou pro další jednání může být zastavení dodávek fentanylových prekurzorů do USA, což Peking ostře odmítá jako neopodstatněné obvinění.
Podle analytiků Trump pravděpodobně bude chtít vyvinout maximální tlak, než se pustí do vyjednávání. Čína naopak preferuje „balíčkovou dohodu“ pokrývající více témat najednou, ale nebude ochotna ustoupit jednostranně.
Na stole jsou různá možná vyjednávací témata – od zvýšeného čínského dovozu amerického zboží přes úpravy exportních omezení až po otázky technologické spolupráce. Z čínské strany by mohlo jít o požadavky na zmírnění amerických restrikcí v oblasti technologií nebo snížení vojenské podpory Tchaj-wanu.
Zda nakonec dojde k velké dohodě, zůstává nejasné. „Teoreticky může Trump považovat celé cvičení za úspěch, pokud zavede vysoká cla, aniž by uzavřel jakoukoli dohodu,“ uvedl bývalý diplomat Kurt Tong. Stejně tak si ale čínský prezident Si Ťin-pching může upevnit svou pozici, pokud bude Peking na americká opatření odpovídat krok za krokem.
Obě země tedy stojí před klíčovým rozhodnutím – zda se vydají cestou kompromisu, nebo eskalace, která by mohla zásadně změnit globální ekonomický řád.
Související

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu
Čína , Donald Trump , clo , USA (Spojené státy americké) , dovoz a vývoz
Aktuálně se děje
před 51 minutami

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
před 1 hodinou

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
před 1 hodinou

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
před 2 hodinami

Musk v Trumpově administrativě skončí. Bílý dům se bojí, co bude pak
před 2 hodinami

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese
před 3 hodinami

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod
před 3 hodinami

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy
před 4 hodinami

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti
před 4 hodinami

Trump měl pravdu. Nikdo nezapomene na den, kdy vyhlásil obchodní válku. Za rukojmí si vzal Američany
před 4 hodinami

Rozloučení s Aloisem Švehlíkem přichystá Národní divadlo. Bude i pro veřejnost
před 4 hodinami

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům
před 5 hodinami

Tvrdá rána ekonomice. Svět reaguje na Trumpova cla, EU chystá protiúder
před 6 hodinami

Počasí si bude žádat výstrahu, avizují meteorologové z ČHMÚ
včera

Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Aktualizováno včera

10 % minimum, 20 % na EU. USA zavedou reciproční cla a 25% cla na automobily, oznámil Trump
včera

Trump je opět úplně mimo. Kanada na mléčné výrobky z USA nikdy neuvalila 300% cla
včera

Radikální řešení medvědího problému. Slovensko chystá odstřel stovek šelem
včera

PLAY OFF EXTRALIGY 2025: Sparta srovnává stav s Kometou, Kořenář má na kontě nulu
včera

Dramatická změna počasí. Teploty klesnou až o 15 stupňů, varuje ČHMÚ
včera
Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou
Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.
Zdroj: Jan Hrabě