CNN: Evropa se konečně probrala. Po hádce Zelenského s Trumpem jí došlo, že se pravidla změnila

Televizní konfrontace, kterou sledoval celý svět, otřásla před několika týdny evropským bezpečnostním uspořádáním. Donald Trump veřejně zpražil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Bílém domě a vyslal Evropě jasný signál: už nemůže spoléhat na Spojené státy jako na hlavního garanta své bezpečnosti.

Tento moment byl podle CNN pro mnohé v Evropě bleskem z čistého nebe. Možná i díky němu si kontinent konečně uvědomil naléhavou potřebu investovat do vlastní obrany. „Je to, jako kdyby Roosevelt přivítal Churchilla v Bílém domě a začal ho šikanovat,“ komentoval situaci europoslanec Raphaël Glucksmann.

Napětí mezi Evropou a Washingtonem ještě více eskalovalo poté, co americký ministr obrany Pete Hegseth označil evropské spojence v neveřejné konverzaci s kolegy za „ubohé“ a obvinil je z „parazitování“ na americké obraně. Když se tento výrok dostal na veřejnost, v Evropě padlo několik zásadních rozhodnutí, která by byla ještě před pár týdny nemyslitelná.

Nejvýraznější posun nastal v Německu, kde parlament schválil zrušení tzv. dluhové brzdy – ústavního omezení státního zadlužení. Tento krok otevírá cestu k výraznému navýšení vojenských výdajů, které by mohly dosáhnout až 600 miliard eur (652 miliard dolarů) v příštím desetiletí.

„Tohle je naprostá změna hry,“ komentuje rozhodnutí Piotr Buras z Evropské rady pro zahraniční vztahy. Připomíná, že právě Německo bylo dlouhodobě považováno za brzdu obranných investic v Evropě. Přestože kancléř Olaf Scholz už v roce 2022 označil ruskou invazi na Ukrajinu za „Zeitenwende“ – bod zlomu – skutečně zásadní opatření přicházejí až teď.

„Teprve Trumpův šok přiměl Němce k opravdu zásadnímu rozhodnutí,“ dodává Buras.

Změny se neomezují jen na finance. Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno naznačil, že by Francie mohla rozšířit ochranu svého jaderného arzenálu na evropské spojence. Jeho návrh následoval po výzvě německého kancléře Friedricha Merze k jednáním o rozšíření jaderné ochrany s Francií a Velkou Británií. Polský premiér Donald Tusk dokonce naznačil, že by Polsko mělo zvážit získání vlastních jaderných zbraní.

Další velkou změnou je návrat minových polí. Polsko a pobaltské státy – všechny sousedící s Ruskem – odstoupily od Ottawské úmluvy o zákazu nášlapných min z roku 1997. Litva již oznámila nákup 85 000 min, zatímco Polsko plánuje výrobu až milionu těchto zbraní. Litva navíc jako první signatář v historii odstoupila od smlouvy o zákazu kazetové munice.

Na kontinentu se rovněž vrací povinná vojenská služba. Dánsko se rozhodlo rozšířit brannou povinnost i na ženy a zároveň snížit zdravotní požadavky pro odvod. Polsko plánuje zavést vojenský výcvik pro všechny dospělé muže.

I neutrální státy přehodnocují svůj postoj. Irsko, které se tradičně zaměřovalo na mírové mise, předložilo návrh zákona umožňující nasazení armády bez souhlasu OSN – což by mohlo obejít případné ruské či americké veto.

Probíhá i debata o tom, odkud budou evropské země získávat svou výzbroj. Několik států se začalo ptát, zda je vhodné investovat do amerických letounů F-35, jejichž nákup plánovalo několik evropských armád. Portugalský ministr obrany Nuno Melo uvedl, že Lisabon přehodnocuje plány na pořízení těchto letounů ve prospěch evropských alternativ, a to kvůli obavám z americké kontroly nad dodávkami náhradních dílů.

Poprvé se tak na vysoké úrovni veřejně zpochybňuje dominance americké technologie v evropské obraně.

