Peking reaguje na sbližování Trumpa s Putinem. Obrací se na Evropu

Zatímco americký lídr Donald Trump během jediného týdne zásadně poškodil vztahy své země s Evropou i Ukrajinou, k Rusku se naopak výrazně přiblížil. Ve víru jeho prohlášení se však téměř vytratil jeden z největších geopolitických rivalů Washingtonu – Čína. Ta se v souvislosti se svou nepřítomností u jednání v Rijádu rozhodla podpořit Evropu. 

Ještě před několika dny se zdálo, že Peking bude hrát klíčovou roli v Trumpově snaze ukončit válku na Ukrajině. Sám americký vůdce naznačoval, že by mohl využít silného čínského ekonomického vlivu na Rusko, aby dosáhl mírového řešení. Informovala o tom například americká stanice CNN. 

Pokud by k tomu došlo, Čína by mohla posílit svou image neutrální strany a hlasu globálního Jihu, který dokáže zprostředkovat mír v brutálním, téměř tříletém konfliktu. Nic takového se však nestalo – Peking nefiguruje v jednáních ani jako prostředník, ani jako otevřený spojenec Moskvy.

Čína už od začátku války na Ukrajině podstupuje značné riziko, zejména co se týče svého mezinárodního renomé. Po ruské invazi Peking útok neodsoudil, a naopak poskytl Moskvě pověstné „záchranné lano“ – pokračoval ve vysokém odběru ruské ropy a dodával Kremlu klíčové zboží, čímž pomohl zmírnit dopady západních sankcí.

Při úterních jednáních mezi ruskou a americkou delegací v saúdskoarabském Rijádu však žádný čínský představitel přítomen nebyl. „Čína podporuje veškeré úsilí vedoucí k mírovým rozhovorům,“ prohlásil šéf čínské diplomacie Wang Yi na zasedání Rady bezpečnosti OSN. To však byla jediná viditelná aktivita, kterou Čína v této záležitosti podnikla – a zároveň zřejmě jediná, kterou reálně mohla vykonat.

Expert na čínskou politiku Yun Sun toto chování označil za „obráceného Nixona“. Narážel tím na změnu americké zahraniční politiky na začátku 70. let, kdy prezident Richard Nixon ve spolupráci s šéfem diplomacie Henrym Kissingerem usiloval o zlepšení vztahů s Čínou. Cílem této strategie bylo využít rostoucí rozkol mezi Moskvou a Pekingem k posílení amerického geopolitického postavení.

„I kdyby to bylo jen 30 % ‚obráceného Nixona‘, zasévá to semínka pochybností. To může přimět Si Ťin-pchinga k tomu, aby zpochybnil strategické nastavení, kterému věnoval posledních dvanáct let budování vztahů s Ruskem – možná to není tak spolehlivé, možná to není tak pevné,“ vysvětlil.

Čína ale počítá s tím, že je v mezinárodním kontextu „jasně mocnější“ než Rusko „prakticky ve všech ukazatelích s výjimkou jaderných zbraní“. „Naproti tomu Čína má ve srovnání s Ruskem mnohem jasněji formulovanou pozitivní vizi budoucnosti a snaží se přimět velké množství států, ale i dalších aktérů, aby s ní při budování této vize spolupracovali,“ popsal už dříve pro EuroZprávy.cz Richard Turcsányi, programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na olomoucké Univerzitě Palackého. 

Peking si zřejmě může být jistý tím, že jeho vazby s Moskvou jsou silné. „Čínsko-ruské vztahy jsou samostatnou ligou, mají pevný základ a silné institucionální vazby v posledních desetiletích. Nemyslím si, že by to některá ze stran nechala plavat, protože Trump je tam čtyři roky,“ uvedl politolog Yu Bin z Centra ruských studií Východočínské univerzity v Šanghaji. 

Čína se v současnosti snaží získat přízeň Evropy. Peking vyzval „všechny relevantní a zúčastněné strany zapojené do ukrajinské krize, aby se zapojily do procesu mírových jednání“. Tím vyjádřil podporu Evropě a potvrdil, že jí náleží místo u jednacího stolu.

Jako důležitého aktéra vnímá Peking i ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj. „Je pro nás důležité zapojit Čínu, aby pomohla vyvinout tlak na Putina, aby válku ukončil. Myslím, že poprvé vidíme zájem Číny. Je to dáno především tím, že se nyní všechny procesy zrychlují,“ uvedl.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Čína zvažuje, že pošle své vojáky na Ukrajinu

Čína zvažuje účast na mezinárodních mírových jednotkách na Ukrajině. Podle zprávy deníku Welt am Sonntag čínští diplomaté v Bruselu zjišťovali, zda by Evropská unie považovala takový krok za přijatelný a možná i žádoucí. V diplomatických kruzích v Bruselu se uvádí, že zapojení Číny do takzvané „koalice ochotných“ by mohlo zvýšit šanci, že Rusko přijme přítomnost mírových jednotek na Ukrajině. Zároveň je však celá záležitost označována za „choulostivou“.

Více souvisejících

Čína EU (Evropská unie) Donald Trump Vladimír Putin Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy