
Televizní konfrontace, kterou sledoval celý svět, otřásla před několika týdny evropským bezpečnostním uspořádáním. Donald Trump veřejně zpražil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě a vyslal Evropě jasný signál: už nemůže spoléhat na Spojené státy jako na hlavního garanta své bezpečnosti.
Tento moment byl podle CNN pro mnohé v Evropě bleskem z čistého nebe. Možná i díky němu si kontinent konečně uvědomil naléhavou potřebu investovat do vlastní obrany. „Je to, jako kdyby Roosevelt přivítal Churchilla v Bílém domě a začal ho šikanovat,“ komentoval situaci europoslanec Raphaël Glucksmann.
Napětí mezi Evropou a Washingtonem ještě více eskalovalo poté, co americký ministr obrany Pete Hegseth označil evropské spojence v neveřejné konverzaci s kolegy za „ubohé“ a obvinil je z „parazitování“ na americké obraně. Když se tento výrok dostal na veřejnost, v Evropě padlo několik zásadních rozhodnutí, která by byla ještě před pár týdny nemyslitelná.
Nejvýraznější posun nastal v Německu, kde parlament schválil zrušení tzv. dluhové brzdy – ústavního omezení státního zadlužení. Tento krok otevírá cestu k výraznému navýšení vojenských výdajů, které by mohly dosáhnout až 600 miliard eur (652 miliard dolarů) v příštím desetiletí.
„Tohle je naprostá změna hry,“ komentuje rozhodnutí Piotr Buras z Evropské rady pro zahraniční vztahy. Připomíná, že právě Německo bylo dlouhodobě považováno za brzdu obranných investic v Evropě. Přestože kancléř Olaf Scholz už v roce 2022 označil ruskou invazi na Ukrajinu za „Zeitenwende“ – bod zlomu – skutečně zásadní opatření přicházejí až teď.
„Teprve Trumpův šok přiměl Němce k opravdu zásadnímu rozhodnutí,“ dodává Buras.
Změny se neomezují jen na finance. Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno naznačil, že by Francie mohla rozšířit ochranu svého jaderného arzenálu na evropské spojence. Jeho návrh následoval po výzvě německého kancléře Friedricha Merze k jednáním o rozšíření jaderné ochrany s Francií a Velkou Británií. Polský premiér Donald Tusk dokonce naznačil, že by Polsko mělo zvážit získání vlastních jaderných zbraní.
Další velkou změnou je návrat minových polí. Polsko a pobaltské státy – všechny sousedící s Ruskem – odstoupily od Ottawské úmluvy o zákazu nášlapných min z roku 1997. Litva již oznámila nákup 85 000 min, zatímco Polsko plánuje výrobu až milionu těchto zbraní. Litva navíc jako první signatář v historii odstoupila od smlouvy o zákazu kazetové munice.
Na kontinentu se rovněž vrací povinná vojenská služba. Dánsko se rozhodlo rozšířit brannou povinnost i na ženy a zároveň snížit zdravotní požadavky pro odvod. Polsko plánuje zavést vojenský výcvik pro všechny dospělé muže.
I neutrální státy přehodnocují svůj postoj. Irsko, které se tradičně zaměřovalo na mírové mise, předložilo návrh zákona umožňující nasazení armády bez souhlasu OSN – což by mohlo obejít případné ruské či americké veto.
Probíhá i debata o tom, odkud budou evropské země získávat svou výzbroj. Několik států se začalo ptát, zda je vhodné investovat do amerických letounů F-35, jejichž nákup plánovalo několik evropských armád. Portugalský ministr obrany Nuno Melo uvedl, že Lisabon přehodnocuje plány na pořízení těchto letounů ve prospěch evropských alternativ, a to kvůli obavám z americké kontroly nad dodávkami náhradních dílů.
Poprvé se tak na vysoké úrovni veřejně zpochybňuje dominance americké technologie v evropské obraně.
Přestože Evropa nyní vypadá jednotnější než dříve, rozpory mezi členskými státy přetrvávají. Když předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen představila plán „ReArm Europe“ na miliardové investice do obrany, Španělsko a Itálie se postavily proti. Plán byl následně přejmenován na „Readiness 2030“ – což signalizuje, že v některých zemích stále převládá zdrženlivost.
Italská premiérka Giorgia Meloni zároveň vyloučila účast italských jednotek na případné evropské mírové misi na Ukrajině.
Španělský premiér Pedro Sánchez otevřeně prohlásil, že „naše hrozba není ruská invaze přes Pyreneje“ a vyzval Brusel, aby více zohlednil bezpečnostní výzvy v jižním Středomoří. To vyvolalo ostrou reakci litevských představitelů, kteří varují, že ruská hrozba je východní Evropě stále přímou realitou.
Změna přístupu k obraně je nepopiratelná, ale jak upozorňuje Piotr Buras, skutečná evropská jednota bude vždy iluzí. „Důležité je, co udělají klíčové státy – Německo, Francie, Velká Británie a Polsko,“ říká.
„Můžeme být opatrně optimističtí, ale zatím jsme se jen probudili. Teď se ještě musíme obléknout.“
Související

Nervozita stoupá. Podle ekonomů může Trump odpálit největší eskalaci za sto let. Hrozí katastrofa, varují prodejci

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině
Donald Trump , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou
před 1 hodinou

Další problém pro Feriho. Policie ho po zásahu Ústavního soudu znovu obvinila
před 2 hodinami

220 let od narození Hanse Christiana Andersena. Život jako z pohádky neměl
před 3 hodinami

Nehoda vlaku ochromila provoz v Ostravě. Výše škody jde do milionů korun
před 3 hodinami

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami
před 4 hodinami

Nervozita stoupá. Podle ekonomů může Trump odpálit největší eskalaci za sto let. Hrozí katastrofa, varují prodejci
před 4 hodinami

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře
před 5 hodinami

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv
před 6 hodinami

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření
před 7 hodinami

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině
před 8 hodinami

Jak svět zareaguje na Den osvobození? Nezačali jsme si, ale bránit se budeme, zní od lídrů
před 10 hodinami

Přízrak covidu je zpět. Úřady zavádí opatření proti slintavce a kulhavce
před 10 hodinami

Izrael oznámil rozšíření vojenské operace v Gaze, nařídil evakuaci civilistů
před 10 hodinami

Svět čeká na Trumpovo oznámení cel. Bílý dům oznámil, v kolik hodin k němu dojde
před 11 hodinami

Rusko poprvé přiznalo, že jednání jsou na mrtvém bodě. Už mě frustrují obě strany, stěžuje si Trump
před 12 hodinami

Konec ekonomické globalizace. Trump dnes může změnit způsob, jakým funguje světový obchod
před 12 hodinami

Zemřel populární herec Alois Švehlík
před 12 hodinami

Trumpův „Den osvobození“ je tady. Co přinesou nová cla a jaké otázky si klade celý svět?
před 12 hodinami

Zemřel slavný americký herec Val Kilmer
před 13 hodinami
Výhled počasí na duben. Zopakuje se trend z posledních let
V úterý začal letošní duben, kterému se s pomocí modelů podívali na zoubek i meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle jejich slov se máme připravit na to, že většina měsíce přinese chladnější počasí, než bývá touto roční dobou zvykem.
Zdroj: Jan Hrabě