Přestože Evropa nyní vypadá jednotnější než dříve, rozpory mezi členskými státy přetrvávají. Když předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen představila plán „ReArm Europe“ na miliardové investice do obrany, Španělsko a Itálie se postavily proti. Plán byl následně přejmenován na „Readiness 2030“ – což signalizuje, že v některých zemích stále převládá zdrženlivost.

Italská premiérka Giorgia Meloni zároveň vyloučila účast italských jednotek na případné evropské mírové misi na Ukrajině.

Španělský premiér Pedro Sánchez otevřeně prohlásil, že „naše hrozba není ruská invaze přes Pyreneje“ a vyzval Brusel, aby více zohlednil bezpečnostní výzvy v jižním Středomoří. To vyvolalo ostrou reakci litevských představitelů, kteří varují, že ruská hrozba je východní Evropě stále přímou realitou.

Změna přístupu k obraně je nepopiratelná, ale jak upozorňuje Piotr Buras, skutečná evropská jednota bude vždy iluzí. „Důležité je, co udělají klíčové státy – Německo, Francie, Velká Británie a Polsko,“ říká.

„Můžeme být opatrně optimističtí, ale zatím jsme se jen probudili. Teď se ještě musíme obléknout.“ 

Související

Donald Trump

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil „velký pokrok“ v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, která se konají ve švýcarské Ženevě. Podle jeho slov obě největší světové ekonomiky dosáhly „úplného resetu“ po týdnech narůstajícího napětí a vzájemného zvyšování cel.
Donald Trump

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko

Prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že Spojené státy budou nadále spolupracovat „s oběma stranami“ ve snaze ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Prohlášení zveřejnil na své sociální síti Truth Social krátce poté, co Kyjev společně s evropskými partnery navrhl 30denní bezpodmínečné příměří, které by mělo začít 12. května.

Více souvisejících

Donald Trump Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

MS v hokeji

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól

Polední menu nedělního programu hokejového světového šampionátu nabídlo duely, ve kterém se objevili nováčci letošního turnaje. Zatímco v rámci skupiny A se představili Slovinci, jejichž druhým soupeřem byli Slováci, ve skupině B se zase ukázali Maďaři, kteří měli nejtěžšího soupeře ze skupiny, tedy Američany. V obou případech tito outsideři své role potvrdili. Slovinci však oproti Maďarům, kteří s ne zrovna na sto procent hrajícími Američany prohráli 0:6, dokázali ve druhé polovině zápasu se Slováky duel alespoň trochu zdramatizovat, když Drozg snížil na 1:3. Tímto výsledkem ale nakonec zápas skončil a Slováci se tak dočkali první výhry na turnaji.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli označil nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímé mírové rozhovory za „pozitivní signál“, avšak zdůraznil, že jednání budou možná pouze v případě, že Rusko nejprve přijme 30denní příměří. Jde o první případ od začátku invaze v únoru 2022, kdy Moskva veřejně naznačila ochotu jednat bez podmínek.

před 3 hodinami

Donald Trump

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil „velký pokrok“ v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, která se konají ve švýcarské Ženevě. Podle jeho slov obě největší světové ekonomiky dosáhly „úplného resetu“ po týdnech narůstajícího napětí a vzájemného zvyšování cel.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum

Podpora opozičního hnutí ANO Andreje Babiše dál oslabuje. V aktuálním květnovém volebním modelu agentury STEM pro CNN Prima NEWS získalo 30,7 procenta, což znamená další pokles – tentokrát o 0,8 procentního bodu oproti předchozímu průzkumu. Hnutí by podle přepočtu obsadilo ve Sněmovně 76 křesel.

před 5 hodinami

Brankář dánského celku

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině

Poté, co Švýcaři v úvodním zápase s Českem po divokém průběhu nakonec prohráli až v prodloužení 4:5, dostali hned druhý den na to možnost reparátu a to proti domácím Dánům. Ovšem ani proti nim to neměli reprezentanti země helvetského kříže zpočátku jednoduché. Stejně jako v pátek, tak i tentokrát otevřeli skóre zápasu, Dánům se ale ve druhé třetině povedlo stav otočit, avšak ještě ve stejné části hry ho zase ve svůj prospěch otočili Švýcaři. Nakonec si vedení pohlídali a ještě ho navýšili na konečných 5:2. Francouzům v zápase skupiny A se dařilo hrát s Lotyši vyrovnaný souboj první dvě třetiny, až v té třetí pobaltský tým vše nasměroval k vítězství 4:1.

před 5 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko

Už v pátek večer dorazila do dějiště hokejového světového šampionátu přicestovala i výstroj reprezentačního útočníka Martina Nečase, bez které tak nemohl nastoupit už v pátek proti Švýcarsku. Nyní to vypadá, že v neděli večer by už ale mohl být spatřen na ledě v zápase proti Norsku (v neděli ve 20:20 středoevropského času). S největší pravděpodobností v něm nastoupí v útočné formaci po boku Michaela Špačka a Filipa Zadiny, přičemž by tak šlo pro Martina Nečase o jistou reminiscenci na jeho působení v juniorech. V kategorii hráčů do 20 let totiž právě se Špačkem a Zadinou taktéž nastupoval. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko

Prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že Spojené státy budou nadále spolupracovat „s oběma stranami“ ve snaze ukončit ruskou válku proti Ukrajině. Prohlášení zveřejnil na své sociální síti Truth Social krátce poté, co Kyjev společně s evropskými partnery navrhl 30denní bezpodmínečné příměří, které by mělo začít 12. května.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky

Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač

Výzva k bezpodmínečnému třicetidennímu příměří na Ukrajině, s níž přišli evropští lídři v Kyjevě, není jen diplomatickou snahou zastavit krveprolití. Je to podle CNN také promyšlený pokus přinutit Vladimira Putina, aby se jasně vyjádřil – buď k míru, nebo k pokračující válce. A především ho tím konfrontovat přímo před očima prezidenta Donalda Trumpa, jehož postoj k válce zůstává proměnlivý a často protichůdný.

včera

MS v hokeji

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary

Odpolední blok sobotních zápasů hokejového světového šampionátu mohl nabídnout první překvapení turnaje. S ostudou mohli odejít ze zápasu s Rakouskem ve Stockholmu domácí Švédové, kteří předvedli naprosto jiný výkon než takový, jaký předvedli v pátek večer proti Slovensku (5:0). Tentokrát se s Rakouskem, které sahalo ve svém prvním zápase po bodu s Finskem, měli daleko těžší práci. Vždyť až do závěru zápasu Rakušani drželi se Švédy krok, ba co víc, dokonce nad nimi vedli 2:1. V 58. minutě ale začal švédský obrat, který se zastavil na výsledku 4:2. V rámci skupiny B si pak Německo pohrálo s nováčkem z Maďarskem, kterému nasázeli šest branek, zatímco outsider se zmohl na jednu.

včera

Dmitrij Medveděv

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí

Zatímco evropští lídři v čele s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, německým opozičním politikem Friedrichem Merzem, britským labouristickým vůdcem Keirem Starmerem a polským premiérem Donaldem Tuskem přijeli do Kyjeva s návrhem bezpodmínečného třicetidenního příměří, ruská reakce na jejich iniciativu je plná pohrdání, výsměchu a ostré rétoriky.

včera

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál

Volba prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přichází ve chvíli, kdy se Spojené státy zmítají v polarizaci a Bílý dům obývá prezident Donald Trump. Nový pontifik, chicagský rodák Robert Francis Prevost (69), přijal jméno Lev XIV. a jeho zvolení je vnímáno nejen jako výsledek duchovní volby, ale i jako odpověď na sílící politické napětí uvnitř samotné americké církve.

včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor

Americká administrativa pod vedením prezidenta Donalda Trumpa zvažuje mimořádné opatření – dočasné pozastavení habeas corpus, tedy ústavního práva na přezkum zákonnosti zadržení osob soudem. Tuto informaci potvrdil Trumpův poradce a zástupce personálního šéfa Bílého domu Stephen Miller s odvoláním na ústavní ustanovení, které takový krok umožňuje „v době vzpoury nebo invaze“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